Evijärvi aloittaa liitosneuvottelut Pietarsaareen

Evijärven kunnanvaltuusto on päättänyt aloittaa kuntaliitosneuvottelut Pietarsaaren kanssa.
Äänestyksessä voiton vei kuitenkin kunnanhallituksen esitys liitosneuvotteluiden aloittamisesta. Päätös syntyi äänin 14-7.

ilkka
13159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Pakko kai se on johonkin liittyä. Kannattaa aina liittyä kohti rautatietä. Ja toisaalta aina mieluummin länteen kuin itään päin ja mieluummin etelään päin kuin pohjoiseen. Tässä esitin selviä tosiasioita kuntaliitoksia haluaville. Ettei käy kuten Lehtimäellä.

Äänestä

Eikö voisi lappajärvikin liittyä evijärven kans pietarsaareen? Saataisiin kilometrillisesti niin pitkä kunta, että uuden kunnan olis "matkanpituus" -verukkeella pakko järjestää jonkinlaiset palvelut yhteisesti evijärvelle sekä lappajärvelle.

Olisiko yhteiset palvelut evijärven kans huonompi vaihtoehto, kuin se että kaikki palvelut siirtyy vaikka kauhavalle taikka alajärvelle. Evijärvelle on kuitenkin paljon lyhyempi matka, ja hyvällä tuurilla osa niistä palveluista olisi lappajärvellä.

Evijärvelle on matkaa 18km, Kauhavalle 40km ja Alajärvelle 39km. Miettikääpä vaikka sitä...

Äänestä
  • Lappajärvi kuului aluksi Pietarsaaren seurakuntaan. Vuonna 1637 siitä muodostettiin kappeli ja itsenäiseksi seurakunnaksi se erotettiin 1812. Lappajärven seurakuntaan kuuluivat kappeleina Alajärvi, Evijärvi, Kortesjärvi, Soini, Vimpeli ja Lehtimäki.

    http://www.jukkajoutsi.com/lappajarvi.html

    Äänestä

Sairasta touhua , Saba yritti Pietarsaareen sihteeriköksi , ei kelvannut , nyt yrittää
Evijärven kautta sinne . Valtuuston höpsöt eivät ymmärrä , kuinka , heitä vedätetään.

Äänestä

Siellä on pojat SATAMA "ikkunat auki Pohjanlahdelle".

Äänestä

  • Eihän Vähäkyrölläkään ole rajaa Vaasaan, mutta sinne se liittyi. Ja paremmin menee.

    Äänestä

  • Pietarsaareen ja yhdessä Evijärven kanssa todella järkevää!
    Kyllä Kaksineuvosen kalliit hallintokulut Kauhavan kanssa jo nähty.

    Äänestä

  • ex-lappajärveläinen kirjoitti:

    Pietarsaareen ja yhdessä Evijärven kanssa todella järkevää!
    Kyllä Kaksineuvosen kalliit hallintokulut Kauhavan kanssa jo nähty.

    Hallintokulut???Ne on promillen luokkaa kaikista SOTE kuluista! Sitä paitsi on niitä HALLINTOKULUJA Pietarsaareskin.

    Äänestä

  • kärnäiitti kirjoitti:

    Hallintokulut???Ne on promillen luokkaa kaikista SOTE kuluista! Sitä paitsi on niitä HALLINTOKULUJA Pietarsaareskin.

    Mutta hyvä suunta Evijärvelle. Jos olisin evijärveläinen, en muuta jattelisikaan.

    Äänestä

tyränni- kauppias ilpon katiska olisi siirrettävä siperiaan.

Äänestä

olen täysin samaa mieltä, myyköön Siperiassa ongenkoukkuja.

Äänestä

Evijärven kunta teki 6,1 miljoonan tuloksen, siis positiivisen tuloksen. Ei liene syytä hötkyillä neuvotteluissa suuntaan ei toiseen, kannatanee odottaa parasta tarjousta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauhavakuudpai kirjoitti:

Evijärven kunnanvaltuusto on päättänyt aloittaa kuntaliitosneuvottelut Pietarsaaren kanssa.
Äänestyksessä voiton vei kuitenkin kunnanhallituksen esitys liitosneuvotteluiden aloittamisesta. Päätös syntyi äänin 14-7.

ilkka

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu