Kertokaahan oma mielipiteenne Diablon musakista ja bändin tyypeistä.Ja voisitte myös samalla kertoa lempiviisunne Eternium-kiekolta...oma suosikkini on Queen Of Entity ja The Preacher\../
Vastaukset 16
- blackmetal86
joku muukin kuuntelee kunnon musaa!=D no parhaat biisit? ne kaikki on niin hyviä.. mun mielestä parhaat on kyllä The Preacher ja Read My Scars..=)parasta musaa mitä suomesta tulee! paras bändi.=)
En muuten Diabloa hirveästi kuuntele,mutta kyllä viime juhannuksena Nummirockissa legendaksi muodostunut Read My Scars on se paras!Ensi vuoden jussina uudestaan Nummeen tekemään biiseistä ikivihreitä!!
- Cannibal Holocaust
Diablon paras kappale on häkellyttävän kaunis "Read My Scars". Muut biisit ovat kohtuullisen heikkoja, mutta kyllähän niitäkin paremman puutteessa kuuntelee. "Angel" on myös hyvä biisi.
- skygazer
Kunnon kiukku-musaa.
Kun vituttaa, ni Diabloa täysillä.
Parraat biisit on angel, symbol of eternity, ja shape shifters.
Ja jätkillä on kunnon sauna! - Nicole
Pidän Nicole parhaimpana kotimaisena. Diablossa tökkii (mun suhteen) tilulilu kitarasoolot jotka laittavat haukottelemaan. Tykkään siitä kun siinä yhden piisin alussa sanotaan "voi perkele" :D
- Makkaramies
Ja Nicole ainakin täysin velkaa omasta tyylistään Diablolle, melkoista apinointia.
Mutta itse aiheeseen, Queen of Entity on kyllä levyn paras virsi, kauniit ja odottamattomat naislaulu osuudet kyllä nostavat sen biisin loistoluokkaan. Toki muutenkin ookoo levy. - Nicole
Makkaramies kirjoitti:
Ja Nicole ainakin täysin velkaa omasta tyylistään Diablolle, melkoista apinointia.
Mutta itse aiheeseen, Queen of Entity on kyllä levyn paras virsi, kauniit ja odottamattomat naislaulu osuudet kyllä nostavat sen biisin loistoluokkaan. Toki muutenkin ookoo levy.No ei ole kyllä Nicole tyylistään Diablolle velkaa. Onhan Nicole kauemmin toiminut bändi kuin Diablo ja uudelta levyltä löytyy biisi bändin ihan alku ajoiltakin. Rankkuuden Nicolen uudelle tyylisuuntaukselle on kylläkin antanut ennemminkmin Chimaira, Meshuggah ja Killswitch Engage.
- rock-heart
Nicole kirjoitti:
No ei ole kyllä Nicole tyylistään Diablolle velkaa. Onhan Nicole kauemmin toiminut bändi kuin Diablo ja uudelta levyltä löytyy biisi bändin ihan alku ajoiltakin. Rankkuuden Nicolen uudelle tyylisuuntaukselle on kylläkin antanut ennemminkmin Chimaira, Meshuggah ja Killswitch Engage.
Nicolehan on tosiaan kauan vetänyt...viimeksi näin bändin 2002 tai 2003 kesänä Kauhajoen Kasinolla...hauskoja tyyppejä:D
- Tuubasteri
Nicole kirjoitti:
No ei ole kyllä Nicole tyylistään Diablolle velkaa. Onhan Nicole kauemmin toiminut bändi kuin Diablo ja uudelta levyltä löytyy biisi bändin ihan alku ajoiltakin. Rankkuuden Nicolen uudelle tyylisuuntaukselle on kylläkin antanut ennemminkmin Chimaira, Meshuggah ja Killswitch Engage.
Nicole ei kyllä ole Meshuggahia nähnytkään; Diablolla sitä sentään on (välillä melkein suoraakin kopiointia), mutta se ei ole niin vaarallista :).
Diablon eka demo muuten tehtiin jo vuonna 1995, demon nimi oli Aggressive Machinery (vaikka tekivätkin vielä Diablo Brothersin nimellä). Aloittiko Nicole tosiaan jo vuonna 1994?!? Ota nyt ihmeessä faktat selville ennen kuin alat asioita selittää... - Jorkki
Makkaramies kirjoitti:
Ja Nicole ainakin täysin velkaa omasta tyylistään Diablolle, melkoista apinointia.
Mutta itse aiheeseen, Queen of Entity on kyllä levyn paras virsi, kauniit ja odottamattomat naislaulu osuudet kyllä nostavat sen biisin loistoluokkaan. Toki muutenkin ookoo levy.Todellakin:Queen Of Entity nostaa karvat (ja pippelin) pystyyn kerta toisensa jälkeen!
- Hese
Tuubasteri kirjoitti:
Nicole ei kyllä ole Meshuggahia nähnytkään; Diablolla sitä sentään on (välillä melkein suoraakin kopiointia), mutta se ei ole niin vaarallista :).
Diablon eka demo muuten tehtiin jo vuonna 1995, demon nimi oli Aggressive Machinery (vaikka tekivätkin vielä Diablo Brothersin nimellä). Aloittiko Nicole tosiaan jo vuonna 1994?!? Ota nyt ihmeessä faktat selville ennen kuin alat asioita selittää...Eka demo Diablo Brothers -nimellä on todellakin tehty 1995, mutta sen nimi oli Twizted Harmony.
- fasdfasdf
bändi.. Read my scars ja queen of entity on parhaat biisit. Bändissä on muuten ihan järkyttävän hyvä rumpali.
- WildChild666
Diablon parhaat viisut ovat symbool of eternity, queen of entinity ja preacher tai read my scars.
Diablo on kova bändi, sais se uusi levykin kohta tulla... - rock-heart
...ehdottomasti yksi Suomen kovimpia!Olen kateellinen...\../
diablo on ehdottomasti yksi tämän hetken parhaista suomalaisista bändeistä! mahtava varsinkin livenä! =) ja parhaat biisit on ehdottomasti lovedivided ja the beginning of the end.. se abba-cover on myös aika mahtava!
- rock92
Diablo on ihan pimeen hyvä bändi... varsinkin sitten kun kappaleet aukeaa niin niitä kuuntelee mielellään...
Parhaat minun mielestäni ovat
Symbol of Eternity
Quuen of Entity
PReacher!!
Angel
Ja tietysti... Triumph of Misery :D
"We come from the north... from the land of the thousand lakes..
where we are able to express ourselves with violense! :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS631957Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13840Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52746Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke42679- 43631
- 80606
- 47604
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 47524