Auttakeehan vähän. Vuonna x myimme molemmat omat automme ja ostimme ekan yhteisen auton ja autoa on sitten vaihdettu muutaman kerran ja minä olen aina maksanut auton lyhennykset. No nyt tuli avoero ja viimeisimmässä autossa on rahoitus miehen nimellä jossa minä olen myös haltijana ja olen maksanut lyhennykset. Nyt mies uhkaa, että ottaa minut pois autosta ja etten saa sitä enää käyttää ja meinaa myydä sen.. Onko minulla mitään mahdollisuuksia vaatia jotain korvausta koska olen aikanaan oman autoni antanut yhteisen auton ostoon ja maksanut kaikki lyhennykset? Saattaa olla vähän sekavaa tekstiä mutta kiva jos saisin asiallisia vastauksia
avopuolison nimissä rahoitettu auto
1
231
Vastaukset
Mies on siis viimeisen auton omistajana? Kohtuus olisi, että jos auto myydään, saisit sijoituspanoksiasi vastaavan suhteellisen osuuden kauppahinnasta. Voinet nuo sijoituksesi tarpeen tullen todistaa?
Jos ette pääse asiasta yhteisymmärrykseen, asiasta päättää hakemuksestasi määrätty pesänjakaja. Pesänjakajan palkkio vain tuppaa olemaan melko korkea, joten edullisempaa molemmille ehkä kuitenkin olisi koettaa sopia asia.
Jos avoliittonne on kestänyt vähintään 5 vuotta, teihin sovelletaan lakia avopuolisoiden yhteistalouden purkamisesta http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2011/20110026 . Nyt kysymykseen tulevasta hyvityksestä säädetään lain 8 §:ssä.
"Hyvityksen edellytykset
Avopuolisolla on oikeus hyvitykseen, jos hän on yhteistalouden hyväksi antamallaan panoksella auttanut toista avopuolisoa kartuttamaan tai säilyttämään tämän omaisuutta siten, että yhteistalouden purkaminen yksinomaan omistussuhteiden perusteella johtaisi perusteettoman edun saamiseen toisen kustannuksella.
Yhteistalouden hyväksi annetuksi panokseksi katsotaan:
1) työ yhteisen talouden tai toisen avopuolison omistaman omaisuuden hyväksi;
2) varojen käyttö yhteiseen talouteen;
3) varojen sijoitus toisen avopuolison omistamaan omaisuuteen; tai
4) muu näihin verrattava toiminta.
Oikeutta hyvitykseen ei ole, jos yhteistalouden hyväksi annetusta panoksesta koitunut perusteeton etu on olosuhteet huomioon ottaen vähäinen."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161