Operaatio vakiduuni -kansalaisaloite

yksiÄäni

1

141

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Operaatioduuni

      Työnantajan näkökulmasta tämä aloite on mahdoton. Miten esimerkiksi hoidetaan sairaslomatuurauksia? Onko pakotettava joku vakityöntekijä sairaslomalle, jotta tuuraajalle saadaan tunnit täyteen? Pienyritykset joutuisivat siirtämään kaikki tuuraaja tarpeensa vuokratyöyrityksille ja silloin he lähettävät mahdollisesti eri tuuraajan joka kerta joka ei ole perehtynyt yrityksen tapaan toimia sen käyttämiin ohjelmiin jne.

      Suoraan nollasopimuksella listoilla olevalle voidaan tarjota mm. kesälomatuurauksia jolloin tulee yhtäjaksoisesti pidempiä työjaksoja. Toinen vaihtoehto on se, että kesälomatuuraajille tehdään eri työsopimus joka kerralle kun ovat töissä, vaikka vaan yhtä työvuoroa varten.

      Nykyinen nollatunti sopimus on erinomainen vaihtoehto esim. opiskelijoille jotka voivat kieltäytyä jos ehdotettu työvuoro ei sovi. Työnantaja saa valmiiksi perehdytetyn ja tuntemansa työntekijän tuuraamaan tarvittaessa.

      Koko ehdotuksessa lähdetään jäykistämään entisestään vanhanaikaista työaikajärjestelämää Kts KL Pääkirjoitus 19.3. jossa todetaan että työaikalaki pohjautuu v. 1940 luvun lainsäädäntöön ja on uudistettu kerran v. 1996. Jos hankaloitetaan yritysten toimintamahdollisuuksia entisestään niin ei pidä ihmetellä jos ei ole töitä tarjolla, kun yritykset eivät uskalla palkata ketään kun joutuu maksamaan palkkaa tekemättömästä työstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1900
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      840
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      44
      718
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      41
      666
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    7. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      604
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      536
    10. 47
      514
    Aihe