Minulla on aina ollut sellainen olo, että olen jollain tapaa ulkopuolinen ja yksinäinen. En käsitä mistä se johtuu ja se vaivaa minua lähes päivittäin. Tuntuu etten oikein saa yhteyttä ihmisiin. Olen etenkin nuorempana ollut ujo, nyt olen siitä päässyt aika hyvin yli. Minulla on muutama ystävä joita nään säännöllisesti. Olen perheeni kanssa paljon tekemisissä. Tulen työpaikalla juttuun kaikkien kanssa. Olen seurustellut, jotakin puuttui. Yhteys. On hyvin harva ihminen, johon saan kontaktin, joka on ihan ainutlaatuista. Liian harva. Olen nuori naisen alku. Mielestäni ihan normaali neitokainen. Mutta joku mättää!!? Olen tullut siihen tulokseen, että olen introvertti. Pään sisällä on jatkuva meteli. Ahdistaa. Tuntuu että olen jollain tapaa erilainen. Ulkopuolinen
Löytyykö täältä kohtalotovereita? Olisi kiva keskustella tai jopa tuntea sellainen ihminen joka tuntee samoin. Jolle uskaltautuu puhua kaikesta, ilman että pelkää itsensä leimattavan oudoksi. :D
Löytyykö täältä kohtalotovereita? Olisi kiva keskustella tai jopa tuntea sellainen ihminen joka tuntee samoin. Jolle uskaltautuu puhua kaikesta, ilman että pelkää itsensä leimattavan oudoksi. :D
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koitapa tehdä Myers-Briggsin persoonallisuustesti: Todennäköisesti olet INFJ tai lähellä tätä persoonallisuustyyppiä. Itse olen INFJ, eli luonnollisestikin introvertti ja klikkaan KUNNOLLA vain todella harvojen ihmisten kanssa.
Olisi kiva tutustua sinuun. Itsekin olen nuori nainen ja aina ollut ujo sekä tuntenut ulkopuolisuuden ja erilaisuuden tunteita. Haluatko antaa sähköpostisi? :)
Moi, täällä toinen introvertti. Mistä päin Suomea olet? Haluaisitko vaihtaa ajatuksia/kirjoitella sähköpostitse mun kanssa? Minkä ikäinen olet?
Hei, olen itsekin ollut nuorena tosi ujo.. nykyään isossa porukassa enemmän kuuntelija.. en koskaan pidä itsestäni mitään meteliä töissä.. töiden puolesta joudun olla paljon sosiaalisessa kontaktissa mutta vapaa-aikana ja työyhteisössä olen se hiljainen kuuntelija.. toki sanon jos on sanottavaa mutta en pidä itsestäni meteliä.. muutama ystävä on joidenka kanssa nähdään kerran pari kuussa sekä perheeni kanssa olen läheinen mutta muuten melko yksinäinen ja ehkäpä jopa vähän ahdistunut.. välillä nautin äärettömästi yksinäisyydestä useimmiten en.. parisuhteet eivät ole onnistuneet ja en ole monesti seurustellutkaan.. parhaimmillani ole ollut 6 vuottakin yksin.. toivoisin saavani jakaa kokemuksia ja tuntemuksia muiden samanlaisten ihmisten kanssa.. sposti on [email protected]
Mistä päin olette?
Hei. Tapauksesi kuulostaa hyvin tutulta, ainoa ero lienee sukupuolemme. Ystäväni, jos näin voin edes itselleni valehtelematta sanoa, tuntuvat etäisiltä vaikka juttelisimme usein toisillemme, jokin vain puuttuu väliltämme (yhteys?). Olen tullut toimeen hyvin ihmisten kanssa, mutta olen melko yksinäinen. Kaipaan ja tarvitsen yksinäisyyttä, mutta toisaalta kaipaan myös ihmisiä/ihmistä jonka kanssa voin jutella samalla aallonpituudella ja tiedän että heitäkin on olemassa. Parhaimmillaan tunnen porukassa itseni yksinäisemmäksi kuin yksin ollessa. Juttelisin mieluusti lisää
Sama juttu on AP:n kanssa, ei vain löydä yhteyttä 99,99% ihmisistä. Joitain ystäviä on. Nautin yksinäisyydestä, mutta kaipaisin toisaalta seurustelukumppania ja seuraa joka ymmärtää minua.
Tein Suomi24 profiilin s-postin ihan pelkästään toivoen yhteydenottoa aiheesta. Olen hieman ehkä varovainen, mutta jos haluat jutella lisää niin laita viestiä - [email protected] -.
Täällä yksi introvertti Lahdesta. Viihdyn yksin, mutta välillä olisi kiva saada sosiaalistakin toimintaa. Ihmisiä ei vaan tunnu kiinnostavan viettää aikaa kanssani.
Täällä yksi 36v. mies 09 alueelta ja pystyn todella samaistumaan etenkin aloittajan tekstiin ja muutkin introvertti neitokaiset voivat laittaa viestiä kun olisi mielenkiintoista tutustua katsoa että miten kaksi introverttiä tulee juttuun keskenään eli viestiä rohkeasti tulemaan niin katsotaan mitä tapahtuu :)
[email protected]