Suomi ilmottautui Venäjän viholliseksi

Suomen päätös osallistua Virossa käytävään USA:n johtamaan ilmavoimien " harjoitukseen" on provokatiivinen teko Venäjää vastaan, ja Suomen tunnustus siitä, että Suomi on alistunut Yhdysvaltojen ja NATO:n vasalliksi. Venäjä on pitänyt aina hyviä suhteita Suomeen tärkeinä, eikä maiden kahden välisissä suhteissa ole tähän asti ollut merkittäviä ristiriitoja. Suomen päätös asettautua Venäjän vastaiseen toimintaan sotilaallisella yhteistyöllä USA:n ja NATO:n kanssa tulee vaikuttamaan ehdottoman kielteisesti Suomen ja Venäjän välisiin suhteisiin. On täysin selvää, että jännitys maiden välisellä rajalla tulee lisääntymään ja Suomen turvattomuus myöskin lisääntyy. Vastaisuudessa Venäjä tulee kohtelemaan Suomea, ei ystävällismielisenä maana, vaan vihollismaana aivan kuten Suomi sitä haluaa tekemiensä päätöksien mukaan kohdeltavan. On surullista, että Suomen poliittinen johto tekee tällaisia Suomen kansallisia etuja ja tulevaisuutta vaarantavia päätöksiä, etenkin kun suurin osa suomalaisista ihmisistä on Suomen NATO/USA -sotilaallista lähentymistä vastaan. Valitettavasti tulee aika, jolloin Venäjän on toimittava poistaakseen Suomesta/Suomen kautta tulevan sotilaallisen uhan, jonka moottoreina toimivat USA/NATO. Venäjän vastaisen rintaman eturintamassa olevalla Suomella on edessään varsin vaikea tulevaisuus.
29<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Jos et vielä ole Pietarissa, niin muuta äkkiä Venäjälle!

Äänestä
  • Ei trollin Pietariin muutto vielä riitä, kauemmas täytyy mennä. Sillä me saatetaan tarvita tuota kaupunkia.

    Äänestä

Nähtävästi olemme menettäneet itsenäisyyttä enemmän kuin on kuviteltu. Eli Suomella ei ollut muuta vaihtoehtoa enää, isäntämaasopimus on tullut voimaan ja näkyy tällä kertaa näin.
Mikä on seuraava askel?

Äänestä
  • "Mikä on seuraava askel?"

    NATO-jäsenyys, ainakin seuraava merkittävä askel.

    Olet muuten valinnut nimimerkkisi mahdollisimman surkeasti. Rommel oli kaikkien arvostama sotilasjohtaja, viimeiseen saakka kunnian mies. Itse olet Suoli24 palstalla räkyttävä varsin tyhjäpäinen tapaus, mahdollisimman kaukana Rommelista.

    Mikset jatkaisi höpöttelyjäsi vaikka nimerkillä Vorosilov? Sopisi sinulle paljon paremmin. Tämä neuvostomarsalkka oli pistooli kädessä saksalaisten panssareita vastaan juokseva tollo, joka aiheutti suurta sekasortoa kaikkialla rintamalla missä kulki. Muitakin vastaavia komentajia puna-armeijasta löytyi, mm. sellaisia joilta Stalin joutui kysymään: "Missä on divisioonasi, ei divisioona voi mennä hukkaan!"

    Mutta meniväthän ne hukkaan, kun saksalaisten hyökkäys vyöryi ylitse. Hupaisa tapaus oli mm. se, kun joukoistaan eroon joutunut neuvostodivisioonan komentoporras heitti pois aseensa ja pukeutui talonpojiksi ja lähti tallustamaan kotia kohti, saksalaisten perässä.

    Äänestä

Patriax,

olet oikeassa. Sen takia presidentti Niinistö kierrätti Viron Virossa ja Suomessa tapahtuvan USAn F-16-sotaharjoituksen median kautta yrittäen näin itse paeta vastuuta ja saada provokaatiolle lisää kannatusta, vastuullisia ja syyllisiä.

Mediashowllaan Niinistö yrittää varmistaa, että jos aseellinen konflikti ja sota syttyy ja Niinistö vedetään Haagin, hän pääsee vetämään Hesarin artikkelin puolustuksekseen, että "enhän minä ollut puolesta, mutta kun valmistelijat puolustusvoimat ja esittelijät Haglund ja Stubb esittivät".

Äänestä

Trollit keskustelee keskenään. Oli muuten ahdistavaa tulla Espanjasta takaisin tänne Venäjän kainaloon.

Äänestä
  • Natotrolli taas täällä. Oli muuten ahdistavaa tulla Venäjältä takaisin tänne uhkaavan natojäsenmaan kainaloon.

    Äänestä

Venäjä aloitti hyvien suhteiden pitämisen suomen kanssa noin vuonna 1700, jolloin Pohjanmaalta vietiin tuhansia lapsia orjiksi Venäjälle. Hyviä suhteita jatkettiin 1939 Mainilan laukauksilla, silloin poistettiin Saksan sotilaallinen uhka. En saa sopimaan päähäni, miksi Saksa oli uhka, koska Stalin oli juuri sopinut hyökkäämättömyydestä Saksan kanssa.

Äänestä
  • "Valitettavasti tulee aika, jolloin Venäjän on toimittava poistaakseen Suomesta/Suomen kautta tulevan sotilaallisen uhan, jonka moottoreina toimivat USA/NATO. Venäjän vastaisen rintaman eturintamassa olevalla Suomella on edessään varsin vaikea tulevaisuus."
    Koska te hyökkäätte?

    Äänestä

  • Putin tietää, että jos hän ylittää punaisen viivan ja hyökkää Naton liittolaisen kimppuun, hänet kukistetaan.

    Äänestä

  • trollit kirjoitti:

    Putin tietää, että jos hän ylittää punaisen viivan ja hyökkää Naton liittolaisen kimppuun, hänet kukistetaan.

    Ei siltä näytä. Ja minä en tule olemaan Venäjän vihollinen, koska Venäjällä ei ole mitään minua vastaan. Jos on, se on yksilön henk.kohtainen mielipide, koska hänelle satun olemaan tsuhna suomalainen, ja hän saattaa pitää minua siksi alempiarvoisena. Mutta ennemmin se, että Venäläinen pitää minua alempiarvoisena, kuin juutalainen, jolle en ole minkään arvoinen, pelkkä elukka. Tai muslimi, jolle olen dhimmi, mutta silti IHMINEN. Tervetuloa suomeen! Tulkaa kahville! Mennään laskettelemaan tankeilla pitkin vaarojen lakia, juodaan vodkaa ja pidetään hauskaa! Kun amerikkalaiset tulee, niin annetaan niille näyte siitä mitä on ansoittaminen, miinoittaminen ja rypälepommit!

    Äänestä

  • trollit kirjoitti:

    Putin tietää, että jos hän ylittää punaisen viivan ja hyökkää Naton liittolaisen kimppuun, hänet kukistetaan.

    Ja silloin otetaan meiltä ryöstetty Karjala, ainakin kymmenkertaisena takaisin. Kun sieltä ei venäjä ole mitään vuokriakaan maksanut. Silloin Pietari on suomen pääkaupunki....

    Äänestä

  • näin kirjoitti:

    Ja silloin otetaan meiltä ryöstetty Karjala, ainakin kymmenkertaisena takaisin. Kun sieltä ei venäjä ole mitään vuokriakaan maksanut. Silloin Pietari on suomen pääkaupunki....

    Juuri näin tehdään, jos Puutin on vielä viikonkin vallasa. joten veeruskat pistäkää hösseliksi sen putti pojan kanssa.

    Äänestä

Venäjä joutuu kohtelemaan Suomea vihollismaana ainakin vuoteen 2018 eli niin kauan kuin NATO-Niinistö on presidenttimme.

Äänestä
  • Missä ammutaan mainilat?

    Äänestä

  • Pirun sääli!

    Äänestä

Suunniteltu juttu. Samana päivänä puolustusministeri Nato-Haglund haukkuu venäläiset epäluotettaviksi ja ilmoittaa, että Suomi ei enää osta venäläisiä aseita eikä hävittäjiä ja presidentti Niinistö hyväksyy ja julistaa, että Suomi osallistuu Virossa ja Suomessa USAn ilmavoimien kanssa hyökkäysharjoituksiin Venäjää vastaan.

Äänestä
  • Milloinkas, trolli, Venäjään on voinut luottaa?

    Äänestä

  • SamanapäivänäVihaa kirjoitti:

    Milloinkas, trolli, Venäjään on voinut luottaa?

    Joka päibä. Voi vit.. alkaa v tulemaan B:nä... Pitäisiköhän ottaa rauhallisemmin?

    Äänestä

Suomi on itse päättänyt osallistua Ruotsin tavoin tuohon USA-Viron ilmasotaharjoitukseen. Ei muuta.
Jos Venäjä tulkitsee sen vihollistoimeksi, niin se on Venäjän ihan oma asia. Sille me suomalaiset emme vou yhtikäs mitään eikä se edes juuri kiinnostakaan.
Miksi tiltuille on niin vaikea ymmärtää, että Suomi päättää itse mitä se tekee ja kenen kanssa? Ei noista asioista keskustella Venäjän kanssa, saat kysellä.

Eihän Venäjäkään kysele Suomelta lupaa sotaharjoituksiinsa eikä edes sitä, että keskittää valtavia hyökkäyskykyisiä sotavoimia Suomen rajan pintaan. Jo tällaisen provokaatiomaisen tempun vuoksi Suomen pitäisi entistä tarkemmin miettiä miksi ei liittyisi Natoon.

Jos tosissaan Venäjä jatkaa noita 'vihollisluomimisiaan', niin Suomelle ei silloin jää muuta mahdollisuutta kuin liittyä Natoon.

Äänestä
  • "Suomi päättää itse mitä se tekee ja kenen kanssa"

    Päättäähän se leijonakin katsella sua herkkusuun näkökulmasta. Mutta itse päätät aikooko se saada saaliinsa... Ja sen puoleen suomen ei kannata antaa leijonanaton syödä itseään. Karhu ei tee pahaa, jos näyttelet kuollutta.

    Äänestä

  • eroaon kirjoitti:

    "Suomi päättää itse mitä se tekee ja kenen kanssa"

    Päättäähän se leijonakin katsella sua herkkusuun näkökulmasta. Mutta itse päätät aikooko se saada saaliinsa... Ja sen puoleen suomen ei kannata antaa leijonanaton syödä itseään. Karhu ei tee pahaa, jos näyttelet kuollutta.

    Jatketaampa kuvaelmaasi...

    Pitäisikö siis Suomenkin jättäytyä vapaaehtoisesti karhun päätöksen varaan hyökkääkö se vai ei? Luottaa siihen, ettei karhu tee pahaa ja jättää sellaiseen mahdollisuuteen varautuminenkin sikseen? Tai peräti lopettaa kaikenlainen liikkuminen ja eläminen, jotta karhu ei vain suuttuisi ja hyökkäisi? Pysytellä sisällä yksin hiljaa ja itsekseen? Näytellä siis kuollutta. Eli elää jatkuvasti karhun pelossa vuosikausia pyrkimättä mitenkään poistamaan tai vähentämään uhkaa.

    Vai olisi sittenkin fiksumpaa varautua siihen, että karhu voi hyökätä? Opetella ennakkoon keinoja, joilla karhun hyökkääminen estyy tai estetään ja jos hyökkää, niin miten siitä selviää. Ja oikein jos on vaaraa karhuista, niin liikkua vaikka sellaisen kaverin kanssa, joka pystyy turvaamaan sinuakin.

    Kyllä kallistun jälkimmäiseen vaihtoehtoon ja selvästi.

    Äänestä

Meillä ei olekkaan vielä ollut Atlantin takaista isäntää.Kokemustahan meillä on ja huonoja sellaisia niin Läntisestä kuin Itäisestäkin naapurista.....Isäntänä.Jälkimmäisistä Duutsonnitkin ois pärempia isäntiä.

Äänestä

Aloittajalle ja parille muullekin oikaisu;Suomen ilmavoimat eivät mene Viron alueelle vaan
yhteisharjoittelevat Ruotsin ja Usan kanssa Pohjanlahdella ja sen ympäristössä.Näin.

Äänestä

Niinistö julisti Suomen Venäjän viholliseksi Münchenin Ukraina-kokouksessa.

Mutta kenen valtuutuksella? Onko hallitus, rduskunta samaa mieltä kun kansan rnemmistö ei varmasti ole.

Äänestä

TODELLISUUDESSA Niinistö ei julistanut Suomea Venäjän viholliseksi Münchenin Ukraina-kokouksessa.

Se, että Moskovan Tiltu haluaa niin taas uskoa, panee vahvasti epäilemään Tiltun järjen juoksua!

Äänestä

Niinistö veti kovan Venäjä-vihollisen roolia Münchenin kokouksessa. Kuppi meni vähän yli kun kokematon Niinistö otettiin paneelinomaiseen keskusteluun Ukrainasta ja Venäjästä.

Niinistö ei osaa puhua eikä ajatella ja vielä vähemmän paneelissa ja englanniksi.

Sotku ja sekkaushan siitä syntyi niin, että Niinistö joutui taas selittelemään sekavia puheitaan ja lähettämään Venäjälle selityksen, mitä oikein tarkoitti.

Äänestä

Joo Niinistö ilmottautui Münschenissä maailman johtajien edessä Venäjän viholliseksi, mutta kun kokous oli ohi Niinistö painui piiloon ja pyysi adjutanttinsa lähettämään Venäjälle viestin, että "en minä ole sitä mieltä mitä olin Münschenissä, te olette erehtyneet".

Äänestä

TODELLISUUDESSA Niinistö ei julistanut Suomea Venäjän viholliseksi Münchenin Ukraina-kokouksessa.

Se, että Moskovan Tiltu haluaa niin taas uskoa, panee vahvasti epäilemään Tiltun järjen juoksua!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


patriax kirjoitti:

Suomen päätös osallistua Virossa käytävään USA:n johtamaan ilmavoimien " harjoitukseen" on provokatiivinen teko Venäjää vastaan, ja Suomen tunnustus siitä, että Suomi on alistunut Yhdysvaltojen ja NATO:n vasalliksi. Venäjä on pitänyt aina hyviä suhteita Suomeen tärkeinä, eikä maiden kahden välisissä suhteissa ole tähän asti ollut merkittäviä ristiriitoja. Suomen päätös asettautua Venäjän vastaiseen toimintaan sotilaallisella yhteistyöllä USA:n ja NATO:n kanssa tulee vaikuttamaan ehdottoman kielteisesti Suomen ja Venäjän välisiin suhteisiin. On täysin selvää, että jännitys maiden välisellä rajalla tulee lisääntymään ja Suomen turvattomuus myöskin lisääntyy. Vastaisuudessa Venäjä tulee kohtelemaan Suomea, ei ystävällismielisenä maana, vaan vihollismaana aivan kuten Suomi sitä haluaa tekemiensä päätöksien mukaan kohdeltavan. On surullista, että Suomen poliittinen johto tekee tällaisia Suomen kansallisia etuja ja tulevaisuutta vaarantavia päätöksiä, etenkin kun suurin osa suomalaisista ihmisistä on Suomen NATO/USA -sotilaallista lähentymistä vastaan. Valitettavasti tulee aika, jolloin Venäjän on toimittava poistaakseen Suomesta/Suomen kautta tulevan sotilaallisen uhan, jonka moottoreina toimivat USA/NATO. Venäjän vastaisen rintaman eturintamassa olevalla Suomella on edessään varsin vaikea tulevaisuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu