Elän parisuhteessa, joka on kestänyt nyt reilut 7 vuotta, avoliitossa samankaton alla vasta reilut 1,5 vuotta. Syynä siihen avomieheni lapset, nykyään 10v. ja 14v. Lapset ovat joka toinen viikko isällään. Lapset ovat ylivilkkaita ja kiroavat kuin "turkkilaiset". Passuuttivat isäänsä täysin ja pompottivat minkä kerkesivät ennen kuin muutimme samankaton alle. Isovanhemmat asuvat naapurissamme, käytös sielläkin oli todella epäkohteliasta. Olen nykyään 47-vuotias nainen eli saanut -60 luvulla melkoisen jämäkän kasvatuksen, mikä on mielestäni ollut hyväksi. Itselläni on nyt 16v. poika joka asuu kanssamme ja tytär 26v. joka asuu omillaan.
Mieheni ei saa mitään kuria lapsilleen vaan minä joudun lähes aina heitä komentamaan. Eli niin kuin ymmärtää olen ollut välillä tosi huonossa suosiossa komentamisen suhteen. Mutta aika on tuottanut tulosta ja tilanne helpottunut. Muuten välimme ovat kaikkien kanssa hyvät. Ketuttaa vain tuo lasten asenne, niin ja muutosta vielä, muutimme mieheni ok-taloon. Miehenihän on selvästi tossu asian suhteen, vinkkejä miten selvitään?
Onko mieheni tossu???
3
217
Vastaukset 3
- sosimply
Jos arki sujuu noin, missä ongelma?
Jos tuo on teidän perheen tapa ratkaista asia, en näe siinä mitään kummallista?
Ja kun lapset ovat jo noinkin isoja, olisi kyllä jo korkea aika pitää jonkinlainen perhepalaveri ja puhua siitä,mitä tässä kodissa ja talossa saa tehdä ja käyttäytyä. Teillä on kaikilla samat rajat, oikeudet ja velvollisuudet, ja niistä on kaikkien velvollisuus pitää kiinni.
Jos mies on tossu niinkuin sanot, on sinun sitten oltava se vahvempi siinä kohtaa. Pitäkää kuitenkin kiinni siitä,että vedätte samaa linjaa; toinen ei sano ei ja toinen kyllä.
Äidin luona ja isovanhempien luona on omat sääntönsä siitä, miten siellä saa käyttäytyä. Onhan heillä kuitenkin säännöt koulussa ja yhteiskunnassa yleensäkin,!
Muutenhan vallitsee pelkkä anarkia ja kenelläkään ei ole hyvä olla. - höynätnaiset
Miehet ovat laiskoja jo syntyessään ja siksi antavat helposti muiden tehdä kaikki, jos vaan tarjokkaita löytyy. Kuinka moni nainen meneekään tuohon samaan. Kun ei se, niin minä... Voe voe.
- Lilliputtinen
Jos tuo on sinun mielestä vaikeaa elämää niin missä ihmeen pumpulissa olet tähän saakka elänyt. On ihan selvää että lapset reakoivat siihen että iskällä on toinen nainen. Vähällä olette päässeet loppujen lopuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7013188Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E721023- 40906
- 70815
- 88637
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit59633Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi44608Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k29525- 44518
Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri
Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.87504