Avioero on aina suuri trakedia.Minun vaimoni ihastui toiseen mieheen 30v jälkeen. Sen myötä siltä meni työpaikat ja terveys.Uusi ihastus jätti vuoden jälkeen ja nyt ex- vaimoni on täysi alkoholisti.Erosi jo kolmannestakin miehestä.Katunut on kovasti.Lapsille se oli myös karmea järkytys.Pettäjän tie on tuskainen tie kun huomaa että on tehnyt elämänsä pahimman virheen ja paluuta entiseen ei ole,Elimme normaalia mukavaa ja rauhallista perhe-elämää.Mitään järkevää syytä eroon ei ollut.
Kuinka monta naista tuttavapiirissäni onkaan tehnyt saman virheen lähes samoin seurauksin.
On katsottu liikaa esimerkkiä telkuista ja naisten lehdistä jotka suorastaan yllyttävät pettämään.Kuvitellaan että uusi suhde tuo jotakin ihmeellistä mutta pyykkipäivä tulee siihenkin joskus.Älä siis petä äläkä jätä.Puhumalla olisi selvitetty monet ristiriidat.
Kuinka monta naista tuttavapiirissäni onkaan tehnyt saman virheen lähes samoin seurauksin.
On katsottu liikaa esimerkkiä telkuista ja naisten lehdistä jotka suorastaan yllyttävät pettämään.Kuvitellaan että uusi suhde tuo jotakin ihmeellistä mutta pyykkipäivä tulee siihenkin joskus.Älä siis petä äläkä jätä.Puhumalla olisi selvitetty monet ristiriidat.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pelkkä puhuminen ei auta, jos toinen ei tee mitään asioiden eteen. Lienee muuten yleinen ongelma miehillä, otetaan asiat vain "toisen" ongelmana ja turhanpäiväisenä sanomisena.
Vaimo teki omat ratkaisut,nyt on "onnellinen",eikä puhunut mitään vaan kaverien kanssa päätti. Sitä se vaimoilla on puhutaan kavereille ei miehelle. Sitä saa mitä tilaa ,rahapula vaikka yksin elää,mutta nuorilta pojilta saa rakkautta. Hei hei..... Lukekaa rauhassa naisten lehtiä ja horoskooppejanne ,,, aikuisuuteen pitää kasvaa.
Hehe hehehee tyhmästä päästä kärsii koko ämmä .
Voi kun mieheni tajuaisi tämän, ei Se aina vaihtamalla parane... Ja puhuakin pitäisi pystyä...
"Avioero on aina suuri trakedia."
Ei se aina ole.
Itseäni harmittaa avioerossamme vain se, että pitkitin eroa vuodella kun mies lupaili ummet ja lammet tulevaisuudesta.
Ikävää, ettei vaimosi ottanut puheeksi liittoanne kalvavia ongelmia.
Minä kuitenkin otin meidän liitossamme, mutta miehelläni ei ollut mitään pahaa sanottavaa avioliitostamme.
Olisin toki itsekin voinut (edes väliaikaisesti) vaihtaa paikkaa hänen kanssaan! Minä kävin töissä, tein pääosin kotityöt ja laitoin ruuat, joiden jämistä mies lämmitti itselleen seuraavana päivänä lounaan. Rahat mies sai kyllä pelattua päivän aikana ja minä sain laittaa mielikuvitukseni (sekä luottokorttini) koville, jotta sain ruokaa lapsille.
Nykyään olen ihanassa avioliitossa ja kiitän onneani, että lähdin ekasta liitostani. Vanhimmat lapsenikin ovat tyytyväisiä isäpuoleensa.
Ai niin! Lopuksi vielä mainitsen, että ex-mieheni hämmästyi suunnattomasti kun halusin eron! Haukkui minut tutuille (ja varmaan tuntemattomillekin...) kun sillai vaan lähdin hyvästä avioliitosta yhtäkkiä, ilman ennakkovaroitusta...
Oma versioni on taas se, että sanoin asioista useita kymmeniä kertoja, muttei toinen osapuoli halunnut kuunnella.