Haluaisin pitää ex-tyttöystävän kaverina mutta....

Epätieto

Asia meni näin. Oltiin yhdessä noin 2 kk.Ja parisuhde oli hyvä kunnes tuli ensimmäinen riita jolloin kaikki kääntyi pääälaelleen. Ex-tyttöystävä alkoi puhua erosta ja minä häkellyin ja tunteet nousivat pintaan, kysyin että miksi erottiin, eikö olisi mitään mahdollisuutta jatkaa. Ei kuulema ollut. Hän kuitenkin halusi pitää minut kaverina, viikon jälkeen aloin päästä hänestä yli, mutta pysyimme kuitenkin kaverina ja hengailimme noin 2 vikkoa yhdessä lähes kuin seurustelun aikaan. Aloin tuntea taas rakkautta häntä kohtaan, ja otin asian puheeksi jälleen että eikö olisi mitään mahdollisuutta palata yhteen ja miksi emme voisi antaa uutta mahdollisuutta tälle suhteelle ja miksi erosimme. Ei kuulema ole ja hän sanoi että emme voi enää palata yhteen. Keskustelun jälkeen hän sanoi että ei halua puhua nyt minun kans. Hän kutsui minua hulluksi kun otin asian uudellleen puheeksi.

Pyysin anteeksi ja kerroin että toivottavasti voisimme unohtaa jälkimmäisen keskustelun takaisin paluusta. Haluaisin olla hänen kanssaan yhä ystävä. Mitä teen?

9

244

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinvain

      Etpä juuri mitään. Todennäköisesti tyttö tuntee ahdistusta jos nyt "pusket päälle" ystävätoiveidesi kanssa - varsinkin kun olet puhunut paluusta yhteen jne. Nosta kytkintä ja kato, mitä muuta elämällä on tarjottavanaan :) Ehkä päädytte joskus yhteen, ehkä ette.

      • Epätieto

        Mutta muuta en halua kun olla sen tytön kans kaveri ja tukena kun sillä niin paljon murheita. Kai lienee parasta että annan aikaa enkä ole missään tekemisissä pitkään aikaan kun joskus sattuu "sopiva" tilaisuus, ottaa yhteyttä.


      • ghjkö
        Epätieto kirjoitti:

        Mutta muuta en halua kun olla sen tytön kans kaveri ja tukena kun sillä niin paljon murheita. Kai lienee parasta että annan aikaa enkä ole missään tekemisissä pitkään aikaan kun joskus sattuu "sopiva" tilaisuus, ottaa yhteyttä.

        Kyllä sillä varmaan on muutakin tukea, kuin sä. Älä tee itsestäsi tarpeellista, jos et sellainen ole.


      • jenniina1

        Rikot vaan itseäsi, jos et lähde omille teillesi. Ero on ero, ja monesti parasta on jättää tuo taakse kokonaan.


      • Epätieto

        Kiitos saamistani vastauksista jo tähän asti :)

        Tyttö tarjosi ystävyyttä, mutta menin mokaamaan pahan kerran sen, kun menin ehdottamaan takasin paluuta. Halusin vain tietää onko hän varma päätöksestään eron suhteen.

        Olen jo omilla teilläni ja päässyt hänestä yli, mutta miten saisin hänet tietämään sen ja sen että ystävyys on se mitä oikeasti häneltä haluan.


      • Epätieto

        Odotin tämän tytön ottavan yhteyttä ja hän otti. Kysyimme kuulumisia ja heitimme muutaman vitsin. Tänään hän jälleen kyseli kuulumisia ja ehdotin tapaamista ja hänelle sopi. Keskustelimme asioista kasvotusten. Hän oli ymmärtäväinen käyttäytymistäni kohtaan ja antoi anteeksi, sitten hän totesi että voimme olla ystäviä mutta halusi itselleen aikaa. Oloni on helpottunut. Kiitos avusta!


    • Tastastassimoooooooo

      Mä tykkään kahvista ja mulla on Tassimo!
      Ja sä alottaja oot joko provo tai hyvin hyvin tyjmä.
      Toden näköisesti kumpaakin.

    • pienimunakikaikenlisäks

      Saatana aina kun nään tulee mielikuva tomista hiirenkolossa. jumiin jää eikä mihinkään suuntaan liikuta. vittu

    • vitsututtaa

      ja täysmulggu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      44
      834
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      109
      517
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      477
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      415
    Aihe