Hintaerot hopea

silver fox

Osaako joku vastata mistä johtuu valtavat hintaerot eri liikkeiden kesken? Olen katsellut hopeista panssariketjua kaulaan. Kultajousessa 8 mm paksuinen 55 cm pitkä maksaa n. 250€ ja netissä toimiva korutukku myy vastaavaa alle sadan euron..?? Molemmissa ilmoitettu sama hopeapitoisuus eli sterling hopeaa. Painoa ei pysty vertaamaan, kun Kultajousi ei ilmoita painoa, nettikauppa ilmoittaa painoksi 48 g.

5

6055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Maksoin 60 e 50 cm 4 mm paksuisesta ketjusta, en muista mistä ostin.

    • silversmithy

      Onko tarjous- vai poistomallimyynti kyseessä ? onko kotelolukko vai papukaijalukko ?, tuote-erojakin voi kyllä löytyä, lenkkien juotokset ? Panssariketjussa kyllä g/e on hyvä vertailupohja.

    • designkorut

      Korujen hintaan vaikuttaa valmistaja. Saman painoisesta ketjusta voi joutua maksamaan jopa puolet enemmän, jos se on suomalaisen suunnittelema ja design merkki. Jos valmistajalla ei ole väliä löytää edullisiakin koruja.

    • 925hopea

      Hintaeroon vaikuttaa se, että esim kultajousella on isot kulut liiketilasta. Vuokrat, palkat ym. Nettikaupoissa taas nämä kulut ovat pienempiä, joten vastaavan laatuisia koruja pystyy myymään pienemmällä katteella.

    • papuketju

      Timanttiset paras koru kauppa,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      251
      2274
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1339
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      836
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      800
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe