Mitä on romantiikka?

HintsuPuppel

Platoninen heteromiesystäväni Böge-Petter sanoi minulle kerran, että romantiikka tarkoittaa sitä että pistetään ruusu poikittain hampaiden väliin, ja sitten nussitaan kovaa. Onko tämä totta? Eikö mitään muuta ole? Onko epäromanttista nussia tulppaani turvasta tursottaen?

1

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hankalampi kysymys. Minun nähdäkseni asian voi jakaa kahtia: ennaltasuunniteltuihin tekoihin ja arjen pieniin huomaavaisuuksiin, joilla ilmaistaan kiintymystä & rakkautta parisuhteessa.

      Se sitten, että mikä toimii ja kenen kanssa on liian yksilöllistä. Esimerkkejä voisi heittää, mutta en jaksa alkaa keksimään mitään ihmeellistä. Minun mielestäni on romanttista, että vien vaimoni ystävänpäivänä teatteriin. Olen hoitanut kaikki järjestelyt niin, ettei vaimon tarvitse kuin lähteä mukaan, eli olen tehnyt tilanteesta mahdollisimman vaivattoman ja nautittavan. Toisaalta minusta ei ole erityisen romanttista, että vaimoni on hankkinut minulle jonkinlaisen lahjakortin, jonkinlaiseen hemmottelupalveluun. Eli, siinä missä minä olen nähnyt vaivaa ja hoitanut asioita hän on lähinnä heittänyt rahaa saadakseen minut hyvälle tuulelle. Teatterissa on myös se, että menemme sinne yhdessä, joka on minun mielestäni osa romanttista kokemusta...kun taas minä menen yksikseni sinne "hemmotteluun"...jälleen vähemmän romanttista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17345
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12333
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6101
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4920
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      20
      3586
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3086
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      31
      2425
    Aihe