Mikä autolehti on paras?

791039494

Ja miksi juuri se on paras?

30

2727

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salainentieto

      Se on paras joka ei ota vastaan mainosrahaa ja kehu katteettomasti vaikkapa VW tuotteita.

      • Ainakin TM on WV:n äänitorvi ja paras mainostaja


      • autoilija kirjoitti:

        Ainakin TM on WV:n äänitorvi ja paras mainostaja

        Tarkoitin VW:n


    • klsjfgklsdjge

      Omat koeajotuntumat ovat parhaat perusteet autonvalinnalle. Esim. autolehtien väittämä että nykyiset autot, pikkuautot mukaanlukien ovat hyviä ajettavia osoittautui paskapuheeksi kun ostin muutama vuosi sitten uuden pienen kaupunkiauton jota oli autolehdessä kehuttu hyväksi ajettavaksi. On semmoinen jousitus että yksikään kuoppa ei jää huomaamatta vaikka kuinka pieni heitto tiessä olisi.
      Jos vertailee autojen mittatietojakin eri lehtien välillä samasta autosta, niin heittoja löytyy jopa ulkomitoista mitkä varmasti ovat samat koska rekisteritunnuksen perusteella voi olla jopa sama autoyksilö eri lehtien testiajossa. Mitenkähän lienee muiden mittausten onnistumisen kanssa jos ei edes auton ulkomittojen mittaus onnistu oikein... eihän niistä autolehdistä sitten oikein mitään hyötyä enää ole tavallisen käyttäjän kannalta. Pelkkiä myynninedistämiseen tarkoitettuja mainoksia.

      Parhaiten autosta saa käsityksen tutustumalla siihen itse. Toiseksi parhaat autoesittelyt löytyvät Youtubesta. Autolehdet nykyisellään ovat tavallisen kuluttajan kannalta täyttä roskaa, ei niistä ole edes vessapaperiksi.

    • TMhaisee

      Klassikot, ei oo pelkkää mainossontaa sisältävä humpuukijulkaisu.

    • senlaulujalaulat

      TM on ilman muuta paras, se saa aina VW-konsernin tuotteet voittajiksi. Samalla voit katsella hienoja koko aukeaman värillisiä mainoksia VW-konsernin huipputuotteista.
      Hyvä esimerkki TM-linjasta on tuore talviautovertailu, jonka voitti yllättäen VW Passat yhdessä mersun kanssa. Muut "kilpailijat" olivatkin sitten Polo-luokan miniautoja, jotka Passat pesi menne tullen.

      • Salainentieto

        Miksi passatissa sai olla webasto?
        Todellisuus taas jäi pimentoon..


      • Eihän_sillä
        Salainentieto kirjoitti:

        Miksi passatissa sai olla webasto?
        Todellisuus taas jäi pimentoon..

        muuten kukaan testaajista olisi suostunut talvella edes ajamaan.


      • vessalukulehti

        TM hehkuttaa uutta Opel Karlia että Opel on ENSIMMÄISTÄ KERTAA tässä alemmassa pikkuautoluokassa asialla, Karlin pituus on alle 3,7 metriä. Siinä on vain se ongelma että ensimmäinen Corsa A oli myös alle 3,7m pitkä että se siitä faktojen paikkansapitävyydestä... varmaan suoraan kopioitu Opelin markkinointimateriaali lehteen ilman mitään tarkastusta...
        http://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Corsa#Corsa_A_.281982.E2.80.931993.29
        Opel Corsa A, length: 3622mm (Hatchback), 3955mm (Corsa TR eli Sedan)


      • parasmitäsaa

        Luepa se uutinen uudestaan, siinä ei missään kohti väitetä että Karl olisi ensimmäinen alle 3.7m pitkä Opelin malli. Muutenkin kyse on tämän hetken markkinoista ja autojen kokoluokista. Sillä että Corsa oli 30 vuotta sitten samankokoinen ei ole mitään merkitystä nykyhetken markkinasegmentteihin. Enkä myöskään huomannut tuossa mitään "hehkutusta", ihan asiallisesti todettiin että Karl on Opelin ensimmäinen malli tuohon alempaan pikkuautoluokkaan.

        Sikäli kun parasta autolehteä voi nimetä niin Tuulilasi ja TM on kuitenkin kärjessä. Puutteensa on niissäkin, eli esim. vertailuissa automallit ei välttämättä ole parhaimmat mahdolliset vastinparit. Tosin tässä vaikuttanee myös autojen saatavuus maahantuojilta ja se että kootaanko vertailuryhmä esim. mahdollisimman samanhintaisista malleista vai saman kokoisilla moottoreilla olevista.

        Kuitenkin noissa lehdissä sentään oikeasti mitataan aika moni asia. Aika monen muun julkaisun teksti/faktat kun vaikuttaa tulevan lähinnä esitteistä tai vaikkapa kulutus mitataan ajamalla joku epämääräinen lenkki ja katsomalla kulutus ajotietokoneesta jolloin tuolla saadulla lukemalla ei välttämättä ole mitään tekemistä todellisen kulutuksen kanssa.


      • niisski
        Eihän_sillä kirjoitti:

        muuten kukaan testaajista olisi suostunut talvella edes ajamaan.

        Kesäauto VW tuote ilman webastoa.


      • kasarilehdet_parhaita
        parasmitäsaa kirjoitti:

        Luepa se uutinen uudestaan, siinä ei missään kohti väitetä että Karl olisi ensimmäinen alle 3.7m pitkä Opelin malli. Muutenkin kyse on tämän hetken markkinoista ja autojen kokoluokista. Sillä että Corsa oli 30 vuotta sitten samankokoinen ei ole mitään merkitystä nykyhetken markkinasegmentteihin. Enkä myöskään huomannut tuossa mitään "hehkutusta", ihan asiallisesti todettiin että Karl on Opelin ensimmäinen malli tuohon alempaan pikkuautoluokkaan.

        Sikäli kun parasta autolehteä voi nimetä niin Tuulilasi ja TM on kuitenkin kärjessä. Puutteensa on niissäkin, eli esim. vertailuissa automallit ei välttämättä ole parhaimmat mahdolliset vastinparit. Tosin tässä vaikuttanee myös autojen saatavuus maahantuojilta ja se että kootaanko vertailuryhmä esim. mahdollisimman samanhintaisista malleista vai saman kokoisilla moottoreilla olevista.

        Kuitenkin noissa lehdissä sentään oikeasti mitataan aika moni asia. Aika monen muun julkaisun teksti/faktat kun vaikuttaa tulevan lähinnä esitteistä tai vaikkapa kulutus mitataan ajamalla joku epämääräinen lenkki ja katsomalla kulutus ajotietokoneesta jolloin tuolla saadulla lukemalla ei välttämättä ole mitään tekemistä todellisen kulutuksen kanssa.

        Sanatarkasti tuossa väitetään että Karl on Opelin ensimmäinen alemman pikkuautoluokan malli. Heti seuraavaksi mainitaan auton pituus, vajaat 3,7m joten tuohon mittaan nähden Corsa A on Karlin kokoluokkaa jolloin faktoja katsomalla ei mielestäni voida väittää että Opel olisi -ensimmäistä- kertaa tässä kokoluokassa koska Corsa A oli samanpituinen. Corsan aikoihinhan ei tainnut olla pikkuautoissa luokittelua alempi tai ylempi pikkuautoluokka vaan se on saanut sen luokittelun jälkeenpäin.
        Olihan tosin esim. Suzukilla Corsan kokoinen Swift ja sitä pienempi Alto.

        Corsa on tietysti vuosien mittaan kasvanut ulos alkuperäisistä mitoistaan muiden aikalaistensa pikkuautojen mukana, esim. Ford Fiesta ja VW Polo jotka myös ovat saaneet sittemmin pienemmän pikkuauton mallistoonsa.

        Toki Corsa A:n aikaan ei autojen mallistot olleet niin joka väliin täynnä kuin nykyään, Corsasta seuraava suurempi oli Kadett D, sitten Ascona, Rekord ja suurimpana Senator. Nykysuuntaus taitaa olla että isoimmat mallit karsitaan pois ja alempiin luokkiin tarjoillaan lisää malleja, nykyäänhän taitaa Insignia olla isoin Opel, ei ole enää Senatoria ja Rekord -> Omegaa vastaavaa autoa, Insignia on tavallaan Asconan ja Vectran jälkeläinen.


    • ZAZ-xxx

      TM on autolehtenä pätevä, mutta pelkästään autojuttuja hakeva joutuu harppomaan kaikkien muiden juttujen yli, ja siten maksamaan turhasta.

      Tuulilasin huono puoli on viime aikoina ollut isot, harvinaisista ja ylihintaisista automalleista tehdyt hurmioituneet jutut, joilla ei meikäläiselle tavikselle ole mitään tarjottavaa. Muuten lehti on okei, ja joka numerossa autojuttuja on lukumääräisesti todella paljon.

      Auto Bild Suomi harvensi ilmestymistään ja kasvatti yksittäisen numeron sivumäärää. Samalla lehti muuttui vakavammin otettavaksi lukupaketiksi. ABS:n hauska ominaisuus on kaikista uutuuksista innostuminen. Aivan kuin toimittajat vertaisivat uutta mallia vastaavaan väistyneeseen malliin, ja tietysti tuore päivitys on aina entistä parempi.

      • Biilisti

        Paras autolehti on Vi Bilägare.


      • mikätohtori
        Biilisti kirjoitti:

        Paras autolehti on Vi Bilägare.

        Mitä tuo on suomeksi, meidän bi-lääkärimme?


    • TheStig

      Top gear magazine. Tarvitseeko tätä edes selittää miksi?

    • inesvankka

      aku ankalla on ihana auto

    • Asialinja

      Kyllä AL:n Moottori-lehti on autolehtien aatelia. Se kannattaa tilata.

    • Ainoa_eli_paras

      Suomen Autolehti taitaa olla ainoa lehti maassamme, missä auton tekniikkaa on esillä. Muut ovat enemmänkin autojen markkinointi tarkoituksiin luotuja.

    • Ellos

      Suomen Autolehti. Ammattilehti on tilattava. Irtonumero myynti ainoastaan, akateeminen kirjakauppa Helsingissä.

    • 45345345

      Se autolehti on paras mikä kehuu omaa suosikkimerkkiä.

    • Ellos

      Suomen Autolehti ja TM täydentämään. Edellämainittu on ammattilehti joka on tilattava. Irtonumeromyyntiä on ainoastaan Akateemisen kirjakaupan hyllystä, Helsingissä.

    • AmerikassaVoittaaEriAuto

      Sellainen autolehti on luotettavin, joka kehuu saksalaisia maailman parhaimmaksi autoiksi ilman, että siihen liittyy mitään mainosrahaa.
      Sellaisia autolehtiä ei vaan ilmeisesti ole olemassakaan....

      • SuomiVWlandiaMaa

        No niinpä. Miksiköhän Amerikoissa, ja esim. Australiassa voittaa samat testit eri automerkki, kuin täällä ihanassa VWlandiassa?....


    • totuuttasaada

      Vähän testituloksia. Syöttävät tehdasarvoja, jotka heittää..

    • sormipoisnenästä

      Mobilisti.

      • Anonyymi

        Hyvä lehti. Kiinnostavia juttuja vanhemmista autoista. Näitä nykyisiä autoja ei pysty enää entisöimään niin helposti. Voi olla, että Fiat 500 esimerkiksi tulee olemaan harraste käytössä 30 vuoden kuluttua.


    • Anonyymi

      Jallussa ei ole auton kuvia.🥳

    • Anonyymi

      Moottorilehdessä on asiallisia autojuttuja sekä matkailujuttuja mikä
      on erinomaista tietoa autolla liikkuvalle.

    • Anonyymi

      Suomen Autolehti on hyvä. Tämä lehti on ammattilaisille suunnattu, tekninen avaus osa on lehden parasta antia. Tulee 5 kertaa vuodessa. Tilaus mahdollistaa vanhojen numeroiden lukemisen älylaitteiden kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1144
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      735
    Aihe