Tavallista?

4+5

Kävin loppuvuodesta lääkärillä pyytämässä lausuntoa terapiani jatkoa varten kolmannelle vuodelle. Kerroin työympäristöni vaikeuksista kuin myös yksityiselämäni kuormituksesta. Käynnin jälkeen lääkärini otti yhteyttä työterveyshuoltoon ja työnantajaani. Työnantajani, esimieheni vuoti tilanteeni ja kokemani työyhteisölle, joka on laaja. Sain terapialle jatkon. Työpaikalla henkilöstö on ottanut etäisyyttä minuun, osa ei tervehdi, osa ei juttele ja koen olevani entistä enemmän yhteisön ulkopuolella. Lääkäri ei kysynyt lupaa keskustella työnantajani kanssa asiasta. Hän totesi terapian tarpeellisuuden ja kirjoitti lausunnon. Onko tällainen käytäntö normaalia ja mitä voi tehdä enää tilanteessa?

7

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KummallistaH

      Esimies ei saa kertoa edes sairasloman syytä eteenpäin työkavereille, mutta kaikki eivät tätä tajua.

    • kokemusta on

      Esimiehellä ei ole oikeutta vuotaa työntekijän terveystietoja kenellekään. Hän on kuitenkin vastuussa työturvallisuudesta ja velvollinen puuttumaan epäasialliseen kohteluun työpaikalla.

    • 6+9

      Mitä työntekijä voi tällaisessa tilanteessa tehdä? Vahinko on tapahtunut ja tilanne omalta osaltani on vain tuskallisempi. Työyhteisön tilanteeseen sillä ei ollut vaikutusta, päinvastoin. Jos asiasta olisi keskusteltu, olisi silloin ollut parempi keskustella työntekijän kanssa. Nyt työntekijä jätettiin ulkopuolelle ja tiedottaminen tapahtui muille työntekijöille. Lopun alku.

    • voimia!

      Työnantajasi on syyllistynyt laittomaan potilastietojesi levittelyyn.

      Onko työterveyslääkäri luotettava ja voitko kysyä häneltä menettelyohjeita. Onko luottamusmies luotettava tai työsuojeluvaltuutettu, joista edes joku voisi auttaa. Työterveyslääkäristä on muistettava, että hän on työnantajan palkkaama ja tuskin ryhtyy toimimaan leivän antajaansa vastaan, mutta ainahan voi kysyä, jospa hän muistaisi vannomansa lääkärin valan ja toimisi sen mukaisesti.

      Myös jonkinlainen tietosuojavaltuutettu tms. on olemassa tässä yhteiskunnassa, joka on ulkopuolinen ja voisi olla puolueeton ja se osaava taho. Löytyisikö goolesta hänen yhteystietojaan?

      • voimia!

        Tietosuojavaltuutetun internet-sivuilta löytyi puh no 029 56 16670. En tiedä auttaako soitto, mutta ainahan voi kysyä. Esitä kysymyksesi asiallisesti ettet itse riko mitään tietosuojaa, lojaliteettivelvollisuutta tms.


    • utelias777

      onko soitto auttanut?

    • akka.odottavainen

      Työantajasi ei saa kertoa sitäkään oletko lomalla vai sairaslomalla vai muuten vain poissa. Myös työkavereita sitoo samainen lainpykälä, jos ovat asian kuulleet muulta taholta.

      Ota yhteyttä tietosuojavaltuutettuun, osaavat ainakin sieltä ohjata oikealle henkilölle.

      Jessus sanon näitä työpaikan ihmisiä, osaavat olla täysiä moukkia. Voisivat mennä ns.itseensä ja miettiä miltä itsestä tuntuisi, kun tietoa levitetään.

      Sairaalamaailmassa on samanlaisia saastoja jakamassa työkavereiden ja heidän omaisten tietoja, jotka kantautuu monen suun kautta vääristyneenä tietona lähimmille työkavereille. Asiasta ei puhuta itse kohteena olevalle, niin ilmeistä ja käytöksestä huomaa jotain olevan tekeillä.
      En tiedä mikä on pahempaa supina nurkan takana vai supinoiden uskominen, tiedon jakaminen tietämättä taustoja vai ottamalla tiedon vastaan tarkistamatta asian todenperäisyyttä.

      Tämän kaltaisia "tiedon jakaja besserwisereitä" pitäisi näpäyttää kunnolla. Itse odotan oikeaa hetkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe