tarviin pikaista apua vierotusoireista!!

Kuuluuko bentsojen vieroitusoireisiin ykskaks alkava kamalan heikko olo ja ajoittaiset sydämen lisälyönnit?
oon syönyt kuukauden melkein joka päivä tenoxia tai imovanea ja eilen en tarvinnut ja nämä alkoi äsken. Eli oon ollut n. reilu vuorokauden ilman, enkä todellakaan aio ottaa turhan takia.
Oloa helpottaisi, jos joku osaisi kertoa voiko nuo johtua vieroitusoireista! On myöskin lihasvärinöitä. Nämä alkoivat kesken lenkin. :(

Ja tietääkö kukaan pitääkö paikkaansa, että kahden vuorokauden tauko bentsoista esim. viikon tai kahen välein ehkäisee riippuvuuden? Silloin ei jäisi siis riippuvaiseksi, eikä toleranssi nousisi?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En tiedä itse juurikaan mitään bentsoista, mutta muistan lukeneeni joskus että joku oli istunut monta yötä ulkona parvekkeella heikkovointisena kun lopetti käytön. Itselläni on ollut oireita jotka olisivat vaatineet näitä lääkkeitä, mutta kieltäydyin ottamasta sen takia että olin kuullut että lopettaminen vaatii hieman ponnistelua.

Ei muuta kuin tsemppiä tuleviin päiviin, kyllä se siitä helpottaa. Jos pumppu jatkaa hakkaamista pidemmän aikaa, mene ehdottomasti lääkäriin.

Äänestä

Kyllä nuo kaikki ovat yksiä vieroitusoireita, joita noistakin lääkkeistä tulee. Ovat myös noiden lääkkeiden haittavaikutukset muutenkin.

Tuo systeemi ainoastaan ennaltaehkäisee, ei tee mahdottomaksi sitä etteikö tulisi riippuvaiseksi niistä tai toleranssi kasvaisi.

Kannattaa jutella lääkärille asiasta ja pohtia yhdessä vielä tätä lääkitystä ja onko ollut muita haittavaikutuksia. Ja jos ei olla puhuttu vielä siitä niin kannattaisiko ottaa lisäksi jotakin muuta mikä saisi sinut rentoutuneeksi ilman lääkkeitä. Ihan harrastusten kuten meditoinnin tai joogan kautta taikka ihan ammattilaiselle puhumista jne. Mahdollisuuksia on aika paljon jos kärsit unettomuudesta tai mielessäsi pyörii jatkuvasti erilaisia ajatuksia ja et pysty rentoutumaan.

Äänestä
  • kiitos tiedosta! Huomasin että atarax helpottaa oireita jonkin verran

    Äänestä

Sivustolta www.benzobuddies.org löytänet kaiken etsimäsi. Toinen hyvä käytännönläheinen sivusto psykoaktiivisten aineiden vieroitusoireista kärsiville on www.recovery-road.org

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä kirjoitti:

Kuuluuko bentsojen vieroitusoireisiin ykskaks alkava kamalan heikko olo ja ajoittaiset sydämen lisälyönnit?
oon syönyt kuukauden melkein joka päivä tenoxia tai imovanea ja eilen en tarvinnut ja nämä alkoi äsken. Eli oon ollut n. reilu vuorokauden ilman, enkä todellakaan aio ottaa turhan takia.
Oloa helpottaisi, jos joku osaisi kertoa voiko nuo johtua vieroitusoireista! On myöskin lihasvärinöitä. Nämä alkoivat kesken lenkin. :(

Ja tietääkö kukaan pitääkö paikkaansa, että kahden vuorokauden tauko bentsoista esim. viikon tai kahen välein ehkäisee riippuvuuden? Silloin ei jäisi siis riippuvaiseksi, eikä toleranssi nousisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu