Onhan aivan selvä asia että kaikki suuret kirkot (katolisuus ensin ja muut perässä) ovat syyllistyneet ihmisten kiduttamisiin ja murhaamiseen. Yhtä selvää on että eri aikoina ainakin hyvällä syyllä epäillään että monet paavitkin on murhattu kirkon sisäisten valtataistelujen seurauksena. Lisää siihen ihmisten vainot ja polttoroviot .. kuinkas on ? voiko kirkkojen historian ikäänkuin vain unohtaa - mitä sanoo kansa?
Rehellisiä vastauksia kunnioittaen
Rehellisiä vastauksia kunnioittaen
Vastaukset 5
Vanhimmat
Helluntaikirkon menneisyys ei ole ollut verinen vaan kulkua Pyhän Hengen johdatuksessa.
Itse uskon että painaessaan asiat villaisella, kirkonjäsen tulee kirkon synneistä osalliseksi. Edellyttäen että hän tietää niistä. Monet ei ole kuulleetkaan kirkkojen pimeistä edesottamuksista koska ne on vaiettu kuoliaaksi.
Tässä on jotain tietoa, jos joku ei tiedä.
http://www.arvioikaa.com/ulos3.html
Ei nämä totuudet kiinnosta suurten kirkkojen jäseniä ei sitten pätkän vertaa.
Tappaminenhan on Uuden Liiton ( UT ) vastaista.
Jumala on rakkaus ja Jeesus antoi uuden käskyn:
Rakastakaa toisianne.
Kirkkohistoria on mitä on, ei ole ollut Jumalan tahto se, että miekan voimalla evankeliumia levitettäisiin.
Tuollainen verinen historia on vain vallanhalun ilmentymä, ei Jumalan Valtakunnan asia. Eikä millään lailla hyädyttänyyt Jumalan Valtakunnan menestystä, päinsvastoi.
Parasta olisi unohtaa sellainen, joka ei ole Jumalan aikaansaama.
Ei pakottamalla tullaJumalan lapseksi. Jos niin olisi, kaikki uskovat vaan kiväärin kanssa ihmisiä käännyttämään.
Lopputulos olisi alkua pahempi.