"Lentokone voisi odottaa ilmassa, että Kiina tulee vastaan".
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1424313448220
Saudiarabialainen uskonoppinut opetti yliopiston opiskelijoille, että Maa ei pyöri ympäri eikä kierrä Aurinkoa.
Todistaakseen näkemyksensä al-Khaibari käytti esimerkkinä lentokoneen matkaa Kiinaan. Jos lentää Kiinaan, mutta pysähtyy ilmassa, eikö Kiinan pitäisi tulla vastaan, hän kysyi sarkastiseen sävyyn.
Al-Khaibarin mukaan lentäminen johonkin toiseen maahan olisi myös mahdotonta, jos Maa pyörisi samaan aikaan samaan suuntaan, sillä silloin lentokone ei hänen mukaansa voisi koskaan saavuttaa kohdettaan.
Lisäksi al-Khaibari kiisti Maan kiertävän Aurinkoa ja ihmisen koskaan käyneen Kuussa.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1424313448220
Saudiarabialainen uskonoppinut opetti yliopiston opiskelijoille, että Maa ei pyöri ympäri eikä kierrä Aurinkoa.
Todistaakseen näkemyksensä al-Khaibari käytti esimerkkinä lentokoneen matkaa Kiinaan. Jos lentää Kiinaan, mutta pysähtyy ilmassa, eikö Kiinan pitäisi tulla vastaan, hän kysyi sarkastiseen sävyyn.
Al-Khaibarin mukaan lentäminen johonkin toiseen maahan olisi myös mahdotonta, jos Maa pyörisi samaan aikaan samaan suuntaan, sillä silloin lentokone ei hänen mukaansa voisi koskaan saavuttaa kohdettaan.
Lisäksi al-Khaibari kiisti Maan kiertävän Aurinkoa ja ihmisen koskaan käyneen Kuussa.
Vastaukset 49
Vanhimmat
- tuota minäkin olen ihmetellyt.Miten se geostationäärinen satelliitti sitten toimii...?
Tuon alan seura on täällä länsimaailmassakin:
http://www.geocentricity.com/
Entinen Tychonian Society, jonka perusti kanadalainen Walter van der Kamp.
Kertoo tyhjentävästi kaiken musimin järjenjuoksusta.
Tämä ketju ja teidän jatkuva muslimifetissi kertoo taasen teidän järjenjuoksusta.
https://zakirnaikqa.wordpress.com/tag/earth-rotates-around-sun-in-quran/
Miten hän voi puhua pallosta, koska maa on litteä kuin pannukakku ?
Sinä on tulut virhhe. Kaiki tietää etä pallon päälä ei voi asua koska puttoaa alhalta.
Entäs kumpi puoli on alapuoli?
Tietysti se josta ihmiset ja elukat on tippunut pois maalevyltä.
Jos maapallo pyörisi,niin putoaisin eri paikkaan, mistä olen hypännyt ;-)
Saudeille ja muille musumanneille voi opettaa mitä tahansa, hukkaan se niin tyhmille menee kuitenkin.
Nii ja esim. Basebollissa on ihan turhaa HEITTÄÄ sitä palloa mihinkään? Asettaa vaan sen siihen ilmaan ööö "roikkumaan" niin maapallo pyörittää tuossa tuokiossa sen pelaajan mailoineen sitä palloa kohti tommosen 400 metrin sekuntinopeudella!! Saletti kunnari!
niin, päiväntasaajalla putoaisit sekunnin kestävän hypyn jälkeen 400 metrin päässä.
Sen takia vissii noitten päiväntasaajan maitten hiekkarannoille ei o rakennettu noit hyppytornejaka ollenka (varsinka länsirannikoille!) tai sielhä jengi mätkähtelis solkenaa hypättyää rannan puolelle!?
Olettaen ettei matkalla ole esteitä joihin törmätessä hyppääjä muuttuisi
tunnistamattomasi mössöksi.
Mahtavaa, ja tuo tapahtui yliopistossa. Minun on kyllä pakko hankkiutua opiskelemaan Saudi-Arabiaan! Ihailin jo vähän aikaa sitten saudiarabialaisen historioitsijan näkemystä siitä ,että autolla ajava (länsimaalainen) nainen haluaa joutua raiskatuksi. Saudeissa tehdään maailmanluokan TIEDETTÄ ja sivistysyliopisto kukoistaa!
Lentokone on samassa gravitaatiokentässä ja pyörii maapallon mukana...
Ei ristiriitaa. Lentokone ei voisi olla paikallaan oikeasti.
Tuo yliopistonopettaja(!) ei varmaan ole kuullut gravitaatiosta. Hän elää sellaisen ns. luonnollisen maailmankuvan tilassa, jollainen on esimerkiksi pienillä lapsilla tai eristäytyneillä heimokansoilla.
Eihän tuolla gravitaatiolla ole pyörimisen kanssa mitään tekemistä - jos oli magnetismista kyse niin ehkä sitten.............................
Eli jos lentokone olisikin hieman maan ilmakehän yläpuolella eli jos se olisi avaruusalus ja pysyttelisi paikoillaan, niin sitten tuo saudiopettaja olisikin oikeassa?
Juu no siitä tapauksessa se pitää paikkansa, jos sillä lentokoneella ei o massaa ollenka! Muuten sen tarttis sit olla just tolla yllämainitulla geostationäärisellä radalla! (Jos mahtuis? Siel on aika tunkua?!)
Tuo on musulmaanin kivikauden tason ihmiselle tyypillisestä älyn alhaisuudesta huolimatta kuitenkin kohtuullisen kiinnostavan pohdiskelun aihe.
Maapallon pyöriminen aiheuttaa coriolis-voiman, jolla on vaikutus ilmavirtoihinkin (toki vähemmän kuin lämpötilaeroilla, jotka varsinkin akselin kallistuskulmasta johtuvia, mutta myös pyörimisen aikaansaamien lämpötilaerojen jne.).
Massan gravitaatiokentän pyörimisellä on jonkinlainen vaikutus (vrt. mustat aukot), mutta oletan sen hyvin pieneksi maapallon tapauksessa. Kuinka suuri tämällä on 1) päiväntasaajalla 2) esim. kääntöpiirillä tai maailman keskipisteen eli Helsingin n. 60 leveysasteen kohdalla 3) navalla? Jos vaikkapa tyhjiössä hyppäisi suoraan ylös metrin korkeuteen, paljonko alas tulossa on poikkeamaa?
Coriolisvoiman vaikutus samoissa pisteissä (navoilla 0 toki)?
Peruskoulufysiikasta, jonka ovat läpi käyneet matemaattisesti lahjattomimmatkin tapaukset ja jopa keharimaista tuotettu täällä peruskoulun käynyt väestönvaihtoväki, palautetaan mieleen, että massa pyrkii jatkamaan radallaan suoraviivaisesti, jos siihen ei vaikuta ulkopuoliset voimat (newtonilainen lähestyminen). Eli maapallon tapauksessa kyseisen leveysasteen tangentin suunta.
Yleisen suhteellisuusteorian mukaan suora viiva on tosin gravitaatiokenttien mukaan kaareutuva, ja vieläpä siten, että materian pyöriminen lisää avaruuden kaareutumista. (Mikä on em. pisteissä tämän eron vaikutus coriolisvoiman suuruuteen, joka laskettu newtonilaisittain? Tuo on kai energia-impulssi -tensorissa, vai miten on, Einsteinen kenttäyhtälöt hallitsevat? Ja vaikutuksensa toki on myös säteilyllä ja muilla mahdollisilla voimakentillä.)
Niin, kyseinen muslimi ei ymmärrä alkuunkaan mistä on kyse, mutta aika pieni osa sivistyneistä länsimaalaisistakaan täysin ymmärtää, koska vähintäänkin nuo em. kenttäyhtälöt pitäisi olla hanskassa. Miksi siis eivät, onko pääsyyllinen kouluopetuksen vaatimusten alhaisuus matematiikan ja fysiikan suhteen, vai älyllinen laiskuus? Älyn alhaisuus ei useimmilla riitä perusteeksi meillä länsimaissa (suomalaisten keskiälykkyys 105-107, alkuperäiskansallamme ehkä hitusen ylikin - muslimimaissa sen 70-80 hujakoilla tosin).
Olen aina ollut sitä mieltä, että muslimit elävät vielä keskiaikaa. Tämä uutinen paljasti epäilyni vääräksi, sillä todellisuudessa muslimit elävät aikaa "ennen kivikautta". Näin sitä voi viisaampikin erehtyä.
Saudi on oikeassa. Tämän takia keihäänheitossa voi saada toisella kentällä etua maan pyörimisestä jos se on tehty oikein päin maan pyörimiseen nähden ja toisella kentällä ei saa kuin 75m tuloksen vaikka kuinka tempaisisi.
Ei pyöri ei, koska jouduin kävelemään lähikauppaan. Jos pyörisi, voisin ulko ovella hypätä ilmaan ja laskeutua kaupankohdalla takas maahan.
Uskovathan lahkolaiset meillä Suomessakin maailman olevan 6000 vuotta vanhan. Kertoo tyhjentävästi kaiken hihhuleiden järjenjuoksusta.
Voin kauhulla kuvitella, että mitä muslimimaissa opetetaan lääketieteestä? Sieltähän niitä korkeasti koulutettuja tulee tänne Suomeenkin ja joutuvat kuitenkin siivoojiksi.
Mutta kyseessä onkin rakenteellinen rasismi, kun nämä huippuosaajat joutuvat suorittaviin hommiin.
Ihmisellä on kolme tapaa tulla miljonääriksi vaikka pää humisee tyhjyyttään.
1. Syntyä New Yorkin slummiin neekeriksi ja alkaa nyrkkeilijäksi.
2. Syntyä saudi prinssiksi.
3. Ryhtyä venäjän presidentiksi.
Helpoin tapa rikastua on ryhtyä lahkosaarnaajaksi saarnaamaan demoneista ja tyrkkimään ihmisiä nurin. Sellaista on hihhuleiden lääketiede.
Eikös ne tyrki kiimassaan nuoria naisia vähän muutenkin?
Ja hän on muslimi viisaimmasta päästä
Eikös olekkin vaikea tajuta, että tuonkin saudin alapuolella on paljon porukkaa kun puhutaan nokkimisjärjestyksestä. Etämä kyseinen hemmo taitaa edustaa sitä älymystöä.
Kyllä pyörii, miten muuten liukkaalla kelillä on vaikea edetä ja pysyä pystyssä?
Turvavyöt kiinni ! Suurimmillaan maapallo pyörii – 1 670 kilometriä tunnissa !
http://tieku.fi/maailmankaikkeus/mita-vauhtia-maa-vie-meita-avaruudessa
Nopeus pienenee hieman maapallon napoja päin mentäessä. Toiseksi Maa kiertää jatkuvasti Aurinkoa 107 200 kilometrin tuntinopeudella.
Näissä vauhdeissa ei päätä kylmää.
Joo kyl kypäräpakko olis ihan asiaa jo ihan kotioloissakin noilla vauhdeilla?! Funtsi jos maapallon radalle sattuu just joku pienikin kivenmurikka parkkii joka sit mäjähtää sun kuulaa 107 200 km/h just ku oot kattoos Nakke Nakuttajaa?!? Vähäks saattais sattua?!
No eihän ne osaa ottaa sitä öljyäkään maasta ellei muut sitä sieltä poraa. Saudi Arabia on maailman suurin ja rikkain mielisairaala.
Koko aurinkokunta kiertää Linnunrata galaksin keskustaa hirmuisella nopeudella ja koko Linnunradan galaksi etenee jonnekin tietymättömiin hirmuisella vauhdilla... kyllähän tässä pää pyörälle menee vähemmästäkin ...
Niin ja varmaan kohta ruoskitaan ne jotka nauroivat ja eivät usko hänen väitteitään, varsinkin naiset, tosin en tiedä saako saudeissa naiset opiskella, muuta kun miesten pokkurointia.
Niinhän se varmaan koraanin *köh* uudehkojen oppien mukaan tekeekin!?
Mutta kun täl ilmakehällä tuppaa olemaan sellai ikävä taipumus et toi perhana tuppaa haluta pyöriä samaa vauhtia tän maapallon kanssa jostain kumman syystä!? :)
Ei taida noiden Musulmaanien pää kestää tuota maan " keskipakoitusvoimaa ", kun alkaa tuo nuppi sassaroimaan tuolla tävalla. Että silleen.
Vauhti on niin kovaa että menee pää ihan pyörälle tässä vahdissa, missä jarrumies ? Tää karuselli ei täytä lain vaatimuksia.
Uskonoppineiden kolme oppiarvoa ovat idiootti (vastaa kandia), imbesilli (vastaa maisteria) ja debiili (vastaa tohtoria).
Ei ole ole tällä kaverilla matot suorassa.
Isis lienee oma lukunsa omien lastensa suhteen. Kuten länsimaissakin on eliniänajan odotteet listattu.
Raamattu toki muistaa tilannteen, kun aka pysähtyi, muttei Saaraikaan hymyillyt sille maailmalle.
Sumea logiikka ei kohtaa useimpia white colr of wrath - politiikkaan sitoututuneita.
Ilmankos joskus kännissä pitää ottaa tukea lattiasta, kun pyörittää niin vietävästi.
Olisiko islaminuskoisten hirmutekojen yhtenä selityksenä tuollaisten uskonoppineiden opetuksen taso?
Saudiarabia muistuttaa eristyneisyydellään jollakin tavalla pohjoiskoreaa..
Ilmankos nuo rättipäät ei osu mihinkään niillä kalasnikoveillaan. Siinä tähtäämisessä pitäisi ottaa huomioon maan pyörähtäminen ja sen vaatima tähtäysennakko.