Olisiko minusta viulistiksi?

aadamanda

Olen soittanut 6-11 vuotiaana viulua, mutta viimeisinä vuosina en kyllä juurikaan harjoitellut, joten en ole koskaan ollutkaan kovin kummoinen viulisti. Nyt 15-vuotiaana haluaisin aloittaa soittamisen uudestaan. Vieläkö voisin menestyä viulistina? Ja olisiko soittotaustastani mitään hyötyä vai joutuisinko aloittamaan kokonaan alusta?

5

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmistä laskien

      Tiedustele setalta ja tatilta. Varmasti hanuristiksi siirtymisestä saada jonkinlainen laki aikaan.

    • uskoisitaikuisia

      Viulunsoitto pitää aloitta jo lapsena, ei sitä enää myöhemmin opi kunnolla. Olisit ajatellut asiaa tarkemmin 11-vuotiaana.

    • täti

      Opit opit. Tottakai opit jos motoriikka ja käden ja silmäen yhteistyö toimii..
      Myöskin nk sävelkorva on oltava hyvä.
      Edellisistä taidoista ja opettelusta on hyötyä. Varmaan sulla jo nuotinlukutaitokin noihin opiskeluvuosiin hankkiutunut.
      Mitkä tasot olet suorittanut viidessä vuodessa?

    • aietjnaw

      Vastaukseni tulee myöhässä. Aiemmasta soitosta on hyötyä ehdottomasti, mutta ammattiviulistiksi et voi enää ehtiä. Ainoastaan, jos olisit ollut huippupitkällä jo yksitoista-vuotiaana, sinulla olisi mahdollisuuksia. Mutta voit saavuttaa ihan mukavan harrastelijan tason ja siinä edistyä vaikka koko ikäsi. Ammattiin pyrkivät ovat Suomessa 15-vuotiaana parhaimmat jo diplomi/A-kurssin kappaleita soittavia, mutta vähintään "tolppa-I:n" suorittaneita.

      • sdfghjkl

        Joka sana totta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3462
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2033
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1941
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      343
      1338
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      86
      1313
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      945
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      943
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      855
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe