Pitäiskös tämän pitää paikkansa?

eipädeyhtään

http://www.exrx.net/Calculators/OneRepMax.html

Tein tänään kyykyssä 5x1x170kg ja viimeinen sarja oli todella tiukka, mutta viimeinen "polttosarja" 10x150kg meni ilman mitään ongelmia! Tuon mukaan 10x150 pitäisi olla 200 kiloa!!

2

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selviäävaintestaamalla

      Voi olla että onnistuu. Ja voi olla että ei. Tuo eka sarja oli vissiin 1x5x170? Eli Vitonen 170kg:llä? Vai teitkö viisi ykköstä tuolla 170kg:llä? Silloin 200kg on tod. näk vielä aika kaukana. Yleensä vitosen maksimisarja on suurin piirtein 85% yhden toiston maksimista. Silloin tuo 170kg olisi siihen 200kg rautaan aika sopiva vitosrauta.

      Tämä siis riippuu paljon siitä, onko hermotus paremmin maximivoimaan, vai sarjoihin soveltuva. Mitä pitemmiksi sarjat muuttuvat, sitä huonompi niistä on arvioida ykkösmaximia. Tuo maximikyykyn kokeileminen vaatii aina myös päätä. Eli pitää olla sellainen tekemisen meininki, kun sitä lopullista maksimia lähdetään kokeilemaan.

    • MaxWallenberg

      RM taulukot suuntaa antavia ja pitävät parhaiten paikkansa alle viiden toiston taulukoissa - jos aina niissäkään.. Mitä enempi toistoja esim RM 10 niin varmiten metsään menee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      135
      6191
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4386
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2861
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2808
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      35
      1427
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1427
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1251
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe