Mistä näitä Suomen sotahulluja riittää?

Jessus miten tyhmä kaveri. Mennä nyt Ukrainaan ja kuolla siellä. Mikähän ruotsidemokraatti tämänkin tapaus oikein on?

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1422592563215.html
1655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tulis luoti ja tappais. Jospa sitten viisastuisi.

Äänestä

Olisi poika pysynyt vaan hyvinvointivaltio Ruotsissa eikä olis lähtenyt sinne missä voi kuolla.

Äänestä

tosikot

Äänestä

Ai että sankariksi nuori mies haluaa. No jos haluaisi hyviä töitä tehdä niin Kaunialan sotavammasairaalassa tarvitaan aina vapaaehtoisia. Siellä voisi vielä saada tuntuman mitä sota ihan oikeasti on.

Äänestä

Liikaa uskonut satuja Lauri Törnistä ja muista pyssynheiluttaja-ramboista.

Äänestä

Suomessa on 25 vuotta olla vallalla kummallinen uusisänmaallinen koohotus joka tullee johtamaan siihen että lopulta koko kansa saa maksaa tuon sairauden seurauksesta. Valitettavasti näin siinä tulee käymään. Kun sotaan oikein valmistaudutaan ja uhotaan siitä niin kyllä se lopulta kovalla yrittämisellä saadaan.

Äänestä

Mitä tässä nyt tuollaisista sotahulluista idiooteista pitäis sitten sanoa?

Äänestä
  • Eikös Suomessa tullut jo laki " sotimaan jos lähdet ulkomaille niin takaisin ei ole tulemista.

    Äänestä

Onko aloittaja samaa mieltä niistä kaiketi pölvästeistä ,jotka tulivat Suomea auttamaan 1939, kuka Tanskasta kuka Eestistä jne...miksei heille ollut annettu rauhankasvatusta?????
Ja herra Dracula,Sir Christopher Lee tuli myös Britanniasta maatamme puolustamaan tuolloin, kauheita nuo vampyyrit.....!

Äänestä

Sanos muuta. Itse lähetin juuri uhkauskirjeen SuomenSuurloosiin. :D

Äänestä

Kannattaisi senkin ymmärtää, että Ukrainassa on SUURI kansa, n. 40 milj ihmistä, joten se sota ei yhtä kaipaa vaikka olisi siitä mitä mieltä tahansa. Samoin vastapuolella on yksi maailman suurimmista armeijoista, onko lie toiseksi suurin, joka on hiljattain modernsoitu. Kysymys on ukrainalaisista itsestään - haluavatko he puolustaa itseään? Se ratkaisee sodan etenemisen, ei jotkut extremeurheilijat.

Äänestä

Länsi-Ukrainan asukkaat eivät halua armeijaan. Ivano-Frankivskin alueella 57% reservin sotilaista ei saapunut lääkärintarkastukseen, 37% kutsun palvelukseenastumismääräyksen saaneista on paennut Ukrainasta, kertoi presidentti Petro Poroshenkon neuvonantaja Juri Birjukov facebook-sivullaan.

Länsiukrainalaisten haluttomuus lähteä rintamalle yllätti Ukrainan hallinnon. Länsi-Ukraina on perinteisesti ollut uskollinen Kiovan hallinnolle. Mutta hekään eivät halua tykinruoaksi, sanoi politologi Mihail Pogrebinski.

"Tavalliset ukrainalaiset eivät ymmärrä, miksi heidän olisi uhrattava elämänsä. Valtaosa Länsi-Ukrainan asukkaista ei koskaan vastustanut Itä-Ukrainan itsehallintoa. He eivät koskaan vastustaneet venäjän kielen käyttöä Donbassin alueella. Ukrainan armeijan suuret tappiot eivät myöskään lisää taistelutahtoa."

Liikekannallepanon ensimmäinen vaihe alkoi 20. tammikuuta. Kutsu palvelukseen lähetettiin kaikille 25-60 –vuotiaille miehille ja asepalveluksessa oleville naisille. Ukrainan hallitus lupasi, että reservin sotilaita eikä 20-vuotiaita varusmiehiä lähetetä sota-alueille. Ihmiset eivät kuitenkaan usko hallituksen lupauksia.

Kaikki, jotka voivat, pyrkivät ulkomaille. Romanian hostellit ovat täpötäynnä. Osa karkureista on loikannut Puolaan. Kokonaiset kylät muuttavat Venäjälle.

Kiovan hallinto suunnittelee karkureille ankarampia rangaistuksia. Ukrainan puolustusministeriö tarvitsee reservin sotilaita. Armeija perääntyy koko ajan ja on ja niiden tilanne kannalta samalla tavalla huono kuin se oli syyskuussa 2014, jolloin Kiova joutui hyväksymään Minskin asiakirjat.

Ukrainan hallitus on aloittanut aluejoukkojen kanssa uudet tulitaukoneuvottelut, koska tilanne rintamalla on kääntynyt jälleen Novorossijan eduksi.

Äänestä
  • Putinin nyrkki,kapinalliset, saivat aikaan kaamean murhenäytelmän ja verenvuodatuksen. Eivät he pärjäisi ellei tuo kummisetä ex-KGB:stä olisi anteliaasti taustalla,,,,,,,,,,,,,,

    Äänestä

Mikä kohta jäi ymmärtämättä tuosta uutisesta, kun tuo tyyppi on lähtenyt Ruotsista. Että silleen.

Äänestä

No en ihmettele yhtään, ettei länsi-ukrainalaiset haluaa lähteä sotaan omia kansalaisiaan vastaan. Tuo ko Venäjämielisyys Itä-Ukrainassa on pelkkä tabu. Eivät ne halua liittyä venäjään, vaan säilyttää oman alueen itsenäisyyden ja riippumattomuuden Kiovan rikollishallitukselta, onko siinä jotain väärää?

Äänestä

Nosto

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sotahullulle-kuolema kirjoitti:

Jessus miten tyhmä kaveri. Mennä nyt Ukrainaan ja kuolla siellä. Mikähän ruotsidemokraatti tämänkin tapaus oikein on?

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1422592563215.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu