Olen 18, ja raskaana. Raskaus on jo melko pitkällä. Abortti ei enää siis mahdollinen. Odottelen vauvaa sekavin tuntein. Toki on ihanaa saada lapsi. Onko teillä kokemuksia? Raskaus tuli yllätyksenä, unohdimme ehkäisyn. Poikaystävä kuitenkin otti asian melko hyvin, vähän säikähti. Onko teillä neuvoja? Toivoisin kypsiä ja auttavia neuvoja.
Auttakaa!
Äiti(kö)
3104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vahinko? Joo joo...
Itse toivon, että neuvolassa pääsen kohta mukavan työntekijän kanssa juttelemaan. Toivottavasti sullakin on käynyt tuuri neuvolan tädin kanssa. Vähän toivois että voisi jakaa näitä asioita muiden kanssa, mutta tästä ei harmiksi ole oikein voinut avoimesti puhua ympäriinsä... Onneksi munkin mies on ollut hyvin rinnalla... Myöhemmin ajattelin etsiä vertaisseuraa netin kautta, hyvä tilaisuus tutustua uusiin ihmisiin. Luulen että sun iässä monilla lapsenteko on vasta kaukainen haave jos sitäkään, mutta sinuna yrittäisin myös netin kautta löytää muita nuoria tai vähän vanhempia tulevia äitejä. Itse asun PKS:lla, jos olet pienemmällä paikkakunnalla niin saattaa tietysti olla vähemmän mahdollisuuksia tapailla muita.
Kyllähän tähän paljon muutosta ja tunteita liittyy, toivottavasti saat säilytettyä positiivisen perusvireen ja riittävästi tukea ympäriltä :)
Ota tuonne yhteys:
www.ituprojekti.net