-tee-se-itse-Nutrilet?

Nii, siis älkää pitäkö mua hulluna, mut voiko Nutrilettea tehdä itse kun se tulee niin kalliiks? Jos ostaa ite erikseen ne valmistusaineet, soijaproteiinia, kaakaojauhetta ym. ja vetäis vitamiinit purkista? Kuulostaako ihan mahdottomalta?
2936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joitakin vuosia sitten oli jossakin terveys-lehdessä ohjekin ja tein, mutta ei ole tallessa. Soijaproteiinia ja maitojauhetta siihen varmaan laitettiin ja jotakin pussikeittojauhetta tai kaakaojauhetta mausteeksi, mutta en muista tarkemmin.

Äänestä

Olen ottanut tämän ohjeen joskus jostain netistä:
Mittaa purkkiin:
2 kkp Soijaproteiinia
2 kkp Maitojauhetta
2 rkl jotakin pussikeittoa jos haluat suolaista
ja jos haluat makeaa esim. suklaista niin sokeritonta suklaajauhetta

Yksi annos= 3 rkl tätä seosta ja 2 dl vettä(kuumaa).
Olen soveltanut tätä mm. mehukeittoihin ja jättänyt pussikeittoainekset pois.
Vitamiinit täytyy tietenkin tässä ottaa purkista jos pelkästään tätä käyttää
On ainakin halvempaa ja maistuu melkein samalle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Köyhä kirjoitti:

Nii, siis älkää pitäkö mua hulluna, mut voiko Nutrilettea tehdä itse kun se tulee niin kalliiks? Jos ostaa ite erikseen ne valmistusaineet, soijaproteiinia, kaakaojauhetta ym. ja vetäis vitamiinit purkista? Kuulostaako ihan mahdottomalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu