Ovatko nykyporvarit kommunisteja?

Porvarin talousoppi on kummallinen, vaikka siitä käytetäänkin komealta kuulostavaa nimitystä laissez- faire. Suomeksi termi tarkoittaa suunnilleen samaa kuin ”älä tee mitään, kaikki järjestyy itsestään”. Ajatuksen ydin juontaa juurensa kommunismin synnyn aikoihin, jolloin porvarin pelkona se, että yhteiskunta ryhtyy ohjaamaan taloutta ja porvari niin muodoin menettäisi ikiaikaisen oikeutensa rahan ja mammonan keräämiseen. Siksi porvarillisesti suuntautuneet tuon ajan trollit keksivät laissez-faire –idean, jonka mukaan porvarin vapaa taloudessa mellastaminen johtaisi myös koko kansakunnan menestymiseen ja vaurastumiseen.

Tokipa porvarit osasivat jo tuolloin hyödyntää kaikkea käteen sopivaa, kuten muiden muassa vapausfilosofien ideoita siitä, että ihminen syntyy vapaana ilman sen enempää maallisen kuin taivaallisenkaan vallan kahleita. Ongelma porvarin tapauksessa oli ja on edelleen siinä, että porvari ymmärtää ihmiseksi lähinnä oman itsensä. Konkreettisimmin tämä käy ilmi kapitalistisen eli porvarillisen liikeyrityksen tavoitteesta, jonka mukaan taloudellisen toiminnan päämäärä on porvari itse: toisin sanoen maksimaalinen voitto, tuotto pääoman sijoittajalle eli juuri porvarille itselleen.

Valtiojohtoisuus oli pitkään porvarin painajainen, koska porvari piti itseään vapaana lähinnä juuri valtiollisesta kahleesta. Varoittavana esimerkkinä käytettiin Neuvostoliittoa, jonka väitettiin paitsi romahtaneen niin myös johtaneen ihmisen ja koko ihmiskunnan silkkaan köyhyyteen.

Tätä nykyä porvarit riemuitsevat tutkimustuloksistaan, joiden mukaan köyhyys on vähentynyt maailmassa. Kerrotaan, että vähintään dollarin päivässä ansaitsevien määrä on maailmassa tänään suurempi kuin koskaan. Tuon kerrotaan olevan kiistaton näyttö kapitalismin ylivoimasta muihin talousjärjestelmiin nähden. Siitä ollaan sitten hissukseen, että maailman rikkain prosentti omistaa lähes puolet ihmiskunnan käytössä olevasta varallisuudesta.

Onko sosialismi sitten todellakin romahtanut? Kadonnut maailmasta niin kuin kaasupitoiset aineet Saharaan, kuten hupaisesti on tapana ilmaista oudot ja nopeat katoamiset yleensäkin. Sosialistisista valtioista kiertää huhu, jonka mukaan eliitti näissäkin valtioissa eli ylellisyydessä ja kansa näki nälkää. Sosialismin tunnusmerkkejä oli niin ikään vallan voimakas keskittyminen ja liittovaltiotyyppinen rakenne ja eräänlainen alistussuhde keskusvaltaan nähden.

Jos edellä luetelluilla tunnusmerkeillä tutkitaan maailmaan, niin havaitaan, ettei sosialismi ole hävinnyt yhtään mihinkään. Se on vain vaihtanut paikkaa ja naamioitunut uuteen ulkomuotoon. Yksinkertaisesti länsimaiset niin kutsutut demokratiat ovat muuttuneet sosialistisiksi, keskusjohtoisiksi byrokratioiksi.

USA:han on kautta aikain ollut Nato ja CIA –vetoinen valtio, mutta vuoden 1991 jälkeen kehitys kohti sosialismia on ollut ripeää. Euroopassa sen sijaan tapahtui suorastaan vallankumous, kun vuonna 1992 solmittiin Maastrichtin sopimus, jolla itsenäisten eurooppalaisten valtioiden ylin johto keskitettiin Brysseliin. Neuvostoliittolaista osaamista on sittemmin pyritty vahvistamaan pyrkimällä saamaan entiset neuvostotasavallat yhä runsaslukuisemmin mukaan eurooppalaisen sosialismin pystyttämishankkeeseen.

Historiaan perehtyneen on suorastaan pakko kysyä, mikä ihme porvaria viehättää näissä sosialistisissa pyrkimyksissä? Porvarithan eniten tätä kommunismin uudelleenlämmittelyä ja ihmisen kahlitsemista entistä tiukempaan liekaan näyttävän halajavan. Kansalaisethan eivät ole koskaan vapaita olleetkaan, mutta että porvaritkin!

Ehkä maailmankirjat ovat yksinkertaisesti menneet sekaisin. Tai sitten porvarit.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

        Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
        Yhteiskunta
        208
        3242
      2. Tapettu

        On joku kangaskadulla perjantaina
        Sotkamo
        58
        2746
      3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

        Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
        Maailman menoa
        17
        2409
      4. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

        Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
        Maailman menoa
        19
        2386
      5. Kysy jotain kaivatultasi

        Tämä ketju on sitä varten.
        Ikävä
        242
        2354
      6. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

        Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
        Maailman menoa
        260
        2085
      7. Työvoimatoimisto

        Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
        Työttömyys
        62
        1845
      8. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

        Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
        Maailman menoa
        84
        1820
      9. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

        Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
        Maailman menoa
        40
        1802
      10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

        Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
        Maailman menoa
        16
        1769
      Aihe