Hintaerot hopea

silver fox

Osaako joku vastata mistä johtuu valtavat hintaerot eri liikkeiden kesken? Olen katsellut hopeista panssariketjua kaulaan. Kultajousessa 8 mm paksuinen 55 cm pitkä maksaa n. 250€ ja netissä toimiva korutukku myy vastaavaa alle sadan euron..?? Molemmissa ilmoitettu sama hopeapitoisuus eli sterling hopeaa. Painoa ei pysty vertaamaan, kun Kultajousi ei ilmoita painoa, nettikauppa ilmoittaa painoksi 48 g.

5

5759

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Maksoin 60 e 50 cm 4 mm paksuisesta ketjusta, en muista mistä ostin.

    • silversmithy

      Onko tarjous- vai poistomallimyynti kyseessä ? onko kotelolukko vai papukaijalukko ?, tuote-erojakin voi kyllä löytyä, lenkkien juotokset ? Panssariketjussa kyllä g/e on hyvä vertailupohja.

    • designkorut

      Korujen hintaan vaikuttaa valmistaja. Saman painoisesta ketjusta voi joutua maksamaan jopa puolet enemmän, jos se on suomalaisen suunnittelema ja design merkki. Jos valmistajalla ei ole väliä löytää edullisiakin koruja.

    • 925hopea

      Hintaeroon vaikuttaa se, että esim kultajousella on isot kulut liiketilasta. Vuokrat, palkat ym. Nettikaupoissa taas nämä kulut ovat pienempiä, joten vastaavan laatuisia koruja pystyy myymään pienemmällä katteella.

    • papuketju

      Timanttiset paras koru kauppa,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      36
      2499
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2313
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      37
      1771
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1688
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      32
      1121
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      942
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe