Nyt se alkaa..

Olen 47-vuotias mies normi perhe vaimo ja 2 lasta. Tunnen vahvasti,että monoa tulossa.
Asuntovelat muut niinkuin pitääkin.
Mitä nyt pitäisi alkaa tehdä heti???? En viitsisi vaan odottaa irtisanomista,joka siintää muutaman kuukauden päässä.
19500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tuliko monoa vai pelkäsitkö turhaan?

Äänestä

Ala etsiä pikaisesti uusia töitä, mut ei kannata etsiä hoitoalan pörssiyhtiöistä, siellä nuoret klopit panneet tuulemaan, kenkää monille pitkäaikaisille johtajille, yt neuvotteluissa ei mitään yht.pitoa alaisiin, ykskaks kuuluu et työt loppuu tai puoltapienemmällä palkalla duunariks.

Äänestä

Liikaa ikää. Sinua ei työllistä enää kukaan.
Vaihtoehtona yrittäjyys tai ryyppääminen. Eivät sulje kuitenkaan toisiaan pois.

Äänestä
  • (Y)

    Äänestä

"Liikaa ikää. Sinua ei työllistä enää kukaan.

Vaihtoehtona yrittäjyys tai ryyppääminen. Eivät sulje kuitenkaan toisiaan pois."

Buah, en tosin ole aloittaja, mutta tänään soitettiin, että kiinostaako työt?
Olen 49v mies pieneltä paikkakunnalta, jossa töitä ei liiemmin ole tarjolla, mutta jos kotoa kysytään, että tuletko töihin, niin kaikki varmaan arvaa, mitä vastasin..

Maanantaina käyn katsastamassa työpaikan ja työ on vielä mallia "toistaiseksi", eli vakituinen, eli sain lottovoiton, vaikka en edes lottoa.

Äänestä
  • yksittäinen hyvä onni vahvistaa säännön eli suomi on työpaikkojen osalta konkassa.

    Äänestä

  • 49v ja ei tartu työpaikat ei. Nokian jälkimaininki DI koulutus. Rupesin sitten kouluttamaan itseäni ei-akateemiseksi duunariksi.

    Vaimo reagoi ikävästi ja pisti pihalle. Onhan sillä johtajatason duuni.

    Koitran sitä ryyppäämistä kohta.

    Äänestä

  • Sulla on vielä pitkä taival edessäsi. Onneksi. Ei nyt ryppäämänhän kantsi ruveta. Hidas tapa ajaa ittensä henghiltä. Jos on DI tausta ja duunariammattiin kouluttautuu niin rupeat sitten kuule yrittäjäksi. Kuulostaa ihan jess jutulta. Voi hyvin toimiakin. Muutaman vuoden perästä pyörität yritystä. Ja housun puntissa kiinni 20 palkollista. Välillä naiset laittaa pihalle, kun heidän kaunis "nukkekotinsa" menee rikki. Vaan mitäs tuosta. Se on vaan ihmisen elämää. Ei sen enempää. Ja se uusi nainenkin voi pasahtaa kulman takaa koska vaan :)

    Äänestä

  • DI_Ex-noksu_60v kirjoitti:

    Sulla on vielä pitkä taival edessäsi. Onneksi. Ei nyt ryppäämänhän kantsi ruveta. Hidas tapa ajaa ittensä henghiltä. Jos on DI tausta ja duunariammattiin kouluttautuu niin rupeat sitten kuule yrittäjäksi. Kuulostaa ihan jess jutulta. Voi hyvin toimiakin. Muutaman vuoden perästä pyörität yritystä. Ja housun puntissa kiinni 20 palkollista. Välillä naiset laittaa pihalle, kun heidän kaunis "nukkekotinsa" menee rikki. Vaan mitäs tuosta. Se on vaan ihmisen elämää. Ei sen enempää. Ja se uusi nainenkin voi pasahtaa kulman takaa koska vaan :)

    jos tässä maassa rupeaa yrittäjäksi, on parasta suunnata ulkomaanvientiin heti alusta alkaen. näillä meidän omilla sisämarkkinoilla kun tuo ostovoima on täysin perseestä.

    jos ulkomaille jotain aikoo viedä, niin sitten pitäisi taas olla sellainen innovaatio, että se siellä pärjää. ja pirusti pääomaa firman pystyynlaittoon ja tuotekehittelyyn.

    Äänestä

  • näinmeilläEspoo kirjoitti:

    49v ja ei tartu työpaikat ei. Nokian jälkimaininki DI koulutus. Rupesin sitten kouluttamaan itseäni ei-akateemiseksi duunariksi.

    Vaimo reagoi ikävästi ja pisti pihalle. Onhan sillä johtajatason duuni.

    Koitran sitä ryyppäämistä kohta.

    No sulla on ollut kunnon perusmuija: raha ja status jota rakastaa. Taisit jäädä voiton puolelle, jos et itse ole mul-kku.

    Äänestä

Suosittelen työvoimatoimiston tarjoamaa löylykauhaterapiaa.

Äänestä

ei ikä ole mikään este, minä sain työpaikan 54 ikäisenä, entinen meni alta työnantajan eläköitymisen takia.Eikä ollut edes vaikea saada, missään haastatteluissa en ravannut , vaan soitin kerran ja seuraavana pnä tehtiin työsopimus ja seuraavana töihin.

Äänestä

Joo olin oikeassa.

Äänestä

Minä sain työpaikan 55 ikäisenä.

Äänestä

Yritä sinnikkäästi.
Itse sain uuden työpaikan heti v 2013 yt-potkujen jälkeen. Ikää oli silloin 64 vuotta. Nyt olen 66 v ja edelleen töissä.
Arvaa mikä ratkaisi uuden työpaikan saannin. Suostuin jo hakiessani laskemaan tulotasoani n. 30 % vaikka työtehtävät ovat samat kuin ennenkin. Olen harkinnut hakevani piakkoin eläkettä ja jatkavani silti samaan aikaan jollakin tavoin työelämässä. Minun tähän mennessä tienaamani eläke on jo suurempi kuin nykyinen palkkani!
Tekee kuitenkin jo mieli hypätä pois tästä oravanpyörästä.

Rakennusalan konsultti.

Äänestä

Ruotsissa ja Norjassa on hyvin töitä. Jos kielitaitoa riittää, niin Saksassa pääsee myös hyville ansioille erityisesti yli 40-vuotiaana.

Äänestä

Voit alkaa vetää lonkkaa 500 pv ansiosidonnaisella. Kannattaa kuitenkin hakea töitä heti jo ennen kuin olet työtön. Työllinen palkataan usein uuteen ennemmin, kun työtön ja varsinkin pitkäaikaistyötön.

Äänestä

Harva pääsee tuossa iässä töihin ellei ole suhteita joilla ponnahtaa taas pinnalle.

Äänestä

Kouluttaudu hometalorakennuskonsultiksi. Niitä taloja nimittäin riittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IcanfeelIT kirjoitti:

Olen 47-vuotias mies normi perhe vaimo ja 2 lasta. Tunnen vahvasti,että monoa tulossa.
Asuntovelat muut niinkuin pitääkin.
Mitä nyt pitäisi alkaa tehdä heti???? En viitsisi vaan odottaa irtisanomista,joka siintää muutaman kuukauden päässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu