Mitä aito rakkaus on?

lonelyrider88

Avovaimo jätti alle vuosi sitten.
Ei olla oltu yhteydessä. Minulle jäi rakkaus. Onko se aitoa?

Ikävä on rajaton, vaikka olen mennyt elämässä eteenpäin. Parit treffitkin takana.
Moni sanoo, että ikävä on sitä että miettii niitä hyviä muistoja, ei itse persoonaa.

Olen pohtinut tätä ja itse olen sitä mieltä että ikävöin molempia. Vaikka näkisin hänet jossain kahvilassa ja hän katsoisi minua kylmästi, niin voisin silti mennä sanomaan että "rakastan sinua". Oltiin melkein kymmenen vuotta yhdessä. En tiedä näänkö enää ikinä häntä, kuule hänen ääntänsä tai tunne hänen kosketustaan. Ikävöin kaikkea hänessä, en vain muistoja.

Onko tämä aitoa rakkautta? Mitä se on? Kertokaa. Tiiän että en saa häntä enää rakastamaan ja siksi sydän itkee.

6

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annahänenolla

      Aito rakkaus antaa toiselle vapauden mennä, jos se on hänelle parempi, kuin yhdessä olo. Nyt taidat vain ajatella omaa parastasi, eli että sinä saisit hänet taas omaksesi. Riippuvuutta tuollainen, ei rakkautta.

    • mnm

      Kyllä se varmaan puoleltasi on sitä aitoa parisuhderakkautta tyyppiä "kaikki se kärsii, kaikki se kestää" kuten vihkikaavassa. Ole onnellinen ja kiitollinen siitä, että osaat rakastaa ja että sinulla on lähes kymmenen vuotta ollut rakkaasi omanasi, lähelläsi. Surutyö on tehtävä kuin olisit leskeksi jäänyt. Vuosia kun menee, joku nainen saa hyvän aviomiehen sinusta.

      Muista mennä naimisiin sitten kun naisen mielestä on sen aika, ja suhtaudu myönteisesti vauvahaaveisiin. Ettei taas käy niin että nainen kyllästyy odottamaan omien haaveidensa toteutumista.

    • lonelyrider88

      Osuit naulan kantaan mnm. Ehkä hän juuri kyllästyi odottamaan ja se masentaa tosi paljon että mokasin tilaisuuteni. En tiedä miten selviän. Elämässä ei saa toista tilaisuutta, ainakaan naisten kanssa. Jos kerran tunteet kuolee. Ei ole mitään motivaatiota etsiä uutta naista koska olisin halunnut elää elämäni tämän naisen kanssa jonka menetin. Kyllä voi mies olla tyhmä...

      • lonelyrider88

        Sen lisään vielä pari kuukautta sitten tarjouduin vielä korjaamaan tekemiäni virheitä ja kerroin että haluan hänen kanssa naimisiin ja lapsia. Ei auta enää. Ehkä nämä melkein kymmenen vuotta eivät ole yrittämisen / taistelemisen arvoisia hänen mielestään. Toivottavasti löytää paremman miehen.


    • lonelyrider88,

      Elämän rakentaminen uusiksi pitkän suhteen jälkeen vie usein paljon aikaa. Ei ole ihme, että vajaassa vuodessa se ei ole vielä tapahtunut. Se vain ottaa oman aikansa.

      Toisaalta, sinun vain täytyy hyväksyä se, että exäsi on jatkanut eteenpäin. Hän ei tule takaisin.

      Jälkikäteen voi pohtia sitä, mikä suhteessa meni vikaan sekä miettiä tekikö jotain virheitä. Silti aina mitään selkeitä syitä erolle ei ole. Ihmiset vain kasvavat erilleen tai rakkaus kuolee. Tämä voi myös tapahtua yksipuolisesti. Ajan takaa sitä, että parisuhde on aina kahden kauppa. Vaikka toinen tekisi mitä tahansa, parisuhde riippuu myös siitä, mitä toinen tekee ja haluaa. Oman rakkautensa voi lahjoittaa toiselle, mutta toista ei voi saada rakastamaan itseään.

      Mutta on myös hyvä käydä lävitse sitä, mikä parisuhteessa oli hyvää. Mitä uutta exäsi on tuonut elämääsi ja mikä on sellaista mistä on tullut osa sinua? Kun elää toisen ihmisen kanssa, se väistämättäkin muovaa ihmistä. Mitä positiivista tapahtui? Edelleenkin voit pitää noista asioista kiinni, jos haluat.

      Joskus, tulevaisuudessa, veikkaan että elämääsi tulee myös uusia ihmisiä ja rakastut uudelleen. Sitten kun on sen aika. On hyvä käydä lävitse mennyt suhde ja se, mihin se kaatui, mutta aikanaan pitää myös mennä eteenpäin.


      Vilppu H.
      pappi

    • itsesääli pois. ei auta mikään, turha miettiä avioliitto lapset tai mikään ei olisi auttanut koska teillä oli yksipuolinen rakkaussuhde. olen kokenut saman naimisiin lapsia 81-96 vuoden varmaan ainoita kotiäitejä sex. kuulemma toimi ei väkivaltaa ei syrjähyppyjä, mutta vittu kun mikään ei riitä. uusia haasteita kohti vaan niin kuin minäkin ja nyt n.20 vuotta uuden muijan kanssa ja aina vaan homma paranee ( myös sängyssä )

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4562
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4489
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      294
      1647
    5. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    6. Paljonko sinulla ja kaivatullasi on ikäeroa??

      Ikä on vain numeroita 😁
      Rakkaus ja rakastaminen
      81
      1301
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1265
    8. 305
      998
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      820
    Aihe