kertokaajoku

nails

Mitä eroa on geelirakennekynsillä, omien kynsien geelauksella ja geelilakalla? Miten kestävät, voiko koristella?

9

1204

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • QuuQuu

      Geelilakka on käytännössä kuin kynsilakka, mutta se kovetetaan uunissa. Se kuulemma pysyy tavallista kynsilakkaa paremmin. Oman kynnen geelauksessa omalle kynnelle laitetaan geeliä tekemättä muoteilla tai tipeillä pidennyksiä niihin. Rakennekynsiin tehdään sitten ne oman kynnen yli menevät pidennykset. Rakennekynsien pitäisi periaatteessa pysyä hyvänä useamman viikon, mutta se riippuu myös ihmisestä. Kaikilla ei pysy edes geelit. Näin olen ainakin itse ymmärtänyt.
      Ja kaikkiin noihin voi tehdä koristeluja. :)

      • kynsiteknikko

        Muuten oikein mutta pysyvyys on 99% tekijästä kiinni ennemmin kuin siitä missä muodossa akrylaatit on, yksi- vai kaksikomponenttina (akryyli/geeli).


      • NäinO

        Kyllä on sairauksia ja lääkityksiä jotka vaikuttaa asiakkaaseen ja sitä kautta kyllä voi joku toinen tiote pysyä paremmin kuin toinen. Kyllä vaan.


    • Tekijänaine

      Rakennekynnet tarkoittavat kaikkea kynnen päälle laitettua pysyvään vahvistamiseen tai pidentämiseen tarkoitettuja materialeja. Rakennekynnen muoto on säädelty tietynlaiseksi jotta se kestäisi niille asetetut rankat vaatimukset kestävyydestä, toki myös kauneudesta.

      Geelilakkaus on kuten jo aiemmin täällä kerrottu. Hiukan kestävämpi sisarus kynsilakalle.

      Oman kynnen geelaus ei ole ammattilaistermi. Oman kynnen geelaus on siis kaikkea mitä on tärkätty kynnelle muttei vastaa rakennekynnen muoto-eikä kestävyysvaateita.
      Mikäli rakennegeeleillä tehdään kynsi ilman pidennystä on, se silti rakennekynsi jonka tulisi olla muodoiltaan myös rakennekynsi. Mikäli rakenne ei vastaa rakennekynnen muotoja voidaan tulosta verrata enemminkin kestolakkaukseen kuin rakennekynteen sillä kestävyys heikkenee huomattavasti.

    • SinenToyota

      Naisille ei kelpaa silkinpehmeä sininen toyota.

      • kynnetön

        toinen on eritavalla kirjoitettu


    • KynnetX

      Minä kävin tänään kynsihoidossa ja minulle laitettiin geelilakkaa kynsiin.
      Ensin laitettiin kirkas pohjalakka ja se kuivatettiin siinä " uunissa ".
      Seuraavaksi ensimmäinen värillinen lakka ja kuivatus, sitten toinen värillinen lakka ja kuivatus.
      Viimeiseksi taas kirkas lakka ja kuivatus.
      Kynsihoitaja sanoi että tule hiukanyli 2 vk kuluttua poistamaan geelaukset tai vaihtamaan väriä, kynnet tosi nätit ja kestävän oloiset kun kaikki tehty oman kynnen päälle.

    • hipsuli2

      Aika hyviä ja selventäviä vastauksia olet jo saanutkin.

      http://www.geelikynnet.info/

      Tuolta löytyy vielä tarvittaessa lisätietoa ja -ohjeita.

    • 28xx

      Yök

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      265
      3715
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      180
      1781
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      144
      1508
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      124
      1203
    5. 75
      1012
    6. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      131
      1008
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      396
      873
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      734
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      721
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      676
    Aihe