Värivoiteet

Visionääri

Käytän värivoidetta kasvoilla, jotta iho näyttäisi silemämmältä. Talvisin varsinkin näyttää niiin lakanalta ilman rusketusta. Talvella kuitenkin tarvitsee erilaista väriä kuin kesällä. Asun Tallinnassa enkä kehtaa mennä minnekkään Virukeskuksen meikkiosastolle kysymään mikä sopisi.
Mistä voi päätellä, että sävy on oikea?
En ole homo, vaan menestyvä liikemies. Käyn salilla ja harrastan kamppailulajeja. Haluan näyttää hyvältä neuvottelussa.

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajsilö

      Jos et kehtaa mennä kysymään myyjältä apua niin voit yrittää googlen kuvahaulla etsiä kuvia meikkivoiteesta levitettynä iholle. Eli etsit kuvahaulla esim. "garnier bb cream light shade swatch" ja saat valokuvia mitä voit verrata oman ihosi sävyyn. Kokeile eri merkkien nimellä kunnes löydät sopivan. Arpapeliä se varmasti alkuun on ja varaudu ostamaan useita kunnes löydät sopivan. Voiteita voi myös sekoittaa kunnes saat oman sävysi.
      Meikkivoide tai sävyttävä päivävoide (bb-voide yms.) sovitetaan yleensä kaulan ihon sävyyn. Silloin kaula ja kasvot näyttävät kuuluvan yhteen eli ei tule selvää rajaa missä meikkivoide alkaa.
      Miehiä näkyy nykyään useammin myös meikkiostoksilla ja myyjät ovat tottuneet siihen. Varmemmin ja vaivattomammin saat oikean sävyn kun käyt kysymässä myyjältä apua.

    • Oletko kokeillut sävyttävää kosteusvoidetta? Sillä saa aika luonnollisen sävyn.
      Olen (nainen) käyttänyt vuosikausia Lumenen Arctic Aquaa, koska en halua naamaani pakkelikerrosta. Alle laitan väritöntä ja toinen kerros värillistä. Värillisiä on vain kaksi sävyä; 1 on mielestäni liian vaalea, 2 on luonnollisempi.
      http://www.lumene.com/fi/arctic-aqua
      Sitä löytyy markettien (prisma, anttila ym) ihonhoitotuotteiden hyllyiltä - siellä missä on arkipäiväiset niveat sun muut, joten ei tarvitse mennä kemppariin.
      Tosin voi olla että menestyvän liikemiehen imagoon ei sovi noin halvat itrat, mutta kunhan ehdotin. Minusta se vaan on paras ja pesee kalliimmatkin merkkirasvat mennen tullen.

    • meikkiurpo

      Itselläni on ihossa aknen jäljiltä värieroja (arpia) ja käytän mineraalimeikkipuuteria, jota on mielestäni helpompi käyttää (ohuelti, peittää, mutta ei tee pakkelista vaikutelmaa) kuin voiteita. On vain siveltimellä tehtävä pyörittävää liikettä tarpeeksi kauan, jotta hiukkaset levittyvät tasaisesti ja ohuelti. Pitää vain ottaa tarpeeksi vähän kerrallaan, ainahan voi lisätä.

      Meikkaus on taitolaji, kokeilin kerran meikkivoidetta ja tulos oli kauhea. Opettelu jäi siihen.

      Mene sinne Viru-keskukseen ja esitä asiasi. Jos eivät ymmärrä suomea etkä puhu viroa, kysy englanniksi. Sittenpähän oppivat, jos asenneongelma vaivaa. Luulisi, että maksavan asiakkaan palveleminen kiinnostaa Tallinnassakin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3912
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3590
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2302
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1618
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      963
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      949
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      875
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe