Ostin Flight DUC 525 mikillisen ukulelen. Runkoon kiinnitetty viritysmittari toimii moitteetta ja muutenkin mahtava soundi. Mutta kun kiinnitään uken vahvistimeen niin mitään ei kuulu. Missä voi olla vika? Täytyykö vaan palata liikkeeseen kitisemään?
apua ei toimi!
7
125
Vastaukset
- Yksi kysymys
"... kiinnitään uken vahvistimeen..."
Oletko kokeillut mitään toista äänilähdettä (mikrofonia kai tässä tapauksessa) tuossa vahvistimen liitännässä?- Ja vielä...
Yhdistääkö välijohtosi varmasti?
- Ja edelleen...
Jos vahvistimesi ei ole ns. kitaravahvistin, niin muutama kysymys:
Onko vahvistimesi liitäntä tarkoitettu mikrofonille (mic in) vai onko se vain tavallinen linjaliitäntä (line in)? Linjaliitännän herkkyys ei riitä, koska mikrofoni tarvitsee n. satakertaisen vahvistuksen linjaan verrattuna.
Jos vahvistimessasi ei ole mikrofoniliitäntää, joudut hankkimaan väliin pienen mikrofoniesivahvistimen. - eskothetietäjä
Joo, onnee vaan yritykselle, jos noin tekee
- sdfgsdf
"Täytyykö vaan palata liikkeeseen kitisemään?" Tämä on siinä mielessä hyvä vaihtoehto että liikkeessä he voivat testata toisella piuhalla ja vahvistimella että onko vika siinä soittimessa.
- ukulele-guy
Mulla on sähkökitara ja sillä toimi ihan hyvin. Ja siis vahvistin on ihan kitaravahvistin ja kaupassa sanoivat että kuuluu kiinnittää vahvistimeen ihan niin kuin kitarakin.
- sdfgsdf
Kyllä se vika vaan on käyttäjässä, myönnä jo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod337314- 396825
- 323827
- 453220
- 342824
- 162632
- 372218
- 162166
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482017- 342010