Etsin henkilöä, joka haluaisi kertoa oman tarinansa nimettömänä sähköpostin välityksellä. Teen opiskeluuni liityvää projektia. Henkilö: MIES,perheväkivaltaa.Haluisin tietää myös mahdollisesta kuntoutumisesta. Mailaa niin kyselen lisää.KIITÄN JO NÄIN ETUKÄTEEN TODELLA PALJON!!!:)
Miehen mielipide väkivallasta
Laura
5749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
[email protected]
Jos puhut perheväkivallasta, mikset tutki myös mieheen naisen taholta kohdistuvaa väkivaltaa. Vaikka sitä lienee hieman vähemmän, sitä on, ja osa siitä on tosi raakaa. Suuri osa tästä naisten perheväkivallasta kohdistuu myös surullista kyllä lapsiin. Näitä mies tekijänä pursuaa joka tuutista. Mutta voin omakohtaisesti kertoa turvakotiin lastemme kanssa lähteneenä, että roolien ollessa toisinpäin olet tosi yksin sekä yhteiskunnassa, että tutkimusten katveessa. Se veitsi on kuitenkin ihan yhtä tuhoisa naisen kuin miehenkin kädessä. Ja vuosien henkisestä ja fyysisestä alistamisesta toipuu vasta vuosien kuluessa.
Onnea tutkimukseesi.
Anteeksi!
Kirjoittamasi on aivan kyllä totta. Jos vain viitsit ja jaksat niin laita mailia ja oma tarinasi sähköpostiini.
Kaikkein pahinta miehiin kohdistuvaa perheväkivaltaa hrjoittaa sosiaali- ja oikeustoimi. Siinä ei ole vanhemmuudella eikä inhimillisyydellä vähäisintäkään sijaa. Taustalla vaikuttaa äärimmäinen sukupuolirasismi (miesvihamielisyys), jotta yksipuolinen tutkimus ja ala-arvoinen journalismi tukee estotta. Hävetkää!
olen pahoillani, jos aihe loukkaa sinua, mutta olemme saaneet tehtävän aiheen, joten emme itse siihen voi vaikuttaa,...