Olen viikko sitten aloittanut Isotretinoin Actavis kuurin (vastaava lääke kuin Roacuttan) ja muita sivuoireita ei ole ilmennyt kuin ihon kuivuminen. Lisäksi otsani on punainen, varsinkin silmien välistä. Johtuuko tämä ihon kuivumisesta? Rasvaan hullunu aamuin, illoin ja jopa päivisinkin. käytän apo basea ja aqualanin rasvaa, mutta silti otsa on punainen. Eikä meikkivoide tahdo oikein peittää punaisuutta. Osaako joku sanoa mikä tähän voisi auttaa? :)
Roa/Isotretinoin Actavis kuuri
Ellinoora--25
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lääke kuivuttaa elimistöäsi sisältä päin ja aiheuttaa ihon kuivumisen. Tähän auttaisi paljon paremmin se jos nauttisit sisäisesti erilaisia öljyjä päivittäin, suoraan pulloista mieluiten. Kapseleissa on yleensä liian vähän. Jos käytät kuuria aknen nujertamiseen niin se olisi iholle muutenkin hyväksi :) Ainiin ja puhdasta vettä on myös nyt tosi tärkeää saada.
Punaisuuden peittämiseen suosittelen tuontyylistä palettia:
http://www.ellos.fi/wet-n-wild/coverall-concealer-palette-wet-n-wild/362299?N=1z141poZ1z13sh1Z1z141o7&selArt=783908
Kosteutusvoidetta kannattaa sekoittaa meikkivoiteeseen. Jos epäilet seoksen peittävyyttä niin laita ekan kerroksen päälle vielä toinen.
Hyvät vinkit! Kiitos! Täytyy ostaa tuo paletti. Saako jostain kaupasta vai täytyykö tilata? Entä mikä olisi paras öljy? :)