Onko muita jotka vaan tykkää ajella autolla

ajelijaa

Onko muita, jotka vaan ajelevat autolla ympäriinsä? Kiva kuunnella radiosta jotain hyvää ohjelmaa samalla. Onneksi kanavia pk-seudulla riittää

20

1116

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • angry_bird_

      Joskus 18-20-vuotiaana tykkäsin ajella ympäriinsä. Silloin bensa maksoi vielä alle 3 markkaa litralta

      • ktn-

        Nuorempana kun asuin maalla, ajoin paljon autolla. Samoin olin kavereille kuskina. Nautin edelleen autolla ajosta, jos siihen saan tilaisuuden.


    • Äädämi

      Ei tuolla vitun ½ metrin lumihangessa kukaan vapaaehtoisesti ajele.

      • Täällä ei ole lunta juuri ollenkaan. Ihme maa.


    • Mä ajelin kerran landella kännissä pellolla. Se oli helvetin hauskaa. En tosin ymmärrä miksi.

      (naurua)

      • AfTötterström

        Ajaako Söhne maasturia?


    • ölölölölöölööööö

      Kyllä minäki nuorempana ajelin paljo ja olin muitten juoppokuskina... Kesäsi saatoin ajaa montasataa kilsaa, ja ottaa jonku motellin tai telttapaikan ja yöpyy siel josai pikkupaikkakunnalla.

    • Ei_jaksa_enää

      Siinä jonkin aikaa kortin saamisen jälkeen oli ihan kivaa ajella ympäriinsä. Myös kesäiset road tripit ovat välillä ihan mukavia. Muuten en jossain ympäriinsä ajelemisessa paljon hohtoa näe. Vähän liian amista.

    • pokkjnj

      Minä ajelen aika paljon. Olen 34 ja asun maaseudulla. Minä joudan ajelemaan koska: baarit ei kiinosta, suurinosa kavereista on muuttanut muualle ja en ole perhettä kun ei ole halukkaita naisia.
      Viikonloppusin tulee helposti reilut tuhat kilsaakin hupi ajelua. Lauantaina ajoin Itä-Suomesta Tampereelle ja takas. Kävin siellä elokuvissa ja ravintolassa syömässä.

      • ExPUA

        Tulee ihan omat maaseutuaikani tuosta mieleen. Siellä oli yksi hikinen baari, ja oli kyllä ihan yhtä tyhjän kanssa mennä sinne, jos ei kaupungille asti päässyt.


    • ExPUA

      Kyllä tykkään.

      Kiva avaus, sillä tuo "börtsäily" on jotain sellaista, mikä voi olla hyvinkin rentouttavan terapeuttista.

      Kesäisin käyn myös vähän pidemmillä reissuilla.

      Se vaan että kyllähän tuo maksaa. Hyvä että nyt vaan bensa on pudonnut, vaikka voisi se olla vielä paljon halvempaa.

    • joskus_joo

      Teininä olikin kiva ajella, ja ajelinkin paljon, ei enää niin hirveästi, ehkä koska joutuu päivittäin muutenkin ajaa ruuhkissa väh se 2 tuntia, niin ei enää huvita ihan huvikseen ajella.

    • orkkku

      Totta maar tykkään vaan ajella... se on mukavaa!

    • uutghuikjhggyjjh

      Joskus tekisi mieli vain hypätä autoon ja ajaa jonnekin kauas, vaikka etelään. Tosin hintavaa olisi nykypäivänä.

    • Pilluralli

      kunniaan!

    • Kruisailija64

      Kyllä vain. Mies motkottaa turhasta kruisailusta, joten kiikarissa nyt oma auto, jossa tärkeänä kriteerinä pieni bensankulutus.

    • BEM

      joo teininä tuli ajeltua, mutta ei enää.

      Tai kyllä sunnuntainakin ajelin niin kuin Roy Orbison :-D

    • On se väliin mukava ajella, mutta ei näin talvisin. Kesällä sitä tulee enempi ajeltua, kun saa ajaa lujempaakin (kesärajoitukset) ja muutenkin kun on lämmintä voi laittaa ikkunan auki sekä tukka hulmuten ajella. Näin talviaikaan liikkumiset on minimissään, vain pakollisia matkoja liikun autolla.

      Kyllähän sitä ajelisi pitempiäkin matkoja, jos olisi hyvää seuraa ja muuta mielenkiintoista tapahtumaa siellä mihin päin menee.

    • Mä ajelin aikanaan paljonkin. Tuli suhtautua pohjoismaissa, Baltiassa ja Euroopassa ympäriinsä. Nyt ei ole omaa autoa, joten suhailut on vähentyneet. Kuskiksi lähden kyllä mielelläni, kun pyydetään. Moni tuttavani ei esim. uskalla lähteä Hesaan autolla, silloin mä saan kuskin pestin :)

      • Suhtautua=suhailtua...
        Pahoittelut kirjoitusvirheistä, mulla on uusi luuri...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      114
      2357
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      39
      1951
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1887
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1877
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1876
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1159
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1056
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      933
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      890
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe