Maistereilla on yleinen harhaluulo työkkärissä

IS:

"Maistereilla on yleinen harhaluulo työkkärissä - ”Ei heille ensimmäisenä tarjota puhelinmyyntiä”

http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1424229726299.html?pos=ok-nln

"Moni yliopistotutkinnon suorittanut pelkää, että korkeasti koulutetuille voidaan tarjota TE-toimistosta suoraan esimerkiksi siivous- tai puhelinmyyntityötä, joiden hakemisesta ei voi kieltäytyä karenssin, eli työttömyysetuuden menettämisen vuoksi."

Kuitenkin todetaan:

"TE-toimiston tarjoama työ on velvollisuus ottaa vastaan, jos siitä maksetaan työehtosopimuksen mukaista palkkaa."

Puhelinmyyntityössä on harvoin TES palkkausta / työehtosopimusta. Eli puhelinmyyntityötä ei ole pakko ottaa vastaan?
7189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei varmana vapamuuraruus auta, se on vaan joku vanha järjestö. Oikeat suhteet on että osaa tehdä vaikutuksen oikeisiin ihmisiin ja, on sosiaalista rikkautta.

Äänestä

Mikä helvetti siinä siivoustyössä mättää? Se on satavarma, että minun firmaani ei nämä työnvieroksujamaisterit astu jalallakaan. Tuommosella kauppatieteiden tutkinnolla ei ensinnäkään tee mitään, jos ei raaka työnteko kiinnosta (mitä se esim. kaupan alalla monessa paikassa on).

Äänestä
  • Siivousalan työehdot kaipaisivat rankasti parannusta. Muu siinä ei mätä kuin jälkeenjäänyt palkkaus.

    Äänestä

  • Ei sinulla mitään firmaa ole, eikä tule

    Äänestä

Kyllä ne on kauppatieteet sellasta huttua mistä ei välttämättä ole mitään hyötyä jos ajatellaan että normiduunissa tehdään kuitenkin normaalia työtä ja ihan peruspalkalla. Eri asia sitten kun ollaan 100 kokoluokan firmoissa, siellä tarvitaan kravattikavereitakin(?) johonkin.

Koulutus ei sinäänsä koskaan ole pahasta, mutta ei se mikään menolippu taivaaseen ole, kun nykyään on vallalla käsitys että kaikki työt pitäisi pystyä teettämään ilmaiseksi.

Äänestä

Orjatyöllistetty Kalevi teki tyytyväisenä 50 tunnin viikkoa kunnes tajusi että kaikki oli vain huijausta ja häntä ei koskaan oltukaan ottamassa töihin.

Äänestä

Ai ettei puhelinmyyntityötä tarvitse ottaa vastaan.

No revippä sitten tästä. Reilut kolme vuotta sitten työskentelin Suomen suurimmassa aikakauslehtien myyntiin keskittyvässä firmassa nimeltä Mediapex (nyk Buusteri).

Palkkaus oli siellä Suomen surkein eli pienin mahdollinen pohja (2 euroa/tunti) ja Suomen pienimmät provikat. Lisäksi siellä annettiin haluttomasti soittomateriaalia eli samoille asiakkaille saatettiin joutua soittamaan yhdeksän kertaakin.

Eli et mitenkään päässyt kunnon palkoille, tästä syystä lähdin liitämään sieltä.

Menin töihin muualle taas puhelinmyyntiin mutta paremmilla työehdoilla ja palkoilla. Työ tosin oli osa aikaista.

Mutta mitäpä tapahtui?

Irtisanoutumisestapa vain paukahti komen kuukauden karenssi. En saanut osa aikatyöhön tueksi soviteltua Kelan päivärahaa.
No onneksi en sitä tarvinnutkaan uudessa puulaakissa tienasin osa aikaisenakin yllättäen niin paljon että en olisi siltikään saanut soviteltua päivärahaa joten pyyhin karenssipäätöksellä vain persettäni.

Kuitenkin minua kismittää se, että juuri aloittjan mainitsemasta syystä oletin ettei minulle tulisi karenssia, joka kuitenkin minulle asetettiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


petteri11 kirjoitti:

IS:

"Maistereilla on yleinen harhaluulo työkkärissä - ”Ei heille ensimmäisenä tarjota puhelinmyyntiä”

http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1424229726299.html?pos=ok-nln

"Moni yliopistotutkinnon suorittanut pelkää, että korkeasti koulutetuille voidaan tarjota TE-toimistosta suoraan esimerkiksi siivous- tai puhelinmyyntityötä, joiden hakemisesta ei voi kieltäytyä karenssin, eli työttömyysetuuden menettämisen vuoksi."

Kuitenkin todetaan:

"TE-toimiston tarjoama työ on velvollisuus ottaa vastaan, jos siitä maksetaan työehtosopimuksen mukaista palkkaa."

Puhelinmyyntityössä on harvoin TES palkkausta / työehtosopimusta. Eli puhelinmyyntityötä ei ole pakko ottaa vastaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu