Karppaaja pilasi avioliiton

Pottumuusia-nam

Karppailijat ja "ihmedieettilissut" pitäisi pistää linnaan.
He vaikeuttavat tavattomasti ihan tavallisen perheen elämää, tekevät siitä helvetin.
Muijalla on ollut viimeisen vuosikymmenen aikana puolentusinaa ihmedieettiä. Vihoviimeisen pöljäilyn eli karppauksen hän aloitti vuosia sitten. Siinä oli koko perheen ruokalistat vähällä mennä uusiksi. Lapsi ei halunnut karpata, enkä minäkään, joten ateriat olivat välillä aika jännittyneitä tilanteita.
Taisin välillä olla ainoa aikuinen perheessä - ja vähän liian kiltti.
Syötiin siis kahta sortimenttia lähes aina.
Runsas vuosi sitten syksyllä lapsonen vaihtoi paikkakuntaa eli läksi opiskelemaan.
Oltiin kaksin muijan kanssa. Ohhoijjaa!
Minä olin se joka pääasiassa laittoi ruoat, koska tein töitä enimmäkseen kotoa käsin.
Viime jouluun asti jaksoin katsoa sitä nipotusta.
Piruvie kun ei kelpaa kun tietty leipä, - tietynlaista makkaraa ja tietynlaista "sitäjatätä" pitää olla joka helvetin aterialla. Lähes aina meni joku asia pieleen ja muijalla oli "nokka solmussa".

Joulun jälkeen ilmoitin, etten aio tehdä enää ainuttakaan "oikutteluateriaa". Jos ei tavallinen kelpaa niin sisso!
Sittenhän se nokka vasta solmussa olikin. Oltiin pari päivää puhumatta mitään. Rouva kävi syömässä lounaan jossakin. Illalla hän puri porkkanaa, päivitti feisbuukia, pelasi joitain nettipeliä ja tuijotti salkkareita. Saatanan idiootti!
Tammikuun ensimmäisellä viikolla sain väliaikaisen asunnon, keräsin kamppeeni ja muutin kerralla sadan kilometrin päähän.
Soittelee perään ja sanoi kyllä voivansa tehdä itse omat ateriansa, johon sanoin, että niinhän sinä teet nytkin kun on vähän pakko. Kyykytys loppui nyt.
Työni on sellaista, ettei asuinpaikalla ole juurikaan väliä, kunhan nyt Suomessa olen, ainakin enimmän ajan.
En tiedä vieläkö muija karppaa, eikä pahemmin kiinnosta. Lähteminen ja irroittautuminen olikin yllättävän helppoa, joten takaisin en mene.
Kesäkuun alussa pääsen isompaan asuntoon ja tämä kaupunkikin on ihan ok, koska olen kasvanut täällä lapsesta aikuisikään.
Pottumuusi, valkosipuliperunat ja ihan tavalliset ruoat kuuluvat taas aterioihini, eikä tarvitse miettiä mitä voin laittaa pöytään ja mitä en. Vaalea leipä on välillä ihan sikahyvää, - siis sellainen jossa varmaankin hirvittävästi hiilihydraatteja, mutta ei ainuttakaan kokojyvän murusta.
Nämä "jokakodin ruokaterroristit" ovat vihoviimeisiä paskiaisia. Itsekkyydellään ja hölmöydellään he pilaava koko perheen elämän.
En ole ainoa joka on kyllästynyt ja lähtenyt.

3

172

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emmu1234

      Haha. Voi ei mikä tarina! Täytyy sanoa, etten voi edes kuvitella.

      Omituista, että naisesi teki asian niin vaikeaksi... kun karppasin niin mies sai kyllä perunansa ja leivottuja sämpylöitä lihan, kastikkeen ja salaatin lisäksi missä itse pitäydyin. Viikonloppukarkkeja autuaasti nuuhkin ja mies oli vain tyytyväinen kun en kerrankin rohmunnut kaikkia.

      Hyvää jatkoa Sinulle. Vieläkin hymyilyttää hassu kirjoituksesi (vaikka tilanne itsessään varmastikin oli todella raivostuttava).

    • Metsänakka

      :) :) no voi ei, kylläpä oli äkäinen emäntä! Minä myös karppailen mutta ei se kyllä vaikuta isännän syömisiin. Ihan saa ottaa pullaa ja perunoita, ei mulle tule siitä paha mieli. Kun ostan miehelle ihanan sekaleivän leipomosta, nuuhkin sitä kotona oikein nautinnolla ja se riittää mulle!
      Noita aina kiukkuisia naisimmeisiä tuntuu maailmassa riittävän. Mä olen kyllä nykyään kiltimpi ja iloisempi kun syön vähähiilarillisesti, mieskin kehuu...

    • virhearvio

      Hiukan kireepipoinen exä..ja joutikin jäädä kireen piponsa kanssa yksin.Teillä ei ole tulevaisuuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1019
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      737
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      210
      626
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      462
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      458
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      405
    7. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      389
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      32
      385
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      43
      374
    Aihe