Siis olen parikymppinen nainen ja muutin juuri avomieheni kanssa uuteen asuntoon. Asuimme ennen pikkuisessa kaksiossa jossa meillä oli hyvin usein nihkeää. Riitoja, väittelyjä ja naljuilua melkein joka asiasta. Noh sitten saimme asunnon joka oli halvempi ja isompi. Teimme yhdessä tapetointi hommat ja maalausjommat. Siinähän alkoi jopa juttukin luistamaan sujuvammin kuin koskaan. Nyt ollaan asuttu vähän aikaa uudessa kämpässä ja suhteemme oli kuin noussut uudelle tasolle. Ei ole enää jatkuvaa nihkeyttä ilmassa. Asiat sujuu helposti. Ei ole rahastakaan riitaa enää. Aika jännä juttu sinänsä. Tulikohan tähän joku eheytyminen.
Että tälläinen iloinen viesti avoliitostamme tänne. Kiitos kun luit :)
voiko muutto muuttaa suhdetta?
5
208
Vastaukset
- akka nurinkurin
Hienoa! :-D
Suuri apu oli varmasti tuosta, että remonttia tehdessänne todella puhuitte keskenänne!
Uusi asunto ja yhteinen projekti sekä avoimesti puhuminen on ollut se avain jota tarvitsitte! Se luijitti varmasti suhdetta. Nyt jatkakaa samaan malliin, tehkää työtä suhteesse eteen niin selviätte myös kriiseistä!
Onnea :-D - Vapauskoitti
Kiva, että joillakin yhteinen projekti saa aikaan muutosta parempaan. Ex-avomies on ex syystä, että uskoi meidän olevan kyvyttömiä projektiin yhdessä, koska olemme avopuolisoita! Silloin emme kuulemma saa emmekä voi tehdä töitä yhdessä. Hän vittuili minulle ja haukkui koko projektin ajan ja siispä erottiin. Jos ei töitä ym. pysty yhdessä tekemään, miten voisi seurustellakaan? Kyllä yhteiselon on sujuttava ystävyydellä ja kunioituksella kaikilla elämänalueilla jos meinaa seurustella.
- Ihannemaailma
Oletko koskaan päässyt katsomaan, kun pariskunta soutaa verkkoja?
- töttöröötä
Ihannemaailma kirjoitti:
Oletko koskaan päässyt katsomaan, kun pariskunta soutaa verkkoja?
Tuossa on perää. Jokainen pariskunta pitäsi laittaa verkonlaskuun ja verkonnostoon ennen kun ne muuttaa yhteen. Tai ainakin vastaavaan hommaan. Siinä jos missä tulee esille toisen kunnioitus, kuunteleminen ja ymmärtäminen.
Kun me alettiin asumaan yhdessä appi laitto meidät verkolle. Kun tultiin verkolta ja miellä oli ollu todella hauskaa verkoilla niin hän sanoi että menkää naimisiin. Häissä hän kertoi että kyllä noi mokomat yhdessä toimeen tulee kun osaavat ongelman käsitellä huumorilla eivätkä ala riidellä. Nyt naimisissa 38v ja edelleen meillä on hauskaakin yhdessä ja huumorilla moni ongelmakohta on ratkaistu.
- piparminttuli
Jos ei ole tilaa ja menot on liian koreat tuloihin nähden niin aika usein se alkaa hangata parisuhdetta. Hienoa että suhde parani. Muistakaa että keskustelu ja toisen huomioiminen on parisuhteen perusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18022376Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant779579Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.377567Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846385SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886066Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot475071HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1144709Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1034445Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942175Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821449