miten irti exästä!

mielensä vanki

Moi! Erosta kulunut tasan vuosi ja olen kamppailut omien tunteitteni kanssa liian pitkään. kuin kauan menee, kun erosta toipuu ja pystyy jatkamaan normaalia elämää yksin lasten kanssa? hänellä on jo uusi vakava suhde toiseen naiseen ja he kasvattavat meidän yhteisiä lapsia. Miten sellaiseen pitäisi suhtautua?
Itse en ole edes kuvitellut aloittavani uutta suhdetta enkä pystyisi sellaiseen.
Onko/ollu kellään vastaavaa tilannetta?

2

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakkautta.

      Kaipaatko yhteistä arkea mikä teillä oli vai kaipaatko entistä kumppaniasi? Oletko prosessoinut asiat mitkä johtivat eroon? Nämä ovat kysymyksiä, jotka sinun tulee aidosti kohdata ja jatkaa sitten eteenpäin.

      Vaikka exälläsi on uusi kumppani, niin äiti on aina äiti ja isä on aina isä, lasten maailmassa niitä ei ohita mikään. Joten lapsille olet aina se, mikä olet. Pidä siitä suhteesta huolta. Älä mustanmaalaa exääsi lapsille vaan ole lapsille läsnä omana itsenäsi. Olet heille arvokas ja korvaamaton omana itsenäsi.

      • mielensä vanki

        tuota kysymystä olen pohtinutkin. kaipaanko häntä vai sitä arkea mitä meillä oli... arki sujui mielestäni hyvin. hän auttoi todella paljon lasten hoidossa, ku itse olin väsynyt. Itse jätin hänet uskottomuuden vuoksi. kokeilimme syksyllä uudestaan, mutta taas sama. Olen puntaroinut vihaa ja rakkautta häntä kohtaan. vai onko se vaan katkeruutta? hän on jatkanut elämää ja ite en kykene.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      174
      5024
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2628
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2278
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      99
      2198
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2077
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      72
      2071
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2023
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1536
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      113
      1453
    Aihe