Nyt kaikki palstalaiset mittaamaan

18

384

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IkisM

      Nimetön on ehkä jotain 7-8mm pidempi mutta kuten jutussa sanotaan käytökseen vaikuttavat myös ympäristö ja elämänkokemus. Sormien pituus ei tee kenestäkään automaattisesti pettäjää. että näin, ihan höpö höpö tutkimus :D

      Tämä sensijaan ei ole:

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1423471914019.html

      En viitsi tähän mainita niitä ilmeisimpiä syitä tuohon, eiköhn kaikki tajua ne muutenkin.

      • atni

        Ikis on tekopyhä pettäjä


      • IkisM
        atni kirjoitti:

        Ikis on tekopyhä pettäjä

        Eipäs olekaan ja poikkuksena kumoaa siis oletetun säännön :)


    • ruiskukka

      Aika huuhaa tutkimukselta tosiaan vaikuttaa.. mutta pitipä mitata ihan huvin vuoksi kuitenkin omatkin sormet :D Aika täsmälleen saman mittaisetpa nuo oli.

      • IkisM

        teillä palstan "kunnollisilla" naisilla siis tuo tutkimus pätee, odottelemme vielä pimppalooran tulosta vaikka eihän hänkään suhteessa ollessaaan petä sanojensa mukaan, muuten vain on löyhämoraalisen oloinen :D


    • Nimetön on jokusen millin pitempi.

      • ... ja se itse suhde on 0.944... Melkein täsmälleen miesten keskiarvo.

        "Males: mean 0.947, standard deviation 0.029.
        Females: mean 0.965, standard deviation 0.026."

        https://en.wikipedia.org/wiki/Digit_ratio


    • Nimetön on 5 mm pidempi etusormea.

      Heh. En tutkimukseen usko. Mutta mitäpä tuolla on muutenkaan minun kohdalla väliä, koska en ole parisuhteessa, eikä näin ollen pettämisen mahdollisuuttakaan.

    • hmmm... itsellä etusormi on selkeästi nimetöntä pidempi. Sillä ei huomattu olevan yhteyttä mihinkään. Otanta on ollut todella pieni, joten tästä tutkimuksesta ei voi vetää varsinaisesti mitään oikeita johtopäätöksiä. Ihan hupaisaa silti, kun miettii miten porukka tuijottaa toistensa sormia, jotta voi vetää johtopäätöksiä toisen uskollisuudesta.

      • Järkyttynyt

        SAIRASTA JA LUONNOTONTA!


      • Huijaan ympäristöäni kuvittelemaan, että olen normaali, kasvattamalla pitdemmän kynnen nimettömään kuin etusormeen... Olen ovela.


    • No wikipediassa sanotaan myös tuolviisiin:

      ”The 2D:4D digit ratio is sexually dimorphic: while the second digit is typically shorter in both females and males, the difference between the lengths of the two digits is greater in males than in females.”

      Ja eivätkös miehet nyt ole yleisesti ottaen kovempia pettämään kuin naiset?

      • Mix olis? Naisten on helpompaa saada sexiä, joten pettäminenkin on helpompaa.


    • ExPUA

      Olen tuon perusteella jännämies.

    • fdsdsfdsf

      Jostain luin joskus, että mies on yleensä homo, jos etusormi pitempi kuin nimetön. Nainen taas lesbo, jos toisinpäin.

    • temppumies

      Sormien pituudesta minä en tiedä mutta jokainen tyttö tykkää kun sormiani käyttää-ilmeisesti pituudet ovat just hyviä

      En vaan koskaan on jaksanut jäädä kyselemään kun olen valmis

    • 67547647

      Lyhyempi nimetön naisilla viittaa femiinimpään olemukseen, ja tällä taas on todettu olevan suurempaa korrelaatiota uskottomuuteen.
      Luonteen vikaisuutta taas ei voi nähdä sormista.

    • piiloalfa

      Oikea nimetön on 6 mm pidempi ja vasen 8 mm pidempi kuin etusormi. En ole pettänyt koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      824
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe