Monien mielestä elämäni on järkyttävää ja järjellä ajateltuna se onkin, mutta miksi en tunne sitä? Tunnetasolla en jostain syystä käsitä tilannetta eikä se tunnu minusta vakavalta, ja siksi en tee mitään. Toisena syynä en ota miestäni vakavasti, en pelkää häntä ja koen olevani turvassa, uhkaavista tilanteista huolimatta.
Mieheni on pari kertaa suuttuessaan uhannut tappaa minut, hakenut veitsen keittiöstä ja uhannut tappaa itsensä ellen tottele häntä. En totellut ja mitään ei tapahtunut. Kerran hän suuttuessaan tönäisi minut lattialle ja kaaduin, muttei se sattunut vaikka väärin tietysti olikin. Kerran pari vuotta sitten hän läpsäisi minua takaraivolle raivotessaan, kun käännyin hänestä pois päin. Yrittäessäni poistua talosta, hän on piilottanut avaimeni tms. etten pääsisi lähtemään. Kerran yöllä riidellessä hän työnsi minut rappukäytävään yövaatteissa n.5 minuutiksi. Loukkaavaa nimittelyä on esiintynyt, kuten "helv. huo*a". Joskus hän on hakenut kylmää vettä ja kaatanut päälleni, kun en vastannut mitään hänen suuttuessaan. Kerran hän hajotti kannettavan tietokoneeni. Kaikesta tästä olen aina kyllä loukkaantunut, mutten ole osannut pelätä ja olen päässyt kaikesta yli miehen pahoitellessa, jolloin hetken päästä olemme jatkaneet suhdetta tyytyväisinä. Koen etten ole saanut mitään traumoja tai että eläisin pelossa, tiedän että olen vapaa lähtemään milloin haluan eikä mies ole koskaan hakannut tai fyysisesti vahingoittanut minua. Lukiessani omaa tekstiäni kaikki näyttää järkyttävältä, mutta miksen tunnetasolla tajua sitä? Mikä minussa on vikana, ei tällainen normaalia ole. Voi kysyä miksen etsi hyvää miestä, mutta sitä olen joskus tuloksetta yrittänyt. Erossa ollessamme päädymme aina ikävästä yhteen. Ongelmani on kait jonkinlainen riippuvaisuus ja renttuihin rakastuminen. Miksen tunnetasolla voi ymmärtää omaa parastani!
Miksi en välitä?
4
144
Vastaukset
- Metsään joutuin
Haluaisitko muuttaa metsään kirjoittamaan vaikka kirjaa. Metsässä ei liikahda lehtikään. Kaikki on muuttumatonta, ihanaa ja rauhallista.
- Lohduttaja
Lohdutan sinua lämmittämällä saunan. En katso sinnepäin, vaan poistun mistä tulinkin.
- jdhcjdkwc
?
- kunniamerkki luista
Olet jo traumatisoitunut niin että et tunnista tunteita. sinua saa lyödä takaraivoon töniä ja hajottaa tavaroita rakkaita tavaroita joilla on tunneside sinulla -. tiedätkö että se on valta väkivaltaa ja ihan sama lyödäänkö sinulle musta silmä vai hajotetaanko omaisuuttasi nenäsi alla. Sama trauma sulle tulee mutta sinulla on valtava kieltäminen päällä. Tuo mie s tappaa joku kaunis pv sut tai vammauttaa aivovammaiseksi . Sinuna kirjoittaisin tuon kaiken ylös jonnekin varmaan paikkaan . jos selviät edes 76v tuon miehen kanssa vammautumatta myös fyysisesti voit sitten vaikka tehdä siitä kirjan. Henkisesti olet vammautunut jo aikoja sitten. Säälittävää selittämistä kieltämistä itsellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114389
- 803564
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223441Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843425Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273316- 903034
- 762984
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672875"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452820Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852599