Ja nyt tuskin kyse on sisäänpäin kasvavista ihokarvoista. Karva ei siis tule karvatupista ollenkaan ulos vaan ihon alla näkyy viiva. Ihmettelin sitä hetken ja tajusin että voiko se olla ihokarva. Halkaisin ihon ja noukin sitä ylöspäin ja kappas, sehän olikin ihokarva. Näitä on minulla ollut vain kaksi yhteensä. Kummassakin jalassa yksi. Onko teillä muilla ollut tällaista??
Karvat ihon alla
Hmmmmm
62761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oho, joo taitaa sittenkin olla tuo sisäänpäin kasvaneet ihokarvat. Minulal ei vain ole patteja.
Noin ne minullakin kasvoi, siististi ihon alla kun aloitin epiloinnit. En "halkaissut" ihoa vaan kaivoin karvan esiin neulankärjellä läheltä karvatuppea jolloin se liukui ulos kokonaisuudessaan.
Patti syntyy kun karvatuppi tulehtuu.
joo mulla molemoia, ihon alla meneviä ja sitten jalat usein täynä niitä tulehtuneita patteja, jos sajoissa puristan karvan ulos pattia ei tule, mutta ne on meikein aina säärissä takana !! jolloin en niitä näe ja jalat on kauheassa kunnossa, enn tiedä mikä avuksi !!
ja se väri ei lähde millään pois, vaikka onkin oparantunut vuosikin sittemn, punainen väri jää !!!
Minulle kasvaa tuolla tavoin intiimialueille. Harvoin tulehtuvat. Säärissäkin kasvaa jonkin verran ihon sisään, mutta yleensä ne tulevat sieltä esiin omia aikojaan. Kainalo on jo sen verran hikisempi paikka, että sinne tulee välillä pieniä patteja, mutta harvoin sinnekään.
Jos alkaa olla kovin paljon tulehtuneita karvatuppeja, niin tuntuu riskialttiilta jatkaa karvojen ajelua. Voisi olla tarvetta käydän näyttämässä asiaa lääkärille. Antibioottikuurikin voi olla silloin aiheellinen.Tuleehan hoitamattomasta aknestakin arpia. Miksei siis karvatupen tulehduksesta. Eli järjenkäyttö on sallittua sen suhteen, mitä iholleen tekee. Ja itsellään on myös vastuu omasta ihostaan, vaikkei sitä valitettavasti aina ajoissa ymmärrä.
Mulla tulee jatkuvasti jalkoihin sisäänpäin kasvaneita karvoja. Ne ei kuitenkaan tulehdu, joten yleensä en tee niille mitään. Säännöllisellä ihon kuorinnalla ne sitten tulee aikanaan ihon pintaan epiloitaviksi.
fgffladdasf fsdfd
fsfdg gge2dasggs
f;fd[fe fpoedsfl s[[poed dofdasfasofs lfsfdak so0s ad;passasdpdi dpddddsa
sdasas0d
dzsf-o9f
sf[f0os-dfs