Ei brittejä ja ranskalaisia kiinnostanut Suomen auttaminen vaan Norjan ja Ruotsin malmivarat. Ne piti ottaa haltuun ettei malmia vietäisi Saksaan. Oli pelkkä tekosyy tulla Suomen avuksi. Malmi niitä kiinnosti, miksi olisivat puna-armeijaa vastaan alkaneet taistella? Oli luojan lykky että Stalin ei tuota tajunnut, olisi muuten jatkanut sotaa ja se ei olisi hyvin päättynyt.
Lännen apu Talvisodassa oli huijausta!
Bluffausta
17103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
oli kyllä tarkoitus lähettää Suomeen asti. Olisiko se ikinä päässyt, jäi näkemättä.
Homman raukeaminen oli länsivalloille ilmeinen helpotus.
Tarkoitus oli kyllä ottaa Norjan ja Ruotsin malmikentät haltuun, Suomen auttaminen oli vain tekosyy päästä paikan päälle. Suomen auttaminen oli aivan toissijainen tavoite. Sitä paitsi mitä muutama kymmenen tuhatta miestä olisi voinut tehdä kun puna-armeija hyökkäsi miljoonalla miehellä?
Mitä bluffausta, muka?
http://teacherluke.co.uk/2015/01/22/254-ielts-tips-tricks/
Pohjimmiltaan kyse oli Saksan vastaisesta operaatiosta, ei Suomen auttamisesta.
Retkikunnasta osa oli siis tarkoitus lähettää Suomeen.
-- pitää paikkansa malmivaroista siellä oltiin huolissaan , mahdollisesti tavoitteena oli auttaa petsman nikkeliä joutumasta venäläisille ,-missä he onnistuivatkin
Ne oli lähinnä Ruotsin,ei Norjan malmivarat joista oltiin lännessä huolissaan.Ruotsin rauta oli maailman parasta ja se lopulta palvelikin Saksan tarpeita sodan aikana.Mutta
aika paljon lännestä apuakin saatiin;lentokoneita jotka Ruotsissa Saabin tehtailla koot-
tiin.Ruotsi oli muutenkin suurena apuna sotajolohassa kaikin tavoin,joukkoja,vapaaehtoisia,aseita,ruokaa tuli lännen naapuriltamme.Tätä kuvaa vas-
ten on helppo hypätä tähän päivään ja yhteistoimintaan puolustuksessa,ruotsalaiset
ja suomalaiset luottavat toisiinsa ja pohjoismaisiin arvoihimme.
Auttaa petsman nikkeliä joutumasta venäläisille? Olet näköjään jo ottanut yöryypyn.
Englanti heikensi merkittävästi Saksan-Neuvostoliiton-Italian akselia talvella 1940 . Britit antoivat italiaanoille päihin Pohjois-Afrikassa, Liittouma rakoili muutenkin, kun Italia möi aseita Suomeen. Samaan aikaan Ranska ja Englanti painostivat NL:ää lopettamaan sodan. Saksa ja NL olivat vallanneet yhdessä Puolan muutama kuukausi aikaisemmin, mutta tämä taas oli yllättänyt pahasti Mussolinin, joka oli raivoissaan tilanteesta ja halusi aseita myymällä rankaista Hitleriä ja Stalinia.
Fiatit olivat lähinnä sekundaa ja varsin rajallisessa käytössä, vaikka Puhakka ilmeisesti niillä sai jotain aikaiseksi.
"Englanti heikensi merkittävästi Saksan-Neuvostoliiton-Italian akselia talvella 1940 . Britit antoivat italiaanoille päihin Pohjois-Afrikassa..."
Sinulla on aikalinja vähän sekaisin tässä. Italia liittyi suoriin sotatoimiin liittoutuneita vastaan kesällä -40 ja vaaka kääntyi italialaisille epäedulliseksi vasta seuraavana talvena eli 40-41.
Vaaka oli kääntynyt italialaisille epäefulliseksi näiden saadessa selkään vuohipaimenilta vuoden 1940 alussa.
Meni Albanian ja Kreikan miehitykset sekaisin. Albanian miehittäminen veti joka tapauksessa Musdon eurooppalaiseen suursotaan ja oli täten lopun alkua.
Kuka sitä tietää vaikka Musso olisi saattanut saada alueita Afrikasta mikäli olisi pysynyt erossa Euroopasta. Italialaiset piti Balkania omana takapihanaan, talvisota siirsi huomion Balkanilta kauas pohjoiseen.
Niin vakava oli tuo tappio, että koko maailma päätti yhteisesti häivyttää sen historiasta ;)
Ketä ja mitä nyt ei malmi kiinnostaisi oli sitten sota/rauha!
Tiesitkö muuten, että valloissa 1939 'Tuulen viemää'-elokuvan ensi-illan yhteydessä oli rahankeräyskampanja Stalinia vastaan urheasti kamppailevalle pikku-Suomelle.
Hmm, vuonna 1940 tilanne oli näissä asioissa hiukan eri kuin myöhemmin. NL ja Saksa olivat silloin liittolaisia, ja koko NL:n länsiraja olisi siirtynyt lähelle Ruotsia ja sen malmivaroja mikäli Suomi olisi vallattu. Saksan itsensä kannalta tuo asia olisi ollut selkeästi mutkikkaampi myöhemmin. Saksan raudan saanti oli pitkälti juuri näistä kaivoksista kiinni. Siksi Norja myös vallattiin keväällä 1940. Samaten Tanska, joka oli kuljetusväylällä. Miten olisi pitänyt suhtautua tilanteeseen jossa Ruotsin malmi olisi ollut enemmän NL:n valvonnassa? Olisiko se ollut hyvä vai huono vaihtoehto? Tätä lienee puntaroitu.
Tilanteesta hämillään oleva länsi ei lähtenyt kovinkaan suurin voimin tilannetta pelastamaan. Suomen valtaaminen ei ollutkaan puna-armeijalle pelkkä suupala, vaan ongelmia tuli matkaan yllättävän paljon. Eikä aikaa kulunut kuin 105 päivää, joka on todella lyhyt aika sekin. Varsinkin keskellä talvea. Lännen omat operaatiot kuihtuivat siis kasaan ajan puutten vuoksi. Eikä vastaanotto, ehkä hiukan yllättäen, ollutkaan mikään positiivinen Norjassa tai Ruotsissa. Saksasssa suunniteltiin myös Ruotsin valtaamista myöhemmin. Todennäköisesti vain itärintaman huomattavasti pahentunut tilanne pelasti Ruotsin hyökkäykseltä vuonna 1943.