voiko muutto muuttaa suhdetta?

tyytyväiset

Siis olen parikymppinen nainen ja muutin juuri avomieheni kanssa uuteen asuntoon. Asuimme ennen pikkuisessa kaksiossa jossa meillä oli hyvin usein nihkeää. Riitoja, väittelyjä ja naljuilua melkein joka asiasta. Noh sitten saimme asunnon joka oli halvempi ja isompi. Teimme yhdessä tapetointi hommat ja maalausjommat. Siinähän alkoi jopa juttukin luistamaan sujuvammin kuin koskaan. Nyt ollaan asuttu vähän aikaa uudessa kämpässä ja suhteemme oli kuin noussut uudelle tasolle. Ei ole enää jatkuvaa nihkeyttä ilmassa. Asiat sujuu helposti. Ei ole rahastakaan riitaa enää. Aika jännä juttu sinänsä. Tulikohan tähän joku eheytyminen.

Että tälläinen iloinen viesti avoliitostamme tänne. Kiitos kun luit :)

5

217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akka nurinkurin

      Hienoa! :-D
      Suuri apu oli varmasti tuosta, että remonttia tehdessänne todella puhuitte keskenänne!
      Uusi asunto ja yhteinen projekti sekä avoimesti puhuminen on ollut se avain jota tarvitsitte! Se luijitti varmasti suhdetta. Nyt jatkakaa samaan malliin, tehkää työtä suhteesse eteen niin selviätte myös kriiseistä!
      Onnea :-D

    • Vapauskoitti

      Kiva, että joillakin yhteinen projekti saa aikaan muutosta parempaan. Ex-avomies on ex syystä, että uskoi meidän olevan kyvyttömiä projektiin yhdessä, koska olemme avopuolisoita! Silloin emme kuulemma saa emmekä voi tehdä töitä yhdessä. Hän vittuili minulle ja haukkui koko projektin ajan ja siispä erottiin. Jos ei töitä ym. pysty yhdessä tekemään, miten voisi seurustellakaan? Kyllä yhteiselon on sujuttava ystävyydellä ja kunioituksella kaikilla elämänalueilla jos meinaa seurustella.

      • Ihannemaailma

        Oletko koskaan päässyt katsomaan, kun pariskunta soutaa verkkoja?


      • töttöröötä
        Ihannemaailma kirjoitti:

        Oletko koskaan päässyt katsomaan, kun pariskunta soutaa verkkoja?

        Tuossa on perää. Jokainen pariskunta pitäsi laittaa verkonlaskuun ja verkonnostoon ennen kun ne muuttaa yhteen. Tai ainakin vastaavaan hommaan. Siinä jos missä tulee esille toisen kunnioitus, kuunteleminen ja ymmärtäminen.

        Kun me alettiin asumaan yhdessä appi laitto meidät verkolle. Kun tultiin verkolta ja miellä oli ollu todella hauskaa verkoilla niin hän sanoi että menkää naimisiin. Häissä hän kertoi että kyllä noi mokomat yhdessä toimeen tulee kun osaavat ongelman käsitellä huumorilla eivätkä ala riidellä. Nyt naimisissa 38v ja edelleen meillä on hauskaakin yhdessä ja huumorilla moni ongelmakohta on ratkaistu.


    • piparminttuli

      Jos ei ole tilaa ja menot on liian koreat tuloihin nähden niin aika usein se alkaa hangata parisuhdetta. Hienoa että suhde parani. Muistakaa että keskustelu ja toisen huomioiminen on parisuhteen perusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      80
      2923
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2637
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2451
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2124
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1642
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1403
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      29
      1138
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1072
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      866
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      112
      853
    Aihe