Censur i Pippi Långstrumpböckerna.

justjust00

Pippis pappa är nuförtiden Söderhavskung.

16

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • läckra

        Här i Borgå får vi inte mera köpa Brunbergs "negerkyssar " heller.


      • N-bollar

      • läckra kirjoitti:

        Här i Borgå får vi inte mera köpa Brunbergs "negerkyssar " heller.

        Jag menade faktist bara att gammal litteratur bör låta vara som den är, det är ju historia, som visar hur man skrev på den eller den tiden. Tiderna ändras, men på grund av det bör man inte ändra gammal litteratur. När man gör ändringar, kommer dom kommande generationerna inte få veta hur man skrev förr i världen. Synd. Det är precis som att man vill inte att dom kommande generationerna skall veta att tiderna förr var annorlunda.


      • SkärdgårdsboFinsk
        läckra kirjoitti:

        Här i Borgå får vi inte mera köpa Brunbergs "negerkyssar " heller.

        Och på Åland de är Krusbollar :(


    • Perkel

      Sorgligt när man ente längre kan kalla människor för vad di faktiskt är: Neger, tattare, städerska , rusnare etc. :(

      • pappabetalar23

        Svenskspråkiga får man ännu kalla till hurrit.


      • Perkel

        Du gömde visst "Finnjävlar" :D


      • rantaruotsalainen
        Perkel kirjoitti:

        Du gömde visst "Finnjävlar" :D

        Finnjävlar har jag inte hört på länge,kanske populärare i Sverige ?


      • pappabetalar23 kirjoitti:

        Svenskspråkiga får man ännu kalla till hurrit.

        Självklart skall man inte kalla folk med vissa öknamn i dagens samhälle. Men anser faktist att det är fel att ändra gamla böcker. Skäms dom, eller vad?


      • filifjonkan
        seijaah kirjoitti:

        Självklart skall man inte kalla folk med vissa öknamn i dagens samhälle. Men anser faktist att det är fel att ändra gamla böcker. Skäms dom, eller vad?

        Kanske man ändå kunde ha en liten notis om vad originalbenämningen var i böckerna.När månne Snusmumriken i Muminböckerna blir omdöpt ?Tobaksprodukter får inte göras reklam för.


      • filifjonkan kirjoitti:

        Kanske man ändå kunde ha en liten notis om vad originalbenämningen var i böckerna.När månne Snusmumriken i Muminböckerna blir omdöpt ?Tobaksprodukter får inte göras reklam för.

        Notis skulle vara bra, så att kommande läsare ser att man har sensurerat och ändrat orden på vissa ställen. Men allra bäst vore att inte alls göra några ändringar. Det är ju inte brukligt att ändra gamla litteraur böcker. Tycker att Sverige går alldeles för långt.


    • SkärdgårdsboFinsk

      Jag bara väntar när "Sensuuri" kräver att Mormons måste ändras deras biblia. Många år sedan fick alla som vill vara gäster i Esbo, i Albergas Mormontempel och vi fick också deras biblia. Jag läste några sidor och där stor att "...God delade folk för 2 olika grupp och de elak och dåliga människor fick svart hud; därför de snälla kan vet vilka människor är lastbar, osedlighet och värst."
      Kul! Eller hur... :)

      • bevareoss

        Nej,det kan väl inte stämma ?Är alla mormoner då vita ?


      • SkärdgårdsboFinsk

        vet inte är de alla vita men likasom jag skrev, jag hittade den text i deras biblia.


      • Perkel

        Flera fruar har di väl :-*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3103
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      67
      698
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      683
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      571
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      540
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      495
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      489
    Aihe