mitä minum pitäisi tehdä

nuorihelsinkiläinen

En voi sietää vanhempiani, haluan muuttaa kotoaan! Äitini ja isäni asettuu oman elämän koko ajan ja sanoi kuinka minun pitäisi elää. He päättävät kaikesta esimerkiksi kun Tulen kotiin yöllä on ja he eivät anna minun olla poissa kaupungista perjantai-iltaisin miksi he eivät voi antaa minun tehdä mitä haluan? He aina sanovat he haluavat vain parhaani. Mutta olen 16, joten miksi en voi vapaasti päättää.

4

99

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keddu

      Koska olet alaikäinen. Kahden vuoden päästä ehdit riehua koko loppuelämäsi niin paljon kuin ikinä jaksat, mutta niin kauan kun asut vanhempiesi luona kotonasi, niin sinun pitää myös kunnioittaa heidän tahtoaan. Tuossa iässä et vielä pikkuteini ymmärrä, kuinka he yrittävät vaan suojella ja ajatella parastasi. Hämäriä piirejä riittää ja tuossa iässä saatat olla vietävissä liian herkästi väärille kujille.

      Itsekin "vihasin" vanhempiani tuon ikäisenä. Oli liian noloa viettää aikaa heidän kanssaan. Siinä päälle parikymppisenä tajusin kuinka vanhemmat on auttaneet paljon elämässä ja olleet ihan mahtavia.

      Terveisin 24 vuotas nainen

    • Oppeliini1

      Jos sinulla olisi aavistustakaan miten moni nuori haluaisi olla asemassasi, et varmasti valittaisi.
      Aivan liian moni vanhempi ei välitä pennin vertaa mitä lapsensa tekevä, keitä heidän ystänsä ovat, tulevatko kotiin vai vetävatkö itsensä sekopäsiksi narkkareilla.

    • nuoriheIsinkiläinen

      MOLOAopk jg

    • LasinenLapsi

      On niitä sellasiakin vanhempia, jotka ei piittaa paksaakaan. Saat olla poissa vaikka pari päivää eivätkä perään huutele kun ovat itte sen verran koomassa. Liikaa kun nurkissa nuhjaa heitetään niskaperseotteella pihamaalle häiritsemästä ja mahdolliset harvat elämänohjeet tulee avokämmenellä päähän. Syödäkkään ei ole pakko kun kaapissa on vaan ketsuppipullo ja mäyräkoira. Oottele pari vuotta ja alat tajuta miten onnekas olet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe