Miten tehdä muodimuutos ¨tummista¨ väreistä vaaleimpiin? Mistä saa siihen rohkeutta?
Tyylin muutos?
5
140
Vastaukset
- väriskaala
Kannattaa mennä jonkin kaverin kanssa vaateostoksille hiljaisempaan aikaan ja kokeilla eri värisiä ja tyylisiä vaatteita päälle :) Kun huomaat livenä mitkä sopivat ja mistä tykkäät päälläsi niin rohkeutta tulee heti lisää. Ja kyllähän se kaverin tukikin auttaa, kun saa kuulla suoraan toisen ihmisen mielipiteen.
- gsxgx
Painiskelen vähän saman asian kanssa. Voisit aluksi ostaa kirppikseltä vaatteita, niin ei mene rahat hukkaan jos vaate jäisikin käyttämättä. Kannattaa aloittaa jostain asusteista ja pienistä yksityiskohdista, esim. jos olet tottunut käyttämään mustaa, niin ostat mustan paidan jossa on vaikka vaalea kaulus tms. Tai vaalea paita mustan neuletakin alle.
- heppahullu14
Ostat vaan semmoiset vaatteet ei mun mielestä siihen tarvita sellaista rohkeutta kuin esim.laskuvarjohyppyyn.
- estyui
Ei noita voi verrata. Laskuvarjohyppy on kertarysäys, mutta vaatii toisenlaista rohkeutta muuttaa jotain arkista, mihin on tottunut päivästä toiseen, vuodesta vuoteen.
- iknowhowyoufeel
Oon ite käynyt läpi tuon. Koko yläasteen sekä amiksen pukeuduin suurimmaksi osaksi pelkkään mustaan. Tykkäsin kuitenkin värikkäistä vaatteista, rakastan edelleen esim pastellivärejä. Semmonen "vauvavihreä" on tällä hetkellä mun suosikkiväri. Aloitin sillä että ostin jonkun paidan tai vaikka asusteen jonka väristä tykkäsin. Se on mun mielestä ihan ok ainakin alkuun että yhdistää vaikka sen värikkään paidan mustiin farkkuihin ja neuleeseen. Tuolla tapaa saat sitä väriä mukaan mutta ei liikaa ainakaan heti aluksi.
Edelleen muuten käytän mustaa runsaasti arkipukeutumisessani. Musta tai tummat vaatteet on yleensä juurikin se "neutralisoija" jolloin voin käyttää vaikka sitten sitä pastellinvihreää hupparia etc. Vähän kun lisäät kerrallaan väriä pukeutumiseen niin ei tule mitään ahdistustakaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1815051Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813636SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402638SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412296Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992208Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292087Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732074Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882023Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211556Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1151467