Saan mahdollisesti kesätöitä toisesta kaupungista, jossa työnantaja tarjoaa soluasunnon. Asunto on ilmainen, mutta asuntoedun verotettava arvo on xxx€/kesä. Mitä tämä käytännössä tarkoittaa? Täytyykö minun ilmoittaa tästä verottajalle, vähennetäänkö tämä palkasta, maksanko tämän verottajalle vai mitä?
Vastaukset 1
- kummallinenNimimerkki
Asuntoetu on osa palkkaa. Se, että onko se sovitun palkan päälle tai sisältyykö se sovittuun palkkasummaan, on neuvottelukysymys. Siitä kannattaa kysyä henkilöltä, jonka kanssa olet sopinut palkasta. Esim. jos olet sopinut palkasta 1500 €/kk sisältäen asunnon (arvo esim. 150€), niin ennakonpidätys (ja sotumaksut) lasketaan tuosta 1500 €, käteen saat 1500- ennakonpidätys sotu - 150 €. Jos etu olisi sovitun palkan päälle, niin ennakonpidätys tehdään summasta 1650 €, ja tästä tehdään ennakonpidätys ja sotu ja etuvähennys yllä olevan mukaisesti.
Verottajalle ei tarvitse erikseen ilmoittaa eikä erikseen maksaa; asuntoetu on ennakonpidätyksen alaista palkkaa eli tieto tästä edustaa kulkee automaattisesti palkanlaskennasta verottajalle. Näin ainakin Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4501975- 1531280
- 941183
- 711163
- 1141147
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1801048- 100783
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.54729- 45711
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57674