Suurin osa naisista saa käsittääkseni vähintäänkin tarpeeksi viestejä, mutta laatu ei miellytä. Ilmainen vinkki: jos et halua miehiltä pelkkiä copy-paste-viestejä, täytä profiiliisi kunnolla eli kerro, millainen olet ja millaista miestä etsit (varsinkin tuo jälkimmäinen on useimmiten käsittämättömän huonosti täytetty, eli profiilin mukaan naiselle on ihan sama millainen mies on). Jos olet vain iloinen, nätti ja sporttinen, ja monivalintakohdista täytetty hädin tuskin puolet, saat takuuvarmasti niitä surkeita tusina-avauksia. Älä tyydy vain määrään, vaan muista, että voit itse parantaa laatua.
Eikä sitten mutista, että eivät miehet kuitenkaan lue sitä profiilia. No osa ei varmaan luekaan, mutta osa lukee. Täyttämällä profiilin voit karsia sentään osan turhista viesteistä ja annat miehille edes mahdollisuuden kirjoittaa jotain fiksua. Tyhjälle profiilille kun ei paljon muuta voi sanoa kuin että oletpa hyvän näköinen tai moi mitä kuuluu.
Miehiä tämä ei niin paljon koske, sillä mies tuskin saa kuitenkaan viestejä, ainakaan liikaa, ja miehelle se moi mitä kuuluukin olisi ihan kiva yllätys.
Eikä sitten mutista, että eivät miehet kuitenkaan lue sitä profiilia. No osa ei varmaan luekaan, mutta osa lukee. Täyttämällä profiilin voit karsia sentään osan turhista viesteistä ja annat miehille edes mahdollisuuden kirjoittaa jotain fiksua. Tyhjälle profiilille kun ei paljon muuta voi sanoa kuin että oletpa hyvän näköinen tai moi mitä kuuluu.
Miehiä tämä ei niin paljon koske, sillä mies tuskin saa kuitenkaan viestejä, ainakaan liikaa, ja miehelle se moi mitä kuuluukin olisi ihan kiva yllätys.
Vastaukset 18
Vanhimmat
99 % miehistä EI lue profiilia. Jotkut eivät vilkaise edes kuvaa. Tämä kävi mm. siitä että eräs tyyppi lässytti isoista rinnoista, vaikka minulla on pienet ja nekin varsin hyvin kuvassa piilossa. On kirjoittanut alkuperäisen kommenttinsa jollekin ihan toiselle naiselle, ja katsoi aiheelliseksi surutta copypasteta sen minulle (ja varmaan läjälle naisia).
Omat profiilini olen tunkenut niin täyteen tavaraa kuin suinkin itsestäni keksin mainita, ja ihannemieskin on aika hyvin kuvailtu. Ihanteen mukaiset (ikäiset) miehet vain minulle eivät vastaa, vastaavat pääasiassa ne joiden älykkyysosamäärä on kaksinumeroinen.
Se kun näet on niin että niin hyvää profiilia ei naisena kertakaikkiaan pysty laatimaan, etteivätkö idiootit pystyisi siihen vastaamaan.
Joo, mutta sun kaipaamasi fiksut miehet eivät etsi läskiä naista.
Älä sitten murehdi sitä 99%:a. Kun profiilisi on hyvä, se 1% saa siitä tietoja, joiden perusteella tietävät ottaa yhteyttä ja kirjoittaa jotain sopivaa. Jos profiilisi olisi huono, myös se fiksumpi 1% joutuisi kirjoittamaan jonkun tylsän moi mitä kuuluu -viestin.
Lisäys edelliseen: on oma valintasi, jos jäät lojumaan niiden turhien copy-paste-viestien alle. Jos hyvät miehet eivät kirjoita sinulle, kirjoita itse heille.
Luitko mitä tuo viestiäsi kommentoinut nainen kirjoitti? Hänhän sanoi, ettei hänen ihanteeseensa (tai lähinnä toiveikään) mahtuvat miehet vastaa hänelle. Eli ko. kirjoittaja on siis kirjoittanut miehille, mutta he eivät ole vastanneet.
Mitä sitten? En ole läski.
Kirjoitin tuon ylempänä olevan viestin, mutta sain silloin jonkin ilmoituksen S24:ltä että "aihetta on käsitelty jo" ja näytti siltä kuin kommenttini ei olisi lähtenyt minnekään. Tämän vuoksi kopioin kommenttini ja tein siitä oman aloituksensa toisella nimimerkillä. (Jos ihmettelette miksi sama juttu on kahdessa paikassa.)
S24:n uusi systeemi näyttäytyy tällä hetkellä niin sekavana etten oikein tiedä miten tämä edes toimiikaan.
Nyt tämä sitten ilmoittaa etten voi käyttää tuota em. nikkiäkään koska se on jo käytössä. Eihän täällä näemmä onnistu mikään normaalisti.
Hän vaikutti kylläkin käyttävän vastata-sanaa tarkoittamaan yhteydenottoa. Miksi muuten olisi kirjoittanut "vastaavat pääasiassa ne joiden älykkyysosamäärä on kaksinumeroinen" ja "etteivätkö idiootit pystyisi siihen vastaamaan"? Tuskin hän on niille idiooteille itse ensin kirjoittanut, vaan tarkoittanee vastauksella, että miehet kirjoittavat hänelle.
PS. Älä oleta, kuka on kirjoittanut minkäkin viestin. Tuskin lienet hakkeri, joka sellaisia oikeasti selvittää.
Entäs jos ei ole kovin tiukkoja vaatimuksia esim pituudesta tai koulutuksesta. Entäs jos ei välitä missä vaatteissa toinen on.
Jospa riittää se psyykkinen puoli ja sen yhteensopivuus itsensä kanssa. Jospa viestittely onkin se juttu josta vasta huomaa kelpaako toinen?
Niin ja ps. Ei naiset saa pilvin pimein viestejä! Tai ehkä saa mutta kyllähän me kaikki tiedetään minkälaisia.
Nimenomaan näin. Itse jopa haluan kiertää hujopit kaukaa, eli en ole kiinnostunut pitkistä miehistä tippaakaan. Vaatteillakaan ei ole niin väliä, kunhan sopivat ympäristöönsä ja ovat puhtaahkot (eivät haise, poislukien urheilutilanteet). Lihavista en vaan ollenkaan innostu ja sille en mitään mahda, mutta koulutuskin yksi lysti. Moni asia missä muut ovat tarkkana on itselleni yhdentekevä. Mutta koska haluan nimenomaan että toinen on yhteensopiva, niin sen vuoksi etsintä jatkuu ja jatkuu, koska yhteensopivat eivät ota yhteyttä.
Ehkä miehet haluavat mieluummin mahdollisimman erilaisen naisen kuin ovat itse, minä en halua erilaista miestä, vaan samanlaisen kuin olen.
No musta silloin kannattaa panostaa siihen tekstiin siten, että se kuulostaa itsellesikin täysin sulta. Koska kyllähän näitä ensivaikutelmia lyhyistäkin teksteistäkin muodostetaan ja juuri siitä psyykkisestä puolesta. Esimerkiksi jo tästä viestiketjusta tietäisin etten vaivautuisi ikinä kirjoittamaan tuolle SunOmaVika -tyypille, koska antaa itsestään kusipäämäisen ja kiukkusen kuvan eikä meillä olisi samanlaista huumorintajuakaan. Sen sijaan olet-jo-voiton-puolella voisi ehkä olla. Kyllästynytmies on taas niin kyllästyneen tuntunen, että ei itsekään innostu.
Ei se siihen karsimiseen vastauksissa auta, mutta oikeasti musta on aika turhanpäivästä tuskailla liian lukuisista vastauksista. Useimmiten niiden lukeminen ei nyt niin paljoa vie aikaa. Vaikka se vie aikaa, niin se asia on vain hyväksyttävä eikä märehdi asiaa enempää, niin on itselläkin kivempaa. Aikuiset joutuu välillä sietämään epämukavia asioita ja yksi on se, että ei se oikea kumppani aina ilman käytettyä aikaa löydy. Tulee mieleen vähän se mielensäpahoittaja.
En ihan tajua tuota, miksi copypaste-vastauksista yleisesti valitetaan. Siis jos siellä on jotain suoranaisia mokia kuten tuolla yllä se tissi-juttu, niin sitten juu. Mutta mikäs siinä jos tahtoo aikaa säästää ja on se perusesittely omana tekstinään ja lisää sitten halutessaan muuta. Ei mulle ainakaan merkannut nettideitissä se, että miehen olisi mahdollisimman paljon nähtävä vaivaa kirjoittaessaan minulle. Tärkeintä oli tosiaan se fiilis ihmisestä, joka tekstistä välittyy.
Jos mies sanoisi pitävänsä isoista rinnoista, niin katsoisin että hän on hivenen mauton kun sitä minulle kertoo, taikka haluaa v-tuilla koska minulla ei ole isoja rintoja, vaan pienet. Kun hän sanoo että "pidän isoista rinnoistasi", silloin ei voi kuin päätään pudistella.
Ei kysymys ole koskaan siitä että tulisi liikaa vastauksia, vain siitä että prosentuaalisesti vastauksista suurin osa on ääliöiltä. Jos alunperin mielikuva ihmisistä on ollut parempi, nettideittailun jäljiltä se ei sitä ole. Ehkä olin naivi ja olin nukkunut Ruususen unta, kun en koskaan harrastanut kaatokännejä ja täten jäi näkemättä millaisia miehet oikeasti enimmäkseen ovat?
Ja kun et kerro itsestäsi kunnolla etkä esitä ihannekumppanitoiveita, koska "riittää se psyykkinen puoli ja sen yhteensopivuus", niin millainen meedio ja ajatustenlukija sen profiiliasi katsovan miehen pitää oikein olla, että hän osaa päätellä, onko hän sinulle sopiva ja sinä hänelle?
Voi herra jeesus isä sentään. Jos sanoo että esittää ihannekumppanitoiveita, niin sitten aletaan parkumaan että vaatii liikaa. Jos sanoo esittävänsä niitä suppeasti, niin sitten oletetaan ettei kerro muka itsestään kunnolla.
Jos kirjoittaa näin pitkiä postauksia keskustelufoorumille kuin teen, niin luuletko tosiaan että profiilissa lukee pelkkä MOI? Siellä nimenomaan olen kertonut itsestäni erittäin kunnolla jotta ne miehet jotka katsovat itseään samanhenkisiksi kuin minä voivat ottaa yhteyttä. Mutta eihän ne ota, jos ne eivät edes lue ilmoituksia. Paitsi tietysti ne ottavat jotka eivät lue, ja joille on ihan yksi lysti millainen olen, kunhan olen nainen (kuvasta käy ilmi).
Kas kun älöäöäöläöl vastasi nimimerkille womantoo, joka on kirjoittanut vain yhden viestin, ja siinäkin on vain pari riviä. Jos noin kovin hikeennyt, kannattaa tarkistaa uudestaan, oletko varmasti katsonut oikein, kuka kirjoitti mitä.
Ja jos joku valittaa, että ihannekumppanitoiveiden esittäminen on liikojen vaatimista, älä välitä sellaisesta tolvanasta. Ei toive ole vaatimus.
En käsitä kuka täällä sanoo mitäkin ja kenelle, mutta täsmennä hiukan omaa kirjoitustani.
Eli tarkoitin noillä raksi ruutuun tiedoilla sitä, että ei mua kiinnosta onko mies esim 175 cm vaiko 195 cm. Ei minua kiinnosta onko silmänsä vihreät vaiko siniset. Minua ei kiinnosta onko hiukset tummat vai vaaleat jne jne. Tai tietenkin ne kiinnostaa mutta ne ei ole olennaiset alkuvaiheessa.
Mielummin katson mitä mies on kirjoittanut profiiliinsa. Jos siellä lukee jotain imelää kaksimielistä äklä, skip. Jos siellä lukee jotain tilapäisiin suhteisiin viittaavaa, skip. Jos siellä on katkeraa tekstiä, skip. Jos lukee pelkkä -ota selvää, skip. Tai meiliosoitteesta selviää lisää, skip. Yhtälailla mies jonka tilastot on huimat, skip. Tai on roikkunut siellä vuosikausia, skip. Tai olen nähnyt saman hemmon usealla eri nimierkillä, skip.
Itse kyllä luen melko tarkastikin toisen ilmoituksen, varsinkin jos olen aikeissa kirjoittaa tyypille. Onhan ne raksiruutuuntiedotkin tärkeitä, mutta ei niillä pelkästään pärjää. Kirjoitettu tekstinpätkä voi olla lyhytkin, mutta siinä olisi hyvä lukea jotain fiksua, hauskaa tai muuten vaan vetävää. En osaa tarkalleen sanoa mitä, mutta jotain joka voisi tuntua omalta.
Sitten kun alkaa viestittelee, huomaa kyllä melko pian, onko mitään sellaista yhteyttä jonka vuoksi haluaa jatkaa kirjoittelua. Siitä selviääkin sitten enemmän. Itse pidän siitä että kirjoittelen jonkun aikaa, ehkä viikon kaks, ennen kuin ryntään treffaamaan. En ole ihan niin vilkasta sorttia, että jaksaisi ihan heti lähteä kaikkia tapaamaan. Varsinkin jos viestittelyssä näyttää siltä ettei tämä ehkä ole se mun tyyppi kuitenkaan.
Kyllästyttää kyllä koko ihmiskataloogimeininki, mutta tää nyt on yksi tapa tavata uusia ihmisiä. Ja jos hyvin käy, löytää sen omansa.
Silloin kun olin suomi 24 :sessa kokeilin erilaisia profiilia, ja huomasin kyllä että tietyllä versiolla vedät tiettyjä ihmisiä puoleesi. Viimeinen profiili oli kai hyvä kun juuri oikea ihminen otti yhteyttä, ja voin lopetta profiilikokeilun. Kannattaa kyllä panostaa kunnolliseen profiilin.Vastaajan teksti oli hauska, kolahti heti ensimmäisestä viestistä lähtien,yhteyden pito helppoa ja vaivatonta.Jos väkisin pitää jotain tekstiä vääntää niin eipä juuri kannata .
Niukalle profiilille kirjoittaminen on väkinäistä, koska ei ole mitään mitä kommentoida ja perusasioita lienee turha kysellä, kun toinen ei kerran ole niitä jaksanut profiiliinsa laittaa.