Presidentti Niinistö ei osaa kuin sotkea Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikka.
Ilmavoimien sotaharjoituksesta Venäjää vastaan USA:n F-16-hävittäjäosaston kanssa tuli mieletön show, vaikka kaikilla oli tiedossa, että Niinistö oli jo sopinut, että Suomi osallistuu sotaharjoitukseen. Hän vaan pelkurina ja pelurina kierrätti asian median kautta että hän ei ikään kuin olisi idean kummisetä.
Sama show ja käsien pesu kun Niinistö oli sopinut, että Suomi lähettää Hornetit puolustamaan NATOn ilmatilaa Islantiin, ja sama show kun Niinistö sopi USAn kanssa ns. Turvallisuussopimuksen ja sama show kun Niinistö sopi NATOn Isäntämaasopimuksen.
Ilmavoimien sotaharjoituksesta Venäjää vastaan USA:n F-16-hävittäjäosaston kanssa tuli mieletön show, vaikka kaikilla oli tiedossa, että Niinistö oli jo sopinut, että Suomi osallistuu sotaharjoitukseen. Hän vaan pelkurina ja pelurina kierrätti asian median kautta että hän ei ikään kuin olisi idean kummisetä.
Sama show ja käsien pesu kun Niinistö oli sopinut, että Suomi lähettää Hornetit puolustamaan NATOn ilmatilaa Islantiin, ja sama show kun Niinistö sopi USAn kanssa ns. Turvallisuussopimuksen ja sama show kun Niinistö sopi NATOn Isäntämaasopimuksen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Nyt viimeistään Niinistön Münchenin sekoilun täytyy herättää kansanedustajat, puolueet miettimään presidenttimme sooloiluja ja sekoiluja.
Jonkun on uskallettava ottaa vastuu. Ei voi mennä niin, että yksi ihminen vie Suomen sotaan.
Olisko liikaa pyydetty jos pyytäis, että heittäkää pois tai ainakin vähemmälle tämä paskan jauhanta Neuvostoliiton Tiltut ??????
Presidentti on joka ikisessä maassa haitta jos kannatusprosentti nousee yli 60.
Ja vieraan maan Tiltu on haitta jokaisessa maassa, jossa Tiltun kannatus on alle 1 % kuten Suomessa!
Kun tiltu ei ymmärrä länsimaisen demokratian päätöksentekoprosessia!
Presidentti ei päätä itsekseen mistään tämän tyyppisestä asiasta! Diktatuuri ja demokraattinen päätöksenteko ovat kaksi eri asiaa!
Mutta Putlerin alaisessa diktatuurissa asuvalle tiltulle tämä on ymmärrettävästi täyttä utopiaa. Heillä Putler on ainoa joka päättää omavaltaisesti mitä kansa hänen mielestään tahtoo.
Nato-palstalla ei taida olla ollenkaan suomalaisia Nato-kriittisiä keskustelijoita. Kaikki kirjoitukset viittaavat siihen, että on totuttu valtaapitävien ylivaltaan. Varmaan sellaisiakin valtioita on olemassa, joissa poliisi, muu julkinen hallinto ja tiedotusvälineet ovat politrukkien käskettävissä.
Moskovan Tiltun omaqt jorinat alkavat olla jo ikävä haitta!
Presidentti Niinistön toimintaa pitää Suomen kansasta 79 % joko erittäin hyvänä tai hyvänä ja vain 3 % Moskovan Tiltun tapaan huonona!
Sen rinnalla ei Tiltun patologinen Niinistö-viha paina minkään vertaa!
Stubb on kokoomukselle haitta ja Niinistö on Suomelle haitta.
Kun Stubbin älyä ei voi lisätä, häntä on koulutettu puhumaan hitaammin. Niinistön kanssa vähän samaa menoa, kun älyä ei ole voitu lisätä niin on lisätty lääkitystä ja meikkiä ettei pönäkkyys ja pussit silmien alla näy.
Stubb puhuu ainakin Ruotsin TV:ssä erittäin sujuvasti ruotsia. Niinistön miltei olemattomat puhelahjat on kyllä pantu merkille vaikkei hänen puheensa vielä olekaan Vanhasen tyyppistä "sano-sano-sanojen-sanojen toista-toista-toistamista-toistamista".
Stubb on yhä PM kaksi kuukautta ja siitä eteenpäin vaalit ratkaisevat!
Sen sijaan presidentti Niinistö on Suomelle oiva johtaja ja hän on edustanut maatamme maltilla ja taidolla!
Presidentti Niinistön toimintaa pitää Suomen kansasta 79 % joko erittäin hyvänä tai hyvänä ja vain 3 % Moskovan Tiltun tapaan huonona!
Presidentin ulkonäköön puuttuminen on Tiltulta lapsellista! Etenkin kun toista on Suomen mielenterveyspotilaalla Moskovan Tiltulla! Hän kulkee köyryssä naama vääränä kuin Notre Damen kellonsoittajalla ja itkuinen ääni piipittää: Nato, nato....
Moskovan Tiltun naama on näky! Pussit silmien alla kasvavat, silmät pullistelevat päästä, naama on ryppyjä täynnä ja meikistä huolimatta posket ovat hehkuvan punaiset korvanipukoita myöten.
Mieletön tilanne, että Suomen kansan enemmistön pitää pelätä omaa presidenttiään kun Niinistö sekoilee kotimaassa ja kansainvälisesti ulkopolitiikallaan.
Aivan muut miehet on Niinistö joita pelätään,jos nyt pahemmin niitäkään.
Olisikohan Niinistö sittenkin CIA:n ostama nukkepresidentti?
En voi enää luottaa häneen.
Olisiko Tiltu FSB:n ostama nukkeagentti?
presidentti Niinistö on Suomelle oiva johtaja ja hän on edustanut maatamme maltilla ja taidolla!
Presidentti Niinistön toimintaa pitää Suomen kansasta 79 % joko erittäin hyvänä tai hyvänä ja vain 3 % Moskovan Tiltun tapaan huonona!
Se, ettei Moskovan Tiltu luota presidenttiimme kertoo vain Saulin erinomaisesta viranhoidosta! Kukapa moisen Quislingin kannatusta tarvitsee?
"Kyllä Aleksanteri-Instituutti, Ulkopoliittinen instituutti ja sen kokoomuslaiset ja RKPläiset tutkijat sekä kokoomus-Nato-mieliset mediat YLE, MTV yrittävät vielä pelastaa Niinistöä, mutta toki vastuulliset poliitikot, asiantuntijat jne. alkavat jo pelastaa Suomen presidentti-instituutiota ja tottakai Suomea ettei Niinistö pääsisi sotkemaan Suomea sotaan."
Suomalaisille tulee vielä raskaat ajat kun Niinistöä ei saa millään sivuun ennen kuin tulee uudet presidentinvaalit 2018.
Mitään käännösvirhettä ei olekaan. On vain Niinistön sekava lausunto, että Venäjä pitää eristää mutta se ei onnistu niin ei pidä.
Niinistön sekoilu yritetään valehdella kansalle niin että Niinistö pyytäisi oikaisua Interfaxin uutiseen kun Niinistö tarjoaa selvennystä omaan sekolausuntoonda, että ei kannata Venäjän eristämistä.
Varmuudeksi Niinistö meni vielä itse piiloon ja Sanoma Oy ja Aleksanteri-Instituutti pantiin putsaamaan Niinistön maine.
Oliko siellä ryssällä teillä ryssillä vielä muita ongelmia?
Presidentti Niinistö on viisas mies ja hoitaa suomen asioita mallikkaasti !
ei teistä arvostelioista olisi yhtään mihinkään eikä poliitikoista sen enempää joten jos nyt olisitte hiljaa häpeäisitte kannanottojanne kun ette tiedä asioista mitään. !
Terve nimimerkki "hirveä sotkija"
Tiedoksi sinulle ryssälle sellainen asia että Suomessa Presidentti ei päätä noista asioista, kuten teillä siellä diktatuuriryssällä on tapana...
Oikeuslaitos, Supo kiroilevat kun Niinistö aiheutti heille tuollaisen maanpetos-Nato-sotkun.
Sinä ja sinun maanpetokses !!!
Huolehtikaa venäläiset enemmän oman presitenttinne tekemisistä, kuin suomen presitentin
tekemisistä.Me suomaliset kyllä omastamme huolehdimme.Hyvin hää on tähänsaakka pärjännyt,ei valittamista.
Siellä on monet kuppikunnat miettimässä miten Niinistö ja Nato pelastetaan. Suomen kansan pelastamisesta ei ole kiinnostunut kukaan.
Pelastetaan miltä!
Ei valtion johdolla ole mitään hätää! Turha huoli sinulla!
Perusryssäläistä hoonosoomi-propagandapaskaa! Opetelkaa hemmetin propagandaryssät edes kirjoittamaan suomea siten että teidän ryssäläisyys ei paistaisi 100 km:n päähän, hemmetti soikoon. Suksi sinäkin paskaryssä hevon perseeseen paskaryssäputinpropagandoinesi!
Niinistön Münschenin sekoilun jälkeen ja Niinistöön kohdistuvan maanpetostutkinnan vuoksi Suomen poliittinen johto on taas kerran Niinistön vuoksi sekaisin, pysähtynyt kun kaikki presidentin alaiset joutuvat tekemään töitä vain sen eteen että Niinistö pelastettaisiin siitä mihin hän on itse itsensä ja Suomen taas möhlinyt.
TODELLISUUDESSA juttu meni hieman toisin kuin Tiltu esittää:
- Munchenissa ei suomalaisten taholta sekoiltu
- ainoa, joka sekoili tyhmästi, oli venäläinen uutistoimisto
- mitään maanpetostutkintaa ei ole käynnissä
- Suomen poliittinen johto on teräkunnossa
- Moskovan Tiltu itse on pahasti maitohapoilla
- Tiltu ei tahdo enää keksiä mitään uutta trollattavaa!
Olisko aika lopettaa tiltuilu. Katsoisit lehtiä ja lukisit uutisia muualtakin kuin ylestä ,hs tai is. Kannattaa muistaa mitä tapahtui viimekuussa tai edellisessa, ennenkuin haukut itseäsi tai toisiasi tiltuksi..
Ed. sodassa oli isä mukana,setä kaatui ja toinen vammautui vakavasti. Nyt huomaan että Suomessa pidetään keskustelupalstaa idän ehdoilla. Onneksi emme ole tyhmiä...
Kaikki saavat kärsiä kun Niinistön töppäilyjä pitää selittää. Nyt on Ruotsin lehdistö sotkettu Niinistön valehteluun.
Ruotsissa varmaan ollan fed up Niinistöön, joka ei saa kuin harmia, sotkua, ylimääräistä duunia ja selittelyjä aikaan.
Ruotsiss ja Suomessa ollaan erittäin tyytyväisiä Suomen presidenttiin, joka aina eisttää asiansa rauhallisesti ja tarkasti!
Sen sijaan molemmissa maissa ollaan fed up Moskovan Tiltuun, joka on todella ikävä haitta!
Tiltu menee Venäjän orjailussa jo äärimmäisyyksiin ja makaa jo kieli ruskeana pitkällään!
Toivottavasti seuraavana Supo kiskoo loukostaan esille pahalle haisevan ja syrjäytyneen Tiltun, jolla on lasittunut katse ja yhä näppäimistö kangistuneissa käsissä!!!
Niinistö menköön amerikkaan,siel niitä muitakin sotahulluja on.
Pari palstan natohullua jää ainoastaan kaipaamaan.Mut ne muilutetaan Venäjälle.
Ruotsissa ja Suomessa ollaan erittäin tyytyväisiä Suomen presidenttiin, joka aina eisttää asiansa rauhallisesti ja tarkasti!
Sen sijaan molemmissa maissa ollaan fed up Moskovan Tiltuun, joka on todella ikävä haitta!
Tiltu menee Venäjän orjailussa jo äärimmäisyyksiin ja makaa jo kieli ruskeana pitkällään!
Toivottavasti seuraavana Supo kiskoo loukostaan esille pahalle haisevan ja syrjäytyneen Tiltun, jolla on lasittunut katse ja yhä näppäimistö kangistuneissa käsissä!!!
Aina noita Niinistön kaltaisia trouble-makereita on. Nyt Niinistön takia kuseen joutuivat Haavisto ja Tuomioja selittelemään Suomen asetarvikekauppaa Ukrainan armeijalle. Huonolla tuurilla koko kansa saa maksaa siitä.
Niinistö on johtanut Suomen ulkopolitiikkaa luotettavasti ja varmasti!
Kansa on ollut hänen työhönsä ylen tyytyväinen!
Maassa järjestettiin gallup-kysely, jossa kysyttiin Niinistön tehtävistä! Kyselyssä Suomen kansasta 79 % antoi hänelle arvosanan erittäin hyvä tai hyvä viranhoidosta! Hän on ennätyksellisen suosittu!
Ainoastaan hermoheikko Moskovan Tiltu jaksaa räkyttää hänen toimistaan.
Oheisena kuvaava viesti Tiltun tasosta?
Suomen haitta uhosi Newsweekiin haukkumalla suomalaiset Naton vastustajat.
Presidentti Niinistö on pikemminkin Suomen ylpeys ja ilo samalla kun Moskovan Tiltu on taas toisesta päästä eli orjaileva matelija isän suuntaan!
Niinistö ei ole ottanut kantaa Newsweekiin! Jos Tiltu muuta väität niin tuopa referaatti! Vaan ethän sinä valeesta koskaan sellaista pysty tuomaan!
Presidentti Niinistön asema ikävänä haittana sen kun voimistuu, nyt jo Etykissä.
Aina noita sotkijoita ja häiriöntekijöitä on mm. työpaikoilla, vapaa-aikana, mutta nyt meillä presidenttinä.