Meilläkin riidellään. Vuosi takana suhdetta, ja toki riidellään. Eihän se olisi normaalia jos ei koskaan riideltäisi. Mutta on vain muistettava, että asiat riitelee, ei ihmiset. On löydettävä ratkaisuja jotka miellyttävät molempia. On osattava puhua. Puhua asiat halki poikki pinoon. Koskaan ei pidä erota, lähteä töihin, pois kotoa jne. ilman ettei asiaa olisi sovittu. Ja niinkuin meillä,kaukosuhteessa asuvilla, pois toisen luota ei saa lähteä jos asiat jäävät hiertämään. Päivät erossa toisen luota ovat entistäkin tuskaisemmat, jos joku asia on pielessä. Muistakaa siis puhua avoimesti kaikesta, ihan kaikesta. Se pelastaa suhteenne ja paljon paljon muuta. Nytkin yksin täällä kotona ollessani, ihanan viikonlopun viettäneenäni, olen onnellinen siitä, kuinka paljon taas puhuimme asioista yhdessä ollessamme. Olen siis onnekas, koska olen löytänyt rinnalleni miehen, joka myös haluaa puhua asioista.
Riidellen puhdistuu
Ellitär
2130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet pahasti väärässä. Asiat eivät koskaan riitele, faktat on aina selvitettävissä eikä niistä voi riidellä.
Vain ihmiset riitelee, ei asiat.
Riitelemällä ei puhdistu mikään, vain katkeruus lisääntyy.
Asiat selviää keskustelemalla, riitely on lapsellista.
komppaan edellisen kanssa, kaikki eivät suinkaan riitele!
Poislukien aivan pienet kehittymättomät lapset jotka vasta opettelevat kannsakäyntiä muiden kanssa. Jos he ovat tarpeeksi älykkäitä, huomaavat jo alkuvaiheessa ettei riitelevä ääni saa haluamaansa lopputulosta.
Riitely on huonoin tapa esittää omia mielipiteitä.Niin nuorten, aikuisten kuin vanhuksienkin kanssa. Vaikka ne kuinka eroavaisivat toisen periaattesta, riitely luo vain pahaa verta keskuuteen. Usein riitelyssä sanotaan asioita jotka loukkaavat todella syvästi, sanottua ei saa enää takaisin.
Ellei pysty ilmaisemaan itseään toista kunnioittavalla ja rakentavalla tavalla, sitten on itsetutkiskelun aika. Parasta pitää suunsa kiinni kunnes oppii puhumaan tavalla johon keskusteluun voi asiallisesti ja rakentavasti kumpikin osallistua.