Olen 47-vuotias mies normi perhe vaimo ja 2 lasta. Tunnen vahvasti,että monoa tulossa.
Asuntovelat muut niinkuin pitääkin.
Mitä nyt pitäisi alkaa tehdä heti???? En viitsisi vaan odottaa irtisanomista,joka siintää muutaman kuukauden päässä.
Nyt se alkaa..
19
424
Vastaukset
- uteliasunto
Tuliko monoa vai pelkäsitkö turhaan?
- omainen60
Ala etsiä pikaisesti uusia töitä, mut ei kannata etsiä hoitoalan pörssiyhtiöistä, siellä nuoret klopit panneet tuulemaan, kenkää monille pitkäaikaisille johtajille, yt neuvotteluissa ei mitään yht.pitoa alaisiin, ykskaks kuuluu et työt loppuu tai puoltapienemmällä palkalla duunariks.
- PeliMenetetty
Liikaa ikää. Sinua ei työllistä enää kukaan.
Vaihtoehtona yrittäjyys tai ryyppääminen. Eivät sulje kuitenkaan toisiaan pois.- KahdenHerranPalvelija
(Y)
- exmenikonkurssiin
"Liikaa ikää. Sinua ei työllistä enää kukaan.
Vaihtoehtona yrittäjyys tai ryyppääminen. Eivät sulje kuitenkaan toisiaan pois."
Buah, en tosin ole aloittaja, mutta tänään soitettiin, että kiinostaako työt?
Olen 49v mies pieneltä paikkakunnalta, jossa töitä ei liiemmin ole tarjolla, mutta jos kotoa kysytään, että tuletko töihin, niin kaikki varmaan arvaa, mitä vastasin..
Maanantaina käyn katsastamassa työpaikan ja työ on vielä mallia "toistaiseksi", eli vakituinen, eli sain lottovoiton, vaikka en edes lottoa.- 15-15
yksittäinen hyvä onni vahvistaa säännön eli suomi on työpaikkojen osalta konkassa.
- näinmeilläEspoo
49v ja ei tartu työpaikat ei. Nokian jälkimaininki DI koulutus. Rupesin sitten kouluttamaan itseäni ei-akateemiseksi duunariksi.
Vaimo reagoi ikävästi ja pisti pihalle. Onhan sillä johtajatason duuni.
Koitran sitä ryyppäämistä kohta. - DI_Ex-noksu_60v
Sulla on vielä pitkä taival edessäsi. Onneksi. Ei nyt ryppäämänhän kantsi ruveta. Hidas tapa ajaa ittensä henghiltä. Jos on DI tausta ja duunariammattiin kouluttautuu niin rupeat sitten kuule yrittäjäksi. Kuulostaa ihan jess jutulta. Voi hyvin toimiakin. Muutaman vuoden perästä pyörität yritystä. Ja housun puntissa kiinni 20 palkollista. Välillä naiset laittaa pihalle, kun heidän kaunis "nukkekotinsa" menee rikki. Vaan mitäs tuosta. Se on vaan ihmisen elämää. Ei sen enempää. Ja se uusi nainenkin voi pasahtaa kulman takaa koska vaan :)
- 8-12
DI_Ex-noksu_60v kirjoitti:
Sulla on vielä pitkä taival edessäsi. Onneksi. Ei nyt ryppäämänhän kantsi ruveta. Hidas tapa ajaa ittensä henghiltä. Jos on DI tausta ja duunariammattiin kouluttautuu niin rupeat sitten kuule yrittäjäksi. Kuulostaa ihan jess jutulta. Voi hyvin toimiakin. Muutaman vuoden perästä pyörität yritystä. Ja housun puntissa kiinni 20 palkollista. Välillä naiset laittaa pihalle, kun heidän kaunis "nukkekotinsa" menee rikki. Vaan mitäs tuosta. Se on vaan ihmisen elämää. Ei sen enempää. Ja se uusi nainenkin voi pasahtaa kulman takaa koska vaan :)
jos tässä maassa rupeaa yrittäjäksi, on parasta suunnata ulkomaanvientiin heti alusta alkaen. näillä meidän omilla sisämarkkinoilla kun tuo ostovoima on täysin perseestä.
jos ulkomaille jotain aikoo viedä, niin sitten pitäisi taas olla sellainen innovaatio, että se siellä pärjää. ja pirusti pääomaa firman pystyynlaittoon ja tuotekehittelyyn. - sdfsdfsddf
näinmeilläEspoo kirjoitti:
49v ja ei tartu työpaikat ei. Nokian jälkimaininki DI koulutus. Rupesin sitten kouluttamaan itseäni ei-akateemiseksi duunariksi.
Vaimo reagoi ikävästi ja pisti pihalle. Onhan sillä johtajatason duuni.
Koitran sitä ryyppäämistä kohta.No sulla on ollut kunnon perusmuija: raha ja status jota rakastaa. Taisit jäädä voiton puolelle, jos et itse ole mul-kku.
- 3plus1
Suosittelen työvoimatoimiston tarjoamaa löylykauhaterapiaa.
- 4665
ei ikä ole mikään este, minä sain työpaikan 54 ikäisenä, entinen meni alta työnantajan eläköitymisen takia.Eikä ollut edes vaikea saada, missään haastatteluissa en ravannut , vaan soitin kerran ja seuraavana pnä tehtiin työsopimus ja seuraavana töihin.
- kjjo
Joo olin oikeassa.
- ViisViitosesta
Minä sain työpaikan 55 ikäisenä.
- YhäVieläTöissä
Yritä sinnikkäästi.
Itse sain uuden työpaikan heti v 2013 yt-potkujen jälkeen. Ikää oli silloin 64 vuotta. Nyt olen 66 v ja edelleen töissä.
Arvaa mikä ratkaisi uuden työpaikan saannin. Suostuin jo hakiessani laskemaan tulotasoani n. 30 % vaikka työtehtävät ovat samat kuin ennenkin. Olen harkinnut hakevani piakkoin eläkettä ja jatkavani silti samaan aikaan jollakin tavoin työelämässä. Minun tähän mennessä tienaamani eläke on jo suurempi kuin nykyinen palkkani!
Tekee kuitenkin jo mieli hypätä pois tästä oravanpyörästä.
Rakennusalan konsultti. - SuomiOli
Ruotsissa ja Norjassa on hyvin töitä. Jos kielitaitoa riittää, niin Saksassa pääsee myös hyville ansioille erityisesti yli 40-vuotiaana.
- vinkkailen
Voit alkaa vetää lonkkaa 500 pv ansiosidonnaisella. Kannattaa kuitenkin hakea töitä heti jo ennen kuin olet työtön. Työllinen palkataan usein uuteen ennemmin, kun työtön ja varsinkin pitkäaikaistyötön.
- ikärasismi
Harva pääsee tuossa iässä töihin ellei ole suhteita joilla ponnahtaa taas pinnalle.
- HuonoEhoTus
Kouluttaudu hometalorakennuskonsultiksi. Niitä taloja nimittäin riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1157305Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26564835Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243164Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381317- 501305
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e901158Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1171059Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi51956Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27863Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50854