Miten tsempata poikaystävää jatkamaan armeijassa?

aajj

Kirjotan nyt vähän eri näkövinkkelistä, kun ne kuuluisat "inttilesket" yleensä. Oon lukenut, kuinka jotkut on anellu poikaystäviään vaihtaan sivariin ja itkenyt ittensä melkein hengiltä armeijan aikana. Mun näkemys tilanteeseen on täysin päinvastanen, vaikka joo, ikävä on kyllä hemmetin kova.

Poikaystäväni lähti siis kaksi viikkoa sitten armeijaan, ja sitä hajottaa aivan perhanasti siellä puheittensa perusteella. Asiaa ei auta se, että pari sen lähintä kaveria on käynyt sivarin (ei, kumpikaan kyseisistä ei ollut homoseksuaali, vammainen tai muuten vaan veltto vätys, ne oli/on "ihan tavallisia" nuoria miehiä jotka piti vaan sivaria hyödyllisempänä vaihtoehtona itelleen kun armeijaa) joten tietysti se on saanut hirveesti vaikutteita niiltä ja kuullut, kuinka paljon kivempaa, hyödyllisempää ja helpompaa sivari on jne. jne. Välillä se vannoo vaihtavansa sivariin p-kauden jälkeen koska armeija on niin "turhaa, paskaa, joka päivä v*tuttaa" ja mitä näitä nyt on, ja jos se todella saa jotain päähänsä, niin sen mielipidettä ei ihan hevillä muuteta ja sehän nimenomaan mua tässä pelottaakin.

Mä oon ite saanut sen verran "armeijakeskeisen" kasvatuksen isoveljeni kanssa, vaikka naispuolinen henkilö siis olen, etten oo koskaan ennen oikeen pitänyt sivaria tosissaan otettavana vaihtoehtona, ainakaan omaa poikaystävää/tulevaa aviomiestä ajatellen. Mun isä on työskennellyt koko elämänsä armeijan leivissä ja veli seurasi perässä, ja etenkin isäukko jaksaa toistaa kuinka ei oo sukuun tulemista ellei armeija oo käytynä, vaikka isä muuten tosi rento ja joustava onkin. Mä oon ite kyllä just näiden mun poikaystävän sivarikavereiden kautta muuttunut avarakatseisemmaks sivaria kohtaan, ja tajunnut, ettei sen käyvät todella oo niitä laiskoja lusmuja niinkun yleisesti usein esitetään, vaan mahtavia ihmisiä nekin siinä missä muut. Silti haluisin niin kovasti, että mun tuleva mieheni nyt jatkais loppuun asti intissä, koska jos joku niin luovuttaminen on perseestä.

Miten siis voisin tsempata sitä? Tuntuu muutenkin, ettei mulla oo varaa sanoa mitään "kyllä se siitä" -kliseitä, enhän mä siellä joudu kärsimään. Enkä siis todellakaan halua vedota "tee se mun takia" -tyylisiin juttuihin, kiristykseen tai pakottamiseen, vaan lähinnä saada mun poikaystävän ymmärtään, miks intti kannattaa käydä loppuun ja sen, että kyllä se siellä kestää v*ttuilusta huolimatta. Kyseessä on siis erittäin hyväkuntonen kaveri, et ei oo siitäkään kiinni ettei kunto kestäis. Armeija ja turha käskytys ja huuto ei vaan oo yhtään "sen juttu". Joo, oon koittanut sanoo, et kyllä se hajottaa joka ikistä varsinkin alussa ja ettei se oo ainoo kelle kuittaillaan kaikesta, mut tuntuu kun seinille puhuis. Ja niin, ollaan siis eletty erittäin ihanassa ja toimivassa kaukosuhteessa puoltoista vuotta, jos se nyt jollain tapaa oleellinen fakta on tässä asiassa.

4

2101

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sano poikaystävällesi, että ei se armeija kestä kuin puoli vuotta. Se on lyhyt aika elämästä ja kyllä armeija tekee pojasta miehen, sano mun sanoneen. Kyllä muakin koetteli henkisesti armeija, ei niinkään fyysisesti, monta kertaa, mutta päätin, että kyllä mä siitä selviän, ja selvisin. Voimia teille molemmille kovasti ja jos rakastatte aidosti toisianne, kestätte molemmat kyllä tuon ajan!

      • aajj

        Oot kyllä niin oikeessa. Kumpa tääkin kyseinen herra päättäisi selvitä! Kiitos kannustuksesta ja vinkeistä :)


      • aajj kirjoitti:

        Oot kyllä niin oikeessa. Kumpa tääkin kyseinen herra päättäisi selvitä! Kiitos kannustuksesta ja vinkeistä :)

        Ole/Olkaa hyvät vaan! =) No kundikaverisi on niin nuori vielä, että henkinen puoli ei ole vielä niin vahva, mutta kyllä se siitä vahvistuu. En minäkään ollut henkisesti niin kypsä kakskymppisenä kuin kolmekymppisenä, kun ei ollut vielä niin paljon kokemuksia naisista, työelämästä ja elämästä yleensä. Hyvää talven jatkoa teille ja tsemiä elämään! =)


    • bene

      Voi ny jeesus taas näitä.. Intissä viikonloppuvapaat nykyään lähes joka viikonloppu ja silti tällaista lässytystä. Todellisia ensimmäisen maailman ongelmia... Vuoden mittainen asepalvelus pakolliseksi sukupuoleen ja uskontoon katsomatta - ja helv äkkiä! Saataisiin edes jotain rotia tähän pullamössösakkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      125
      641
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      447
    11. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    12. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      440
    13. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe