avopuolison nimissä rahoitettu auto

hyväksikäytetty

Auttakeehan vähän. Vuonna x myimme molemmat omat automme ja ostimme ekan yhteisen auton ja autoa on sitten vaihdettu muutaman kerran ja minä olen aina maksanut auton lyhennykset. No nyt tuli avoero ja viimeisimmässä autossa on rahoitus miehen nimellä jossa minä olen myös haltijana ja olen maksanut lyhennykset. Nyt mies uhkaa, että ottaa minut pois autosta ja etten saa sitä enää käyttää ja meinaa myydä sen.. Onko minulla mitään mahdollisuuksia vaatia jotain korvausta koska olen aikanaan oman autoni antanut yhteisen auton ostoon ja maksanut kaikki lyhennykset? Saattaa olla vähän sekavaa tekstiä mutta kiva jos saisin asiallisia vastauksia

1

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies on siis viimeisen auton omistajana? Kohtuus olisi, että jos auto myydään, saisit sijoituspanoksiasi vastaavan suhteellisen osuuden kauppahinnasta. Voinet nuo sijoituksesi tarpeen tullen todistaa?

      Jos ette pääse asiasta yhteisymmärrykseen, asiasta päättää hakemuksestasi määrätty pesänjakaja. Pesänjakajan palkkio vain tuppaa olemaan melko korkea, joten edullisempaa molemmille ehkä kuitenkin olisi koettaa sopia asia.

      Jos avoliittonne on kestänyt vähintään 5 vuotta, teihin sovelletaan lakia avopuolisoiden yhteistalouden purkamisesta http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2011/20110026 . Nyt kysymykseen tulevasta hyvityksestä säädetään lain 8 §:ssä.

      "Hyvityksen edellytykset

       Avopuolisolla on oikeus hyvitykseen, jos hän on yhteistalouden hyväksi antamallaan panoksella auttanut toista avopuolisoa kartuttamaan tai säilyttämään tämän omaisuutta siten, että yhteistalouden purkaminen yksinomaan omistussuhteiden perusteella johtaisi perusteettoman edun saamiseen toisen kustannuksella.

       Yhteistalouden hyväksi annetuksi panokseksi katsotaan:

       1) työ yhteisen talouden tai toisen avopuolison omistaman omaisuuden hyväksi;

       2) varojen käyttö yhteiseen talouteen;

       3) varojen sijoitus toisen avopuolison omistamaan omaisuuteen; tai

       4) muu näihin verrattava toiminta.

       Oikeutta hyvitykseen ei ole, jos yhteistalouden hyväksi annetusta panoksesta koitunut perusteeton etu on olosuhteet huomioon ottaen vähäinen."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe