Jos toinen lyö, saako toinen lyödä takaisin? En halua määritellä sukupuolia, sillä en halua sen vaikuttavan vastauksiin.
Oikeuttaako väkivalta antamaan takaisin?
4
186
Vastaukset
- Jussijussijussijussi
Ei oikeuta lyömään takaisin. Väkivalta ei ole hyväksyttävää. Mutta lyöminen viimeistään antaa vakavan syyn alkaa miettimään omaa elämää, ja sitä, onko se kunnossa. Kannattaa miettiä, millainen korjausliike kannattaa tehdä ja miten. Lyöminen oikeuttaa myös tekemään rikosilmoituksen, jos sellaisen haluaa tehdä.
- KoskematoNN
Kumpikaan ei saa lyödä. Mutta jos toinen lyö, mielestäni toinen saa lyödä takaisin jos kyseessä on itsepuolustus. Jos nainen lyö, se on aivan yhtä typerää ja tuomittavaa kuin jos mies lyö.
Hei. Mikään toisen tekemä ei koskaan oikeuta lyömään. Oikeusjärjestelmämme joissain tapauksissa hyväksyy hätävarjelun, mutta sitä kysymyksesi ei koskekaan. Itsepuolustuksesta parasta on paeta eikä hyökätä takaisin.
Jokainen on aina vastuussa kaikista tekemisistään ja sanomisistaan ihan yksin ja itse. Tekipä toinen mitä tahansa, aina ihminen voi valita, miten reagoi tähän toisen tekemään. Väkivalta on rikos ja siihen täytyy puuttua. Väkivallalla on taipumus raaistua kerta kerralta esim. parisuhteessa. Sinä et voi lopettaa toisen väkivaltaisuutta, mutta voit valita miten puutut asiaan ja mitä johtopäätöksiä teet. Väkivallan tekijä on ainoa joka voi lopettaa väkivallan.
Diakoni Meiju- suutuspäissätehty
Parisuhteen loputtua kumppani tehnyt useita rikosilmoituksia kumppanista jotka nyt kuitenkin haluaa perua valheellisina.Mitä seuraamuksia tästä tulee kun ne on viety syyttäjälle ja oikeudenkäynti on viikon sisällä.Älkää hyvät ihmiset valehdelko kenestäkään siitä tuomitaan väärin perustein ja siitä on myös seuraamuksia kummallekkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121469Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041216Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041014Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76968- 59845
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,31792Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd100727