Vain peitevoidetta kasvoihin?

Kokematontyperys

Voinko laittaa pelkkää peitevoidetta tummiin silmänalusiin vai pitääkö alle laittaa meikkivoidetta ja olen kuullut että jotkut lisää kans valokynää tummimpii kohtiin. Meikkivoide ei oo oikei mun juttu ja omistan suht koht hyvän ihonkin, nii en haluis käyttää sitä.

4

1380

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akdtyk

      Ei tarvitse laittaa meikkivoidetta alle. Meikkaamisessa ei ole mitään sääntöjä. Kukaan ei rankaise vaikka soveltaa ja käyttää tuotteita oman tyylin mukaan.
      Itselläni on niin rasvainen iho että peitevoide liukuu pois ellei alla ole meikkivoidetta antamassa sille pohjaa mihin tarttua. Peitevoiteen voi myös laittaa meikkivoiteen alle jolloin meikkivoidetta ei tarvitse edes käyttää niin paljoa.
      Valokynää käytetään yleensä kasvojen korkeimpien kohtien korostamiseen (kulmaluu kulmakarvan alla, posken yläosa, nenän varsi silmien välissä, amorinkaari, leuan kärki, otsan keskikohta). Valokynä sisältää valoa heijastavia hiukkasia joten jos laitat sitä suoraan silmien alle ja silmien sisänurkkiin niin tavallaan korostat niitä varjoisia kohtia. Peitovoiteella tai ihon sävyä korjaavalla color correcting-voiteella saa yleensä paremmin varjot peitettyä.
      Nämä ohjeet ovat yleisiä meikkausohjeita mitä monissa oppaissa ja videoissa toistetaan. Mutta kuten alussa mainitsin, saat itse tehdä omilla meikeilläsi juuri niinkuin itse tykkäät. Harjoittele kunnes löytyy tyyli mistä tykkäät.

      • Kokematontyperys

        Kiitos, vastauksesta!


    • MinäMyös

      Ei tosiaankaan tartte käyttää meikkivoidetta. Käytän itsekkin yleensä pelkkää peitevoidetta satunnaisiin näppyihin ja punoitukseen. Kuhan on vaan oikean väristä ettei näytä hassulta :)

    • Kokkk

      Jos blendaa peitevoiteen hyvin ettei jää läikkyjä naamaan niin mikä ettei☺

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe