Irtisanoutumisen peruteluna huono alihankkija

v1tuttaa

Onko kohtuullista irtisanoutua tai ilmoittaa sen syyksi, että yhteistyö alihankkijan kanssa ei toimi? Erikoinen syy kieltämättä, mutta se aiheuttaa meikäläisen työhön todella suuria ongelmia. Ensinnäkin alihankkija vastaa yhteydenottoihin hitaasti ja toimii muutenkin epäluotettavasti eikä sieltä ei saa kovinkaan asiantuntevaa tukea. Yrityksemme toiminta on melko riippuvainen ko. alihankkijasta ja tukea on tultava ripeästi. Olemme keskustelleet ongelmasta sekä meidän että alihankkijan johdon kanssa, mutta muutoksia ei ole näkynyt. On melko työlästä ja kallista lähteä etsimään uutta alihankkijaa, joka sitoutuisi nopeasti meidän toimintaamme. Itse en jaksa enää katsella sitä säätämistä alihankkijan kanssa, koska se vaikeuttaa minun työtäni niin paljon. Siksi irtisanoutuminen on alkanut pyöriä mielessä.

2

150

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirkkahelena

      Vaihda työpaikkaa. Vaimosi ei taatusti tykkää, jos yrität elää hänen palkallaan. On melko työlästä lähteä etsimään uutta vaimoa.

    • ughkv

      Työpaikan vaihto...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      697
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe