lihavuus heikentää muistia!

Uusimmassa tieteen kuvalehdessä lukee että: "rasva heikentää muistia- ainakin rotilla. Kanadalaistutkimuksessa rasvaisella dieetillä olleet rotat menestyivät muistia vaativissa tehtävissä paljon muita heikommin."

Joten kaikki lihavat nyt porukalla laihduttamaan :)
5230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

rOTTA EI oo sama asia ku me ihmiset IHAN TIEDOKS VAAN .....

Äänestä
  • Miksi niitä eläinkokeita sitten tehdään, jos niistä ei mitään hyödyllisiä tietoja saada..? Kai tutkijoidenkin on tässä ollut tarkoitus tutkia lihavuuden haittoja terveyteen, eikö..?

    Äänestä

  • Kaikilla eläimillä hermoimpulssit siirtyvät samalla periaatteella. Sekä sähköisesti että kemiallisesti hermosolusta toiseen. Kyseinen muoto luo perustan impulssien tallentumiselle aivoihin. Jos rotilla on havaittu että rasva vaikuttaa muistiprosessointiin, niin AIVAN VARMASTI se samalla periaatteella vaikutta myös ihmiseen. PÄSSI.

    Äänestä

olet nikkis veronen,TOSI HAUSKA!!!!!!!!!!!!!!!heheheheheheheheheheheheheheeeee!!!!!suksi kuuseen!!!!!!!!! 150/40!

Äänestä

Jossain (prisman?) sarjassahan esitettiin mm. apinakokeita (apina ja ihminen ovat 99% geneettisesti samanlaiset, jep, vain 1% erottaa meidät ;)), jotka osoittivat että koko elämänsä vähäkalorista, ravintorikasta ruokaa saaneet eläimet elivät aktiivista ja vauhdikasta elämää vanhoiksi asti ja lisäksi pidempään kuin muut.

sama koe oli tehty hiirillä, toiset hiiret oli koko ajan hieman alipainoisia ja dieetillä, toiset läskejä/tavallisia ja kevyet hiiret touhusivat vanhoinakin kun huonosti mässänneet makoilivat dementikkoina pitkin koppiensa reunoja.

ihminen on vain vähän aikaa elänyt tällaisessa maailmassa kuin me, eli on todennäköistä että me todella TARVITSEMME liikuntaa ja puhdasta, hyvää kasvispainoitteista ruokaa - mutta ei liikaa! Usein ns. tavallinen ruoka voi olla täynnä myrkkyjä ja ihan kaloreita, vaikka sisällöstä ei löydy kunnon ravintoaineita, siis vitamiineja ym.

Uskon kyllä tuohon, että kevyenä on parempi olla. Kunhan ei ole LIIAN kevyt, tiedämme kaikki mitä tarkoitan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fanny kirjoitti:

Uusimmassa tieteen kuvalehdessä lukee että: "rasva heikentää muistia- ainakin rotilla. Kanadalaistutkimuksessa rasvaisella dieetillä olleet rotat menestyivät muistia vaativissa tehtävissä paljon muita heikommin."

Joten kaikki lihavat nyt porukalla laihduttamaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu